Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

2) Świetnie! Z tego co widzę to "Koralik" jest typem cherry a te najbardziej lubię :) Pytanie tylko czy lepiej samemu zasadzić z nasiona czy kupić takie krzaczki gotowe?


Zrobienie rozsady nie jest bardzo trudne - za to jaka satysfakcja...
Poza tym, możesz takiej nie znaleźć.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

W mojej okolicy jest dużo stanowisk dzikiego chmielu i dopóki nie nabyłem odmian szlachetnych: lubelski ,magnum ,sybilla i marynka to też myślałem że tego olejku a właściwie żółtego pyłku jest dużo.
Sadż wszystko na co masz ochotę byle nie za gęsto,ziemię masz jak ukraiński czarnoziem i pewnie dopisze Ci tzw.szczęście nowicjusza.Powodzenia.
W wielu sklepach ogrodniczych jest do nabycia KALENDARZ BIODYNAMICZNY.Nie musisz się stosować do wszystkich zawartych tam porad ale miesiąc po miesiącu opisane są czynności które należy wykonać na działce.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ok spróbuję samemu te pomidory :) Zasadzę prawdopodobnie 2 odmiany po 4 krzaczki w 1 rzędzie (o ile tak można)
W sumie te niskie tunele foliowe pomogą początkowo pomidorom ale potem już pomidory będą za duże i trzeba będzie ten tunel foliowy zdjąć. Nie wiem jak pomidory zareagowałyby na zmianę temperatury.
Co do ślimaków to będę się nimi martwił jak już coś zacznie się dziać roślinom :)
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ten tunel się potem zdejmuje, ale jest świetny jak np wysadzisz w połowie maja do gruntu, wysiejesz ogórki, a potem przyjdą zimne dni. Rośliny podrosną to się go zdejmuje. Ja miałam w tym roku dla ogórków i patisonów zabudowane zwykłe okno. Aby zmiana temperatur nie była gwałtowna, otwierałam je (te tunele też można "otworzyć" na końcach). Rośliny szybko wyrosły i były piękne. I śmietka nie zaatakowała (te później siane w gruncie już tak i musiałam z nią walczyć chemicznie).
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Jeśli chodzi o przykrywanie ogórków po wysiewie, to bardzo łatwe jest wykorzystanie starych okien dwuszybowych. Rozstawia się je nad grządką (w kształcie odwróconej litery V) ,szczyty trzeba czymś zakryć. My mamy drzwi balkonowe,więc wystarczą na długość grządki, szczyty zastawiamy szybami wyjętymi z mniejszych okien. Ogórki idą jak burza i nie straszne im przymrozki i szkodniki , inne uprawy też można tak zabezpieczać, tylko trzeba mieć stare okna. Na mniejszą ilość sadzonek dobre są 5 l. butle po wodzie, odcina się dno i takim kloszem przykrywa się pojedyńcze sadzonki lub wysiane nasiona. Robiłam tak np.po wysianiu fasoli tyczkowej ,która często padała po wzejściu, a pod butlami rosła ładnie.
Pozdrawiam , Bożenka.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ja miałam właśnie takie okno: zajmowało całą grządkę, było podniesione na betonie, pod skosem by światło dobrze świeciło na rośliny. A ten sposób z butelkami muszę wypróbować, bo mi śmietka pustoszenie robi. Jak będą nasiona pod butelkami powinno być ok. Ale pewnie i tak je na nią zaprawię.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Hmm no to mnie przekonaliście. Na wiosnę zrobię sobie taką mini szklarnie :)

Byłem dzisiaj dokończyć kopanie działki. Wykopałem 3 trochę mniejsze tereny do sadzenia niż zakładałem.
7x3m
5x1m
1x1m

Chciałem posadzić już czosnek ale miałem problem z wybraniem ziemi z trawy. "Trzepanie" tej ziemi przynosi takie sobie rezultaty bo mało ziemi leci i zrobienie do porządku tego terenu zajęłoby mi wieki. Macie może jakiś sprawdzony sposób na pozbycie się jak największej ilości ziemi z trawy ? ;) Myślałem o tym żeby wziąć nóż czy np łyżkę i tym to zrobić...

Jak przekopywałem ziemię to latały jakieś takie jakby muszki. Czy to będzie szkodziło roślinom?

Tak przy okazji to popatrzyłem na dział "Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW" i spostrzegłem się że takie jakby płotki oddzielają trawę od ziemi... Szykuje się więc kolejny wydatek. Widziałem kiedyś coś takiego w sklepie. Patrząc na allegro ceny takiego płotku to na całość wydam ze 150zł ;/
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ja trawę wytrzepywałam ile się dało. Najlepiej jak jest sucha (w tym roku karczowałam trawy i młode drzewa na ogródek).
Ja bym przekopała ziemię kilka razy, aby jak najmniej zostało trawy i korzeni. Te muszki to nie wiadomo jakie to są. Jak będzie się źle z roślinami działo to np decis ogród i da radę (jak rośliny nie kwitną). Na razie nie ma się co martwić.
Ja nie mam płotków, wolę pieniądze wydać na śor lub kupić te folie do ochrony roślin na wiosnę po siewie.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Uff to mnie uradowałaś. Myślałem, że te płotki muszą być.

Teraz dowiedziałem się, że te muszki to po prostu na zimę do ziemi się chowają i je zaskoczyłem to mnie atakowały.

No nic z tą ziemią to będę musiał się pomęczyć.

Swoją drogą znalazłem wreszcie marchewkę, którą sadzimy zimą

http://www.zasiej.pl/pol_pl_Nasiona-Mar ... 3403_1.jpg

Zalecana rozstawa 20-25 x 3 cm. To znaczy, że odległość między rzędami ma wynosić 20-25cm a marchewki mają być posadzone co 3cm ? Aż mi się wierzyć nie chce że co 3cm jak na necie wynalazłem że marchewki się sadzi coś (o ile dobrze pamiętam) co 20cm.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ja mam marchewki siane normalnie, rzędy co 15-20 cm. Jak rosną je część wyrzuca (takie maleńkie marchewki już są fajne w zupie). Jak rosną widać kiedy usuwać pomiędzy nimi kolejne. A 3cm to dużo, spokojnie wystarczy. Jak nie będą miały miejsca rosnąć, będziesz wyrywał. Tak samo sieję buraczki, potem wyrywam np co drugi (i na botwinkę).
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Pragnę tylko zakomunikować że stosując Decis można na własne życzenie mieć plagę mszyc.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ale lepsze mszyce niż meszki i śmietka. Mszyce u mnie pojawiły się tylko na patisonach, ale biedronki sobie z nimi poradziły. Co ciekawe miałam nasturcję na wabia dla nich, ale im nie smakowała.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Decis jest insektycydem totalnym i bije wszystko co cię rusza ,szkodniki i owady pożyteczne ale mszyce jako dzieworódki rozmnażają się wtedy na potęgę i potrafią opanować wszystko przy braku owadów drapieżnych.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”