Lawenda - problemy w uprawie, choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
surita
200p
200p
Posty: 253
Od: 8 kwie 2008, o 14:36
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Wczoraj przesadziłam moją lawendę do większej doniczki. Jakie było moje zaskoczenie gdy odkryłam, że w starej.. w ogóle się nie ukorzeniła :( "Obrałam" ją trochę ze starych korzeni, którymi była kilkakrotnie owinięta, bo tak sobie pomyślałam, że to chyba one jej przeszkadzają w dalszym rozwoju..
Dzisiejszą noc spędziła już w nowym miejscu i chyba nareszcie jest zadowolona :)

Obrazek

Daisy, aniuwoj, dtlisso, lisko: bardzo Wam dziękuję za pomoc i podpowiedzi :)
Pozdrawiam, surita czyli Kasia.
Zapraszam na mój balkon :)
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

No i niech rośnie zdrowo! Na pewno na powietrzu jest jej dużo lepiej Kasiu :D
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Daisy pisze:No i niech rośnie zdrowo! Na pewno na powietrzu jest jej dużo lepiej Kasiu :D
i niech cudnie kwitnie ! i moja też i moja też :D
z uśmiechami Iza
u liski
Al 56
100p
100p
Posty: 164
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów

Post »

Lawenda lubi sucho,dużo słońca i nie lubi nawożenia.Moja rośnie od 15 lat w tym samym miejscu,pod samym murem domu,cały dzień w słońcu,nigdy nie była podlewana i nawożona.
Awatar użytkownika
surita
200p
200p
Posty: 253
Od: 8 kwie 2008, o 14:36
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Jasmino :)

Po pierwsze, witaj na forum :)
A po drugie, możesz coś więcej o tych swoich przygodach z lawendą napisać..? Tzn opisać, gdzie ją sadziłaś, jak, czym i jak często podlewałaś, i ogólnie opisać Twój sposób jej pielęgnacji..?
Pozdrawiam, surita czyli Kasia.
Zapraszam na mój balkon :)
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Lawenda wymaga stanowiska bardzo słonecznego i suchego, więc chyba raczej trudno ją zasuszyć.
Może wręcz przeciwnie, miała za mokro i zgniła?
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Tatiana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 sie 2008, o 20:37

Post »

Witam,

wciąż początkująca mam kolejny problem:

Niedawno kupiłam sobie lawendę w doniczce. Cudnie pachniała!!! Wstawiłam do osłonki, przeczytałam, że trzeba ja mało podlewać i......cos mi zaczyna usychać :cry:
Kwiatki lekko zasychają- to jeszcze chyba normalne ale listki (gałązki) od dołu robią się stopniowo całkiem suche.

Co ja robię źle?

pozdrawiam wszystkich
Tatiana
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

A nie ma za małej doniczki? Przesadziłaś ją po przyniesieniu?
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Tatiana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 sie 2008, o 20:37

Post »

Nie przesadziłam, zostawiłam w tej co kupiłam, ma ją dosyć sporą, wydaje się jakby była odpowiednia, wstawiłam tylko do osłonki...

Co powinnam zrobić?
Nie wiem czy to już czas na przekwitanie lawendy czy ją uśmierciłam? :cry:
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

a jaka to jest odmiana lawendy? różne odmiany mają różne okresy kwitnienia, jednak jej listki nie powinny zasychać

doniczki w których sprzedawane są rośliny zazwyczaj są "na styk" - w większości przypadków roślinę powinno się odrazu przesadzić do doniczki z odpowiednią ziemią (w przypadku lawendy na pewno musi to być ziemia przepuszczalna o zasadowym pH)

jakbyś mogła wrzucić zdjęcie lawendy to pewnie łatwiej byłoby jeszcze pomóc - jeśli nie dasz rady to napisz jakiej wysokości jest roślina i w jakiej doniczce jest (średnica na górze doniczki, lub długość górnego boku jeśli doniczka jest kwadratowa)
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Tatiana... podstawowa zasada... po zakupie pierwsze co zrobić to przesadzić roślinę do nowej ziemi i dopasować doniczkę. Nie zapominać o drenażu. Hodowcy trzymają rośliny w torfie nie w ziemi. Do tego, skoro oszczędnie podlewasz, ma po prostu za sucho.
Proponuję byś jak najszybciej przesadziła lawendę. To co uschło obetnij... ona i tak odbije (jeśli z korzeniami jest wszystko ok).
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Tatiana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 sie 2008, o 20:37

Post »

Witam ponownie wszystkich:)
Zamieszczam fotki mojej chorowitej lawendy. Proszę o ponowną ocenę. Korzystając z wcześniejszych rad rozumiem, że mam przesadzić- ok. Rozumiem, że musi być to normalna doniczka z otworem odpływowym a nie pojemnik, tak?
Suche części poobcinać, ale aż do dołu? Jak widzicie dużo tych suchych części :?

W ogóle skoro hodowcy trzymają rośliny w torfie a w domu trzeba w ziemi to nie rozumiem jakim cudem w sklepie czy centrum ogrodniczym stoi wiele dni pięknie się rozwijając a po przyniesieniu do domu chce wyzionąć ducha? :cry:

Oto ona:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

pozdrawiam wszystkich,
Tatiana

P.S. dziękuję za powitanie
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ooo, ślicznie kwitnie :)

Według mnie - za mała doniczka i za sucho - przesadź do większej doniczki (nie mysi być zbyt głęboka, ale na pewno szersza) z ziemią do kwiatków (najlepsza by była o pH większym od 7 czyli zasadowa, a nie kwaśna)

Przekwitłe kwiatostany obcinaj (niech roślinka nie traci energii na zawiązywanie nasion)


Czy lawenda stoi w słonecznym miejscu? pamiętaj że potrzebuje bardzo dużo światła (nawet w pełni słoneczne stanowisko z bezpośrednim nasłonecznieniem - to roślinka rosnąca na łąkach w krajach śródziemnomorskich bardzo lubi ciepło i pełne słońce)

To tak z mojej wiedzy o lawendach :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”