Byliny średnie i niskie - prośba o radę

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Witam,
Potrzebuję pomocy w stworzeniu kompozycji bylin przed żywopłotem mieszanym. Żywopłot to właściwie za dużo powiedziane, to jeszcze bardzo młode roślinki, nasadzone w ubiegłym roku. Ale mam nadzieję, że w tym roku porządnie ruszą i będzie pięknie. Chciałabym przed nimi stworzyć kompozycję z bylin, najpierw średnich, a od strony trawnika niziutkich. Problem w tym, że nie wiem, jak to skomponować, aby:
1) nie było pstrokato
2) w każdej porze roku coś gdzieś kwitło
3) dało sobie radę w tej glebie i na tym stanowisku.

A stanowisko jest od wczesnego ranka bardzo słoneczne, ale od mniej więcej 14:00 pogrążone w cieniu domu.
Gleba raczej uboga, piaszczysta, ale przed założeniem trawnika wymieszaliśmy to trochę z gliną (bo mamy tej gliny straszne ilości i nie wiemy, jak się tego pozbyć). W każdym razie jest tam dość sucho.

Rośliny tworzące żywopłot to: ognik, derenie Elegantissima, pęcherznice, ze trzy thuje (ale nie obok siebie), jałowiec, suchodrzewy, perukowce, jasminowiec, złotlin, bez czarny "Black Lace", żylistki, krzewuszka, tawuła Van Houte'a i kalina hordowina.

Na plan środkowy zamówiłam już floksy wiechowate, gipsówkę, astry (jeszcze dokupię chryzantemy), słoneczniczek, orliki, serduszkę, szałwię Hot Lips i krwiściąg. Do tego oczywiście posieję trochę jednorocznych, np. słoneczniki ozdobne. Ale teraz bardzo, bardzo potrzebuję rady - co posadzić z przodu, aby uzyskac ładny efekt. Jak dotąd zamówiłam tylko mydlnicę bazyliowatą.

Chciałbym floksy szydlaste, bodziszki - i co jeszcze doradzicie? Coś, co da radę w ubogiej glebie, w suchym miejscu, tylko do południa nasłonecznionym. Coś, co będzie kwitło, gdy już floksy przestaną - albo zanim one zaczną.

Będę wdzięczna za sugestie.
Awatar użytkownika
trillum30a
200p
200p
Posty: 404
Od: 6 lut 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Skoro masz piaszczystą glebę i dużo gliny to dlaczego nie zmieszasz.Glina utrzymuje wilgoc-będziesz miała mniejszy problem z doborem roślin. :)
Pozdrawiam-Iwona
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Może coś z tej listy: macierzanki, gęsiówka, żagwin, rogownica kutnerowata, poziomki :) , łyszczec rozesłany (czy też inaczej gipsówka rozesłana - skoro jest ta wyższa to może i ta niższa znajdzie miejsce), może jakiś pierwiosnek dałby radę.
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Ad. trillum30a Zmieszałam (napisałam powyżej), ale nie za dużo, bo to nie jest taka prawdziwa glina, tylko chyba ił - miejscami jakiś szary czy nawet zielonkawy. Wymieszać to porządnie jest bardzo trudno. Wyłażą potem takie grudki i się mażą.

Ogólnie ta moja gleba to nie jest nawet sam piasek, tylko taka 'martwa' gleba pobudowlana. Ale zasilam roślinki i jakoś dają radę. Jedynie z lawendą mi się nie udało (choć jej zwapnowałam kawałek ziemi), reszta ładnie rośnie. Tylko mam problem z tym doborem bylin, nie umiem tego po prostu dobrze zaplanowac, bo jestem początkującą ogrodniczką i zwyczajnie nie znam odpowiednich roślin.
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

bystrzanka - dziękuję! - sporo roślinek z tej listy oglądałam wczoraj i nawet miałam już 'w koszyku'. Ale ostatecznie nie złożyłam zamowienia, bo miałam takie wrażenie, że tylko wiosną będzie to ładne.

Chciałabym, aby cała kompozycja miała głównie trzy kolory - biały, różowy i fiolet. Ewentualnie gdzieniegdzie między fioletem coś żółtego, ale tylko w niewielkich ilościach.

Z roślin wymionionych przez Ciebie muszę jeszcze się przyjrzeć rogownicy, bo jej nie znam.
Żagwin bywa w różnych kolorach, czy coś pomyliłam?
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Żagwin bywa w kolorach fioletowym, niebieskofioletowym, purpurowofioletowym, karminoworóżowym, purpurowym, jasnofioletowym itp. Dla jednego to jeden i ten sam kolor dla innego cała gama kolorów :wink:
Z zestawianiem kolorów dobrze myślisz.
Rogownica kutnerowata kwitnie na biało od maja do lipca ale nawet gdy nie kwitnie wyróżnia się tworząc jasne, szare poduchy - taki fajny przerywnik od zieloności.
Z tego zestawu małych roślinek na front najdłużej będą kwitły chyba macierzanki (do sierpnia), później musisz liczyć na jednoroczne (byliny już tak mają, że końcówkę lata i jesień przeznaczają na wytworzenie nasion).
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Może coś z takich jak krwawnik wiązówkowaty, kocimiętka, rozchodnik okazały , no i trawy różne- to typowy aspekt jesienny.
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Piękna ta rogownica! Cudna!!! Dzięki!

