Roślinne schronisko u Schatten :)

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Trochę czasu upłynęło od mojej ostatniej wizyty - niestety problemy z prywatnym dostępem do komputera i Internetu..

Załączam kolejne zdjęcia, świeższe.
Pierwsze to wcześniej zidentyfikowany (dziękuję! :) ) ASPARAGUS.
Odcięłam schnące gałązki i dałam mu wypuścić nowe, zdrowe gałązki.

Obrazek
Obrazek


A ostatnio postanowiłam zajrzeć co tam się działo u niego (przyjęłam go w tej doniczce z rąk osób trzecich).
Nie wyglądało to dobrze, sami zobaczcie..
Obrazek



Zastosowałam intensywne strzyżenie korzeni, przesadziłam, i obserwuję.. na razie jest ok :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

A czy ktoś może pomóc mi w określeniu co TO za roślina?

Obrazek

Takie niby plnące, ale mało elastyczne chyba, i obawiam się czy na ścianie się sprawdzi. A rośnie to to całkiem całkiem, jak już się obudziło (przyniosłam/dostałam puszczającą w wodzie korzonki ścinkę i przez jakiś czas po wsadzeniu do ziemi roślina wahała się, czy aby na pewno warto..) to zaczyna mi brakować podpory! Rozważam linkę do sufitu, choć bardziej pasowałoby mi pięcie ścienne - ktoś próbował? I jeszcze pytanie: czy to normalne, że ta roślina 'płacze' ? Przy młodych liściach są kropelki kleiste, a przy dojrzałych - jakby woda, nie lepkie. Wystraszyłam się że tarczniki, bo kiedyś były (gdzie indziej) i objawy także uwzględniały kleistą wydzielinę), ale nie - nie znalazłam ich tu ani śladu. Może ona tak po prsotu ma ?








Jutro postaram się podesłać skrzydłokwiat i krotona :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Filodendron :wit
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Dziękuję za identyfikację:)
Boję się że będę się go musiała pozbyć jeśli nadal będize rósł jak szalony :((
A odnośnie pozostałych kwestii o których pisałam, możesz mi, Filigranowa27, coś w jego kontekście powiedzieć?

W międzyczasie załączam kolejne zdjęcia innych moich współlokatorów:


KROTON - gdy kupiłam go na przecenie, był chyba troszkę pochorowany. Stracił dwa albo trzy liście (zostały dwa) ale na szćżęście postanowił jednak, po dłuższym czasie, wypuścić nowe :)
Obu się utrzymał, bo jeden czy dwa takie małe wypustki widziałam już opadnięte na ziemi.. Z tego co ustaliłam, te rośliny są chimeryczne, więc uważam to za sukces że zaczęło się dziać coś na plus - jakiś wzrost :))

Obrazek

(oczywiście normalnie nie stoi na stołku tylko na parapecie. Tu ustawiony był tylko do zdjęcia).

Obrazek








A dalej : skrzydłokwiat - też zabrany w stanie niewiele rokującym. Teraz zaczyna wypuszczać jakieś liście - hura :))

Obrazek

Obrazek


Oczywiście ten także normalnie nie mieszka na stołku, lecz na oknie :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Witaj :wit
Fajna idea wątku: odratowywanie roślinek ;:138 uważam, że idzie Ci świetnie ;:215
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Ojej, dziękuję, bardzo mi miło! :)

Załączam nową partię zdjęć - świeżutkie, wczoraj robione. Niestety nadal z komórki, więc słabe i nie widać szczegółów.. :(



Zaczynam od (chyba?) anturium: zdecydowanie przelane, mieszkało w ogródku podczas deszczy, bez możliwości odsączenia wody. Teraz zaczyna dochodzić do siebie, a przynajmniej tak interpretuję te pojawiające się zielone wypustki :)


Obrazek
Obrazek




Dalej: KROTON.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cudownie zaczął wypuszcać gąszcznowy ch liści - oczywiście skierowane tylko w stronę okna. A niedawno dopatrzyłam się też kilku malutkich, zielonych wypustek na łodydze - czyżby miały rozwinąć się z nich liście? Kroton przybył do mnie chyba ciut chory, pogubił liście, ale po jakimś czasie zaklimatyzował się, wypuścił jakby sondująco kilka młodych z czubka, a teraz chyba zaczyna szaleć! :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Skrzydłokwiat: wypuścił mnóstwo drobnych listków, trochę się boję, czy to nie oznacza, że 'zdziczał' ale poczekam może aż się wzmocni i dopiero zacznę dumać, w którą stronę się rozwija. I tak super, że jest taki zielony i ŻYWY!
Obrazek


I pnącze którego nazwy znów zapomniałam (o sklerozo). Ciekawe - do pewnego poziomu rosło normalnie, a dalej nagle zrobiło się ponad dwa razy grubsze!! :D Muszę mu sprawić jakiś stojak, lub puścić jakiś stelaż by roślina mogła się swobodnie piąć, bo ten improwizowany stelaż już dawno się skończył :)
Obrazek
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Gratuluję krotona, wypustek na anturium i listków u skrzydłokwiata ;:215 a to pnącze, to nie jakiś filodendron? :wink:
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Bardzo dziękuję!! :)
Taaak, filodendron - ta nazwa jakoś się mnie nie trzyma.. Ale mam mocne postanowienie, by któegoś dnia zrobić sobie etykietki z nazwami i poprzyczepiać pod doniczkami ;) Hihi :)



