Filodendron - identyfikacja

Rośliny doniczkowe
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak się nazywa ta roślina? (Philodendron verrucosum)

Post »

Kochani a wiecie co to jest za cudo?? Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jak sie nazywa ta roslina?

Post »

Może to być pH. verrucosum. A cóż on taki ususzony?
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Co to za roślina?

Post »

Witajcie.
Proszę o identyfikację mojej roślinki. Liście przypominają liście monstery, ale nie są "ostro" zakończone tylko bardziej te wcięcia przypominają owal. Ponadto od niedawna coś się z nią dzieje - na liściach najpierw robią się maluteńkie prawie niewidoczne żółte plamki i po jakimś czasie liść cały robi się żółto zielony i odpada od tego długiego "ogonka" czy to jakiś grzyb? ;:145

Pozdrawiam :wit

Ponownie proszę o bardziej staranniejszą pisownię, używanie interpunkcji, tworzenie krótszych zdań - tam, gdzie były błędy poprawiłem na czerwono, norbert76.
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Identyfikacja rosliny (ala monstera) i podpowiedzenie co je

Post »

W takim razie jutro wstawię zdjęcia albo jeszcze dziś. ;:108

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18679
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co to za roślina?

Post »

Jest to Philodendron, odmiana najprawdopodobniej "selloum". Co do problemów w uprawie, dobrze żebyś opisał warunki w jakich jest uprawiana roślinka, podlewanie - z jaką częstotliwością, stanowisko - w jakiej temp. otoczenia, jak daleko od okna, kiedy była przesadzana?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Co to za roślina?

Post »

Stoi około 30-50 cm od okna okno zasłonięte żaluzjami (czasem całkowicie czasem trochę otwarte). Okno to jest otwierane dość często. Podlewam w sumie jak wierzchnia warstwa ziemi troszeczke przeschnie. W jakiej temperaturze? Hmmm to nie wiem akurat, ale nie mniej niż 17 stopni w zimie i nie mniej 24 stopni w lecie. Jeszcze jej nie przesadzałem, bo ją dostałem jako malutki pieniek w doniczce z pół roku temu i wypuściła 6 liści średnio jeden na miesiąc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18679
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co to za roślina?

Post »

A więc sprawę widzę tak. Filodendrony, zresztą zdecydowana większość roślin potrzebuje światła przez większość dnia, jeśli u Ciebie bywa, że okno jest często zasłonięte żaluzjami, to do rośliny dociera jego niewiele. W takiej sytuacji roślina nie ma możliwości prawidłowo przeprowadzać procesu fotosyntezy, bo światło = rozwój. Czyli codziennie do rośliny musi docierać jak najwięcej światła, odległość od okna jest prawidłowa, ale musisz uchylać żaluzje na cały dzień.
Druga sprawa, piszesz że często otwierasz okno - zimą też? Oczywiście wietrzyć trzeba, ale musisz uważać, żeby chłodne powietrze nie leciało na roślinę. Dobrze byłoby na ten czas odsunąć od okna.
Trzecia kwestia, roślina była nie przesadzana od zakupu. To nie dobrze, mieszanka w której są sprzedawane rośliny nie ma zbyt wielu składników odżywczych, czyli w dość szybko może zabraknąć dla niej pokarmu. Roślina prawidłowo rośnie nie tylko dzięki światłu i wodzie, ale także składnikom mineralnym w podłożu. Czyli powinno się przesadzić nowo zakupione rośliny, tuż po zakończeniu aklimatyzacji w nowym otoczeniu, przeciętnie po ok. dwóch, trzech tygodniach. Tak więc, powinieneś ją przesadzić do nowej ziemi i do większej doniczki, bo pewnie na dnie starej jest już kłąb zawiniętych korzeni. Ja do swoich filodendronów używam mieszanki ziemi uniwersalnej zmieszanej z perlitem. W sklepie ogrodniczym powinien być. Teoretycznie zimą nie powinno się przesadzać roślin, ale w pewnych sytuacjach, np. taka jak ta, trzeba by to jednak zrobić.
Aha i jeszcze jedno w okresie wiosna - jesień, powinno się nawozić, nawozem do roślin zielonych raz na ok. 2 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Co to za roślina?

Post »

Już przesadzona. :D
I mam jeszcze kilka pytań:
co to za robaczki wielkosci około 1mm czarne chyba ze skrzydełkami łażące w doniczce? Mam je też w innych rośilnach ale nie wiem co to ;:224 I dlaczego jej liście są takie opadnięte? Chodzi mi oto że nie wiem czemu liście jej opadają w dół i tak rosną .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18679
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co to za roślina?

Post »

Jeśli chodzi o szkodniki, to najprawdopodobniej są to ziemiórki. Kup np. Actellic 500 EC, a jak nie będzie w ogrodniczym, to każdy inny preparat też będzie dobry.
Opadanie liści, szczególnie tych dolnych u Filodendronów to normalne zjawisko. Jeśli ogonki liściowe są sztywne nie wiotkie to wszystko jest ok. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Co to za roślina?

Post »

No to nie jest ok., chyba że chodzi Ci o ogonki liści, które sobie żyją, a nie odpadły. Bo odpadłych są takie miękkie i zgniłe w środku jakby.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18679
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co to za roślina?

Post »

No właśnie mi chodziło o te zielone. :) Te z których odpadły liście możesz wszystkie pousuwać, bo roślinie już nie są one potrzebne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
apachacz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 sty 2020, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - identyfikacja

Post »

Dzień dobry,
Bardzo proszę o identyfikację tej rośliny, dowiedziałam się od poprzedniego właściciela tylko tego, że to filodendron.
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Filodendron - identyfikacja

Post »

To jest Philodendron sagittifolium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”