Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaJ@
100p
100p
Posty: 149
Od: 24 sty 2008, o 16:19
Lokalizacja: Tarnów

Post »

Opis Jest najpiękniejszym i najpowszechniejszym rodzajem z rodziny bromeliaceae występującym od Ameryki Środkowej po Amerykę Południową. Środowisko guzmanii, to tropikalne dżungle, gdzie występują w formie epifity lub też roślin naziemnych. Zależnie od gatunku, lejkokształtne rozety, których wysokość może osiągać nawet 80 cm. Liście gładkobrzegie, w zależności od gatunku o różnych odcieniach, kwiaty pojawiają się na szczycie łodygi. Nie wszystkie gatunki posiadają kwiaty np. guzmania musaica. Najbardziej popularne wśród tych roślin są ich mieszańce. Guzmania lingulata (guzmania języczkowata) tworząca gęste rozety długich lancetowatych lub równowąskich liści, wytwarzająca pęd kwiatowy, zakończony gwiaździstą, jaskrawoczerwoną rozetą otaczającą białe kwiaty. Guzmania lingulata var. Minor (guzmania języczkowata mniejsza) o małej rozecie miękkich, ciemnych liści z pędem kwiatowym z czerwonymi lub żółtymi przykwiatkami otaczającymi białe kwiaty. Jej wysokości, to zaledwie 20-30 cm. Guzmania monostachya (dawniej g. tricolor) inaczej guzmania szkarłatna, osiąga 40 cm wysokości i ma trójkolorowe kwiaty. Guzmania dissitiflora (guzmania luźnokwiatowa) o szablastych równowąskich liściach tworzących wąski lejek. Na szczycie pędu kwiatowego luźne grono rurkowatych kwiatów o barwie żółtej a dolna część okrywy kwiatu jaskrawoczerwona. Natomiast guzmania Wittmacka o wysokości 50-80 cm charakteryzuje się kolorowymi przykwitami na pędzie kwiatowym i prawie niewidocznym kwiatem właściwym. Uprawa Najlepszym miejscem dla tych roślin jest ciepłe i wilgotne okno kwiatowe, jednak G. lingulata i G. monostachya znoszą dobrze warunki pokojowe. Stanowisko najlepiej półcieniste i ciepłe przez cały rok. Temperatura otoczenia jak i samego podłoża powinna wynosić, co najmniej 18ºC. Guzmania, jako roślina tropikalna, wymaga stałej wilgotności, dlatego niezbędne jest utrzymanie stale wilgotnego podłoża. Podlewając, napełniamy wodą również rozetę. Mimo, że roślina lubi wilgoć, jednak nie można dopuścić do nadmiaru wody. Guzmania lubi podwyższoną wilgoć powietrza, więc należy często ją zraszać. Oczywiście wykorzystujemy wyłącznie miękką i letnią wodę. Najlepsze podłoże, to grubowłóknisty substrat próchnicy (pH 5-5,5). Nawożenie umiarkowane, przesadzanie, co roku. Najprostszym sposobem na rozmnażanie jest odejmowanie młodych odrostów bocznych, niektóre guzmanie można rozmnażać również z nasion, ale nie jest to łatwe, dlatego rozmnażanie przez odrosty jest najbardziej rozpowszechnione. Okres kwitnienia Okres kwitnienia trwa od listopada do stycznia. Uwagi Guzmania, nie jest zbyt narażona na występowanie chorób i szkodników a problemy z jej uprawą wiążą się przede wszystkim z błędami człowieka. Autor opisu – Sargon.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wszystkie ananasowate uwielbiają wilgoć i zraszanie, także guzmania. Wodę leje się zarówno w podłoże, jak i do lejka liściowego - z tym, że wodę z lejka należy zmieniać co kilka dni, tj. wylewać starą i wlewać świeżą. Woda powinna być miękka. Jeżeli roślina zaczyna w tym miejscu gnić, to na ogół oznacza, iż temperatura w pomieszczeniu jest za niska, a jak wiadomo zimno+wilgoć=gnicie. A kwiat obumiera, gdy już przekwitnie - jest to normalne zjawisko. Jednakże należy jeszcze mieć na uwadze fakt, że żadna roślina nie lubi przesadzania w trakcie kwitnienia.
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

A ja rozdziełiłam swoją Guzmanie :D Od starej oddzieliłam młode i tym sposobem mam dwie ładne sztuki. Zarówno stara jak i młoda mają się wspaniale :D

A oto fotka:
Obrazek
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

Co mam zrobić z moim kwiatkiem. Czy wyciąć już kwiat czy może oddzielić odrost. Dołączam 3 zdjęcia tego samego kwiata. Fotki nie są niestety dobrej jakości
Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Kwiatostan zostaw na rozecie sam uschnie a odrost możesz już śmiało oddzielić. :D
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

Dzięki, ale co dalej zrobić z odrostem - czy włożyć go od razu do ziemi czy najpierw do wody
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak rozdzielisz delikatnie zobaczysz zapewne że i on również ma pewnie już korzonki, do ziemi wtedy posadzisz. :D
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

Właśnie oddzieliłam odrost i mam problem - nie ma on korzeni. Co mam zrobić
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Umocz końcówkę w wodzie potem w ukorzeniaczu do roślin zielonych i wsadź do ziemi. :D
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

Zaraz tak zrobię i mam nadzieję, że uda się go uratować. A co zrobić z resztą kwiata, a mianowicie z rośliną macierzystą
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zostaw w ziemi może wybije kolejne odrosty zanim obumrze skoro jednego oddzieliłaś i nie będzie pobierał już soków z rośliny macierzystej. :D
wojtekrd
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 lip 2008, o 19:32
Lokalizacja: góry

Rozsadzanie

Post »

moja ma dopiero jeden odrost na jakies 15cm, widac tam jeszcze kolejne dwa jednak one nie zaczynaja jeszcze rosnac. jak powinno sie je rozsadzać? kwiat jeszcze nie odpadl. powinienem poczekac jeszcze z rozsadzaniem? w jaki wogole sposob to zrobic, odciac po prostu odrost i wsadzic do nowej doniczki z ziemia?
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Moja Guzmania ma dwa odrosty.
Na początku zaczęły ładnie rosnąc, ale teraz się zatrzymały.
Czy mam ją jakoś inaczej traktować kiedy ma te małe?
Czy muszę wycinać kwiat kiedy już usycha?
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”