Oto bluszcz. JAKIŚ bluszcz. Odratowany z zaszuszenia i śmietnikowania; z doniczki wystawały kilkucentymetrowe suche patyki. Na szczęście w głębi tliło się w nim jeszcze życie, i odwdzięczył się zarastając mi całe wielkie (wys. prawie 180cm) okno :) Od niedawna zamieszkał ze mną gdzie indziej więc jest na etapie klimatyzowania się. Czeka też aż doproszę się jakiegoś 'chłopa z wiertarą' by dorobić dodatkowe podwieszenie, bo dość wcześnie się rozgałęzia, i nie mam jak rozłączyć dłuuuugch gęstych witek by dać im więcej przestrzeni. Tymczasowo musi się przemęczyć tak jak jest.. a ja mam z niego baldachim nad łóżkiem :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Poniżej - geranium - superwzmocnione i też dopraszające się większego kijka do wsparcia.
Lllluuuubię jego zapach :) Podobno działa też antykomarowo?

Obrazek
Obrazek





No, chwilowo tyle. Następne do przesłania czekają draceny :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Brawo dla bluszcza i geranium ;:63
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Dziękuję, Fraszka_1 ! Nie mogę trafić do Twojego wątku :(


A to już moja 'palemka' - czy to też dracena, czy palma to jednak prawidłowe określenie?
Zdecydowanie polepszyło jej się względem stanu pierwotnego, liście są nowe, ale niestety teraz znów jakby się zatrzymała.. na pewno muszę ją przesadzić - głębiej wsadzić w ziemię, bo nawet jest widać że jakby wystaje jej powyżej ziemi część która chyba powinna być nią zakryta.
Spryskuję, nie przelewam, nie stoi na oknie ale ma dostęp do światła (vis-a-vis okna),s pryskuję ją co jakiś czas.. Nie wiem - może po przesadzeniu coś się poprawi.
MArtwi mnie to, że liście nie są gładko zielone, tylko jakby papierowe w dotyku, i 'rdzewieją'..

Obrazek
Obrazek




A tutaj inna dracena - otrzymana w prezencie, też zaczęła 'lecieć'. Jedno 'ramionko' poszło do ucięcia w parę dni po przyjściu.. Teraz trzyma się zielona, ale przyrostu jakoś nie specjalnie widać. Może po prostu ten gatunek tak ma, że wolno rośnie? Bo niby jakieś drobne, jasnozielone listki widać, tylko niewiele się z nimi dzieje.

Obrazek
Obrazek



Z kolei tę dracenę kupiłam później, trochę chyba osłabioną, ale też po przesadzeniu doszła do siebie, i chyba ma więcej przyrostu (widać jasny CZUBEK ;) ) niż ta rozgałęziona powyżej.. Obie stoją w tej samej odległości od światła, i są tak samo zraszane/podlewane. Obie tak samo się lenią :P

Obrazek




Uff.. jeszcze nie koniec :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Nie mam jeszcze swojego wątku, brakuje mi czasu na prowadzenie takowego ;:131 bardzo ładne draceny i palma (też mi się wydaje, że to palma) ;:215 co do liści to nie wiem, co poradzić ;:131
Awatar użytkownika
Schatten
50p
50p
Posty: 55
Od: 14 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roślinne schronisko u Schatten :)

Post »

Oj, mam nadzieję że go (czas) znajdziesz bo bardzo jestem ciekawa co tam u siebie hodujesz! Z tego co widziałam, potrafisz doradzić, więc masz pewnie jakieś doświadczenie w roślinkowaniu :)

A teraz - nie mogłam się nie pochwalić - asparagus wypuszcza nową gałązkę :)
Zdjęcia w odstępie gdzieś dwu - trzy - dniowym
Obrazek
Obrazek


A to już zdjęcia draceny.
Przestałą w zasadzie rosnąć w górę, a całą moc wzrostową oddała na ZŁĘGO BRATA BLIŹNIAKA który pojawił się dopiero gdy dracena przyjechała do mnie (hmm.. złę fluidy się przyciągają? :P).
Zastanawiam się, czy 'dziecko' nie będzie zagrożeniem dla 'głównej' rośliny i czy nie powinnam w związku z tym dokonać jakiegoś rozdzielenia. Póki co nic się nie dzieje. Poza tym właśnie, że główny pień nie rośnie. Ale też nie niszczeje..

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek



Zastanawiam się natomiast co zrobić z paprocią, by lepiej rosła. Byłam pewna że lubiąc wilgotne środowisko, zrobię jej przyjemność spryskując. A tu szok: ktoś mi powiedział, że paprocie spryskiwania nie lubią. Wodę tak, ale deszcz niekoniecznie.. Tak przy okazji: strasznie mi się spodobał ten wiszący kosz :] Jak dla mnie, wygląda mega lepiej niż podwieszany plastik :]

Obrazek
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p4099962" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje małe roślinne schronisko :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”