Bulwy begonii,zimowanie,sadzenie,dzielenie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bulwy begonii

Post »

Ja tez pięknie dziękuję za dobre rady i instrukcje ;:196
W tym roku już są zasadzone to nie będę wykopywała, ale w przyszłym roku podział będzie bez dwóch zdań ;:108
Moje linki
KATARZYNA
Tygrysica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 14 lut 2012, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Begonia bulwiasta zwisająca

Post »

Witam wszystkich :)
Jestem bardzo początkującym ogrodnikiem. W zeszłym roku postanowiłam, że przechowam begonie i pelargonie do następnego roku. Niestety nie miałam gdzie ich trzymać więc pelargonie zamarzły w garażu i to samo stało się z begoniami niebulwiastymi.
Begonie bulwiaste otrzepałam z ziemi, poobcinałam pędy, podzieliłam na kolory, zamknęłam w zawiniętej gazecie (!) i schowałam do szafy w pokoju.
Dziś czegoś w tej szafie szukałam, patrzę a tam dawno zapomniane bulwy begonii, z których wystają pędy czy oczka (taki długie na 1-2 cm białe, nie wiem jak to się fachowo nazywa).
Powiedzcie, co ja mam z nimi robić dalej? Nie wiem kiedy wsadzić do doniczek. Nie mam pojęcia gdzie je potem trzymać ani jak podlewać.
Do tego marzy mi się rozmnożenie ich - czytałam, że można je pociąć ale nigdy tego nie robiłam...
Pisaliście też o uszczykiwaniu (Rety, o co chodzi?)...
Poradźcie jak się tymi ocalałymi kwiatami zająć?
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1125
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bulwy begonii

Post »

Wsadź do doniczki podobnej wielkości jak w poprzednim roku, przysyp ziemią ok.3-5 cm. i podlewaj.Jak kiełki wyjdą z ziemi postaw na jasnym parapecie. Wiosną zahartuj tzn. wynoś na dzień , chowaj do domu na noc i w dni zimne. Jak minie niebezpieczeństwo przymrozków zostaw na dworze. Uprwiaj tak , jak w zeszłym roku.
Marta
Awatar użytkownika
hal1959
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8777
Od: 13 mar 2008, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Bulwy begonii

Post »

Śmiało można pokroić bulwy na części,w zależności od wielkości tej bulwy.
Pokrój tak aby cząstka miała chociaż jeden kiełek i posadź do doniczki jak pisała poprzedniczka.
Pozdrawiam.Halina
Hal-Linki
Aktualne
majka2103
100p
100p
Posty: 139
Od: 9 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów Małopolska- Polski Biegun Ciepła

Re: Bulwy begonii

Post »

Witajcie a zwłaszcza 3 KOTY cieszę się że jesteś tu sąsiadko. :wit
Odnośnie begoni bulwiastej dopowiem, że miała za ciepło i wypuściła pędy. Zasadz ją jaknajszybciej nie dzieląc bulw, będziesz miała mocne duże rośliny. Moje od 2 tygodni zasadzone w skrzynkach, jeszcze nie wyszły, stoją w chłodnym garażu. Dodam, że bulwy gdy są dość duże można dzielić,po prostu przekroić, ale czy warto :?:
Awatar użytkownika
Ewelka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 20 sty 2012, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Bulwy begonii

Post »

Begonie silnie się rozrastają więc spokojnie można podzielić większe bulwy :). Zranione miejsca dobrze jest posypać miałem węgla drzewnego i pozostawić w wietrznym miejscu do wyschnięcia.
Rozalka_74
200p
200p
Posty: 322
Od: 8 sty 2011, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Bulwy begonii

Post »

O cięciu bulw nie miałam pojęcia a tak w ogóle to d...pa ze mnie bo wzeszłym roku wywaliłam 6 bulw bo myślałam że są jednoroczne. Zamiast zaglądnąć tutaj i poczytać to się popisałam no cóż dobrze że to nasze forum istnieje i można się dużo dowiedzieć.
Awatar użytkownika
tygi11
200p
200p
Posty: 214
Od: 11 lut 2012, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Bulwy begonii

Post »

Ja też miałabym pytanie. Kupiłam bulwy jakiś czas temu i teraz leżą sobie w piwnicy.Zastanawiam się kiedy mogę je posadzic do donic żeby później za długo nie czekac aż powschodzą???
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52851" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam Ola
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bulwy begonii

Post »

Olu ,teraz już możesz wsadzić do donic.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
tygi11
200p
200p
Posty: 214
Od: 11 lut 2012, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Bulwy begonii

Post »

Danusiu i trzymac je nadal w piwnicy czy normalnie w domu w świetle?
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52851" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam Ola
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Bulwy begonii

Post »

Jak już je wsadzisz do ziemi to one ruszą do wzrostu,więc musisz je wziąć do domu, tylko nie stawiaj w bardzo ciepłym miejscu, bo rośliny rosnąć bardzo tego nie lubią.Jak zrobi się ciepło i maj, po zimnych ogrodnikach, będziesz już miała duże rośliny do wysadzenia.
Halina
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bulwy begonii

Post »

Olu,tak jak pisała Halinka ,begonie posadzone do doniczek muszą mieć dostęp światła.Co do temperatury,to ja stawiam na parapecie w pokoju,gdzie temperatura jest w okolicy 20-22 stopni i też jest dobrze.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
tygi11
200p
200p
Posty: 214
Od: 11 lut 2012, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Bulwy begonii

Post »

Kochane dziękuje bardzo za pomoc ;:196 to wezmę się jutro za te moje begonie :)
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52851" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam Ola
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”