@ śnieżka - te, któe wymieniłaś, to będą raczej z tych średnich?

Jakby Wam coś jeszcze przyszło do głowy, to strzelajcie :-)
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Witam. Ad. Saskja. Sam bezpośrednio tym się nie zajmuję,ale moja córka całe ogrodzenie /ok.300m/w ten sposób ozdobiła. Ziemia sucha jak na Saharze VI kl. Niemal wszystkie - a przynajmniej większość roślin ulokowała w jakichś koszach, donicach i wymyślnych pojemnikach wkopanych w ziemię i dla urozmaicenia tego mini krajobrazu pousypywała pagórki wałki czy jak to nazwać, a teraz - gdy coś choruje czy niedozywione to wie gdzie jestem, bo zaraz słyszę "Tato pomóż". Może u Ciebie też będzie można skusić się na trochę urozmaicenia - dodatkowo masz możliwość kombinacji z ziemią - to wszystko zależy od inwencji twórczej. Zyczę powodzenia w urządzaniu - Francik
Francik
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12833
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Piszesz, że chcesz ładnie i nie pstrokato, a kupujesz rośliny z całej gamy kolorów. Radziłabym zrezygnować z jakiegoś, w Twoim przypadku żółtego. Reszta to biały, różowości i niebieski, doskonale pasują. Namaluj sobie na kartce kredkami koło siebie kolory roślin które sobie wybrałaś i zobacz czy na pewno tak ma to wyglądać. Nie mam nic przeciwko kolorowym rabatom, ale w pierwszym poście napisałaś, że nie ma być pstrokato.
Część roślin z proponowanych to typowe skalniaki, na rabaty bylinowe nie bardzo pasują bo zleją się wysokością z trawnikiem, mają do 5 cm wysokości, pomyśl o wysokościach od 10 -50 cm, to najładniej się komponuje na tle innych roślin.
Jak duży teren jest do zagospodarowania?
Zrezygnuj ze słonecznika,
Jeżeli dopiero zaczynasz to proponuję proste i łatwe rośliny.

Zawciąg nadmorski
Bergenia
Ostróżki m kolor niebieski
Chaber górski
Goździki
Serduszka, które masz zapisane liście posadź z tyłu, bo w połowie lata tracą liście
Bodziszki, jak najbardziej
Lilowce
Pysznogłówki
Rozchodniki okazałe
Te rośliny często można kupić za niewielkie pieniądze, lub dostać w zaprzyjaźnionych ogrodach
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

iga23, tego żółtego to naprawdę bardzo malutko - w sumie tylko słoneczniczek, i chyba rzeczywiście pójdzie gdzie indziej. Nasiona słoneczników ozdobnych kupiłam w zasadzie w inne miejsce, ale są wśród nich takie bordowe, pomyślałam, że może je wykorzystam, jeśli przy sadzeniu bylinek wyjdzie mi gdzies puste miejsce na środkowym planie.

Wczoraj wymyśliłam też, że uzupełnię nasadzenia żurawkami, na przykład o fioletowych liściach. I trochę traw ozdobnych, np. miskant "Gnom", bo o ile pamiętam, jest dość niewielki. Mam nadzieję, że nauczę się wstawiac fotki (kiedys korzystałam z imageshacka, ale jakoś wtedy było to łatwiejsze) i wówczas będę mogła zilustrować, o co dokładnie mi chodzi - i jak idą prace nad rabatą (bo to chyba już niedługo ta wiosna, co? nie mogę się doczekać :-))

Dziękuję za wszystkie rady i proszę o więcej ;-)

Aha, wczoraj zamówiłam jeszcze kocimiętkę żyłkowaną i dwie naparstnice - białą i fioletową. I świecznicę, bo myślałam, że jest średnia. Ale dziś zobaczyłam jej zdjęcie w innym wątku i okazuje się, że to olbrzymka! A ja chciałam jakiś akcent pionowy na środkowy plan :-D
Głupol ze mnie.
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12833
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

Jeżeli możesz zmień zamówienie, naparstnice kup paczkę nasion za 1.5 a za rok zakwitną, bo to roślina dwuletnia, a potem nie pozbędziesz się ich z ogrodu, sieją się same.ja jesienią te siewki sadze tam gdzie mi pasują, a resztę wydaje. Świecznica ma duże wymagania glebowe, u Ciebie będzie kiepsko rosła. Powodzenia. :wit
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: byliny średnie i niskie - prośba o radę

Post »

A dlaczego rabaty bylinowej nie wykańczać "skalniakami"? W sumie to nie wiem jaka jest planowana szerokość rabaty i z czym będzie graniczyć (ścieżka czy trawnik) ale ja lubię na obrzeżach rabat np. macierzanki - jeśli rabata jest choć trochę podniesiona to mogą wylewać się z niej, przewieszać i maskują glebę (mam dziką awersję do ściółkowania ziemi korą).
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”