Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20136
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

aganeta :
Nie napisałaś, czy już doczytałaś jak hodować swoje kaktusy. Jest to wszystko w wątku NAJCIEKAWSZE tematy i posty forum --> DROGOWSKAZ pierwsza linijka od góry Ogólne porady dot.uprawy w moim akurat wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4#p1865924 . Poczytaj, przemyśl...
To naprawdę nie jest żadna filozofia a tylko znajomość lub nieznajomość potrzeb roślin sprawia czy roślina kwitnie nam czy nie. :wink:
nie wyobrazam sobie takiego szczęscia jak kwiatek na kaktusie
Prawda!
A jeśli sama do tego doprowadzisz to szczęście jest duuuuużooo większe. :)
Dlatego warto się postarać. ;:108
Awatar użytkownika
aganeta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 sty 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

any57:
Z doniczek ich chyba nie wyjmujesz na lato? Nie wiem nigdy jak się do kaktusa dobrać...żeby się nie pokłuć...kiedyś jak przesadzałam je do większych doniczek /bo się przewracały z przewagi bulwy nad doniczką/ na długo popamiętałam...te igły w dłoniach :D oczywiście przy użyciu rękawic ogrodowych!
Czy kaktusy powinny rosnąc jak szalone? Moje mają po 2-3 lata, kupiłam w markecie w malusieńkich doniczuszkach takie szkraby...a teraz wyglądają tak:

Obrazek

Obrazek

i jeszcze może te:

Obrazek



Obrazek


Obrazek

Hen_s:
skończyłam lekturę Twojego autorstwa...dzięki ...na pewno skorzystam :wink:
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4326
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

moje najmłodsze kaktusy mają ok 7 lat, najstarsze 14
z początku zamiast kulistych były wydłużone, bo cały rok były podlewane w domu,
teraz gdy odpoczywają zimą w piwnicy, mają mniejsze przyrosty i .... grubsze brzuszki :)
a od dwóch lat wyciągam je wiosną z doniczek i wsadzam do gruntu - jak na zdjęciach widać dużo jest tak kamyków by odprowadzały wodę. Używam grubych roboczych rękawic :)
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
aganeta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 sty 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

any57 pisze:z początku zamiast kulistych były wydłużone, bo cały rok były podlewane w domu,
teraz gdy odpoczywają zimą w piwnicy, mają mniejsze przyrosty i .... grubsze brzuszki
A to moje jak widzisz same szczupłe, już wiem dlaczego :D
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20136
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Niestety ewidentnie rośliny mają za mało światła (słońca latem) a za dużo wody. To dlatego zamiast być kuliste są kolumnowe. To na końcu pędów czyli zwężenie jasno-zielone gdzie nie ma mocnych cierni jest świadectwem błędów hodowlanych.
Sugerują wystawienie ich od wiosny na najbardziej słoneczne stanowisko - może być na zewnątrz. Po zaaklimatyzowaniu się roślina będzie wytwarzać mocniejsze ciernie i przestanie się wyciągać. I - jeśli bedzie zimowana w chłodzie i bez wody - na pewno zakwitnie!! ;:132
Awatar użytkownika
aganeta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 sty 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

hen_s pisze:Niestety ewidentnie rośliny mają za mało światła (słońca latem) a za dużo wody. To dlatego zamiast być kuliste są kolumnowe. To na końcu pędów czyli zwężenie jasno-zielone gdzie nie ma mocnych cierni jest świadectwem błędów hodowlanych.
Wstydze się bardzo!!!! :oops: ... z braku wiedzy traktowałam je jak inne rośliny...jak podlewałam to je też :( myślałam, że mam bardzo słonecznie na parapecie! latem mam poparzone słońcem inne kwiaty! Ale jak widać dla kaktusa mało słońca...
Chętnie wyniosę je na dwór latem...
Latem na dwór...zima piwnica :cry: na parapet wcale? :cry:
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20136
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

aganeta:
Masz bardzo dobre intencje i chcesz się uczyć. Tacy ludzie mają sukces w genach. Na pewno uda Ci się kaktusy doprowadzić do kwitnienia. ;:108

Nie jest moją intencją Cię zawstydzać czy tym bardziej pouczać. Staram się wyprowadzać Cię z błędów i choć troszkę zaznajomić z podstawowymi potrzebami tych pięknych egzotycznych roślin. Mam wrażenie że dobrze nam idzie - i oby tak dalej. :)
Latem na dwór...zima piwnica :cry: na parapet wcale? :cry:
Wcale nie. Jeśli masz naprawdę słoneczny parapet to spokojnie kaktusy mogą na nim pozostać. Tylko mniej podlewane, oczywiście. Tzn. tylko wtedy kiedy substrat zupełnie wyschnie. No i rygorystycznie trzeba przestrzegać zasady zimowania czyli nie podlewać ich od późnej jesieni do wczesnej wiosny i zapewnienia im wtedy chłodnego stanowiska. To właśnie błędy popełnione zimą sprawiły że kaktusy wyglądają tak a nie inaczej.

Napiszę tak: jeśli nie jesteś z tymi roślinami które hodujesz związana emocjonalnie to po prostu zmień je na inne. Lub spróbuj je odmłodzić tzn. utnij wiosną głowę rośliny, zasyp ukorzeniaczem i po wyschnięciu (ok. 2 tygodnie) możesz próbować ją ukorzenić. Te rośliny (piszę o mammillariach na fotkach 1 i 3 i parodii na 3tej) już nigdy nie będą wyglądać dobrze. :(
Kupisz nowe, ładne, z nazwami (nie polecam roślin z marketów!), odpowiednio je potraktujesz i będą zdobić Twoje parapety, pięknie kwitnąć i cieszyć Cię swoją urodą. ;:132
Awatar użytkownika
aganeta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 sty 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Hen_s
A ten poczwórny włochacz.. i ostatni w formie narośli...moga byc? Nie ma sensu kupować wydaje mi sie dopóki nie nauczę się hodować...Na razie poeksperymentuję z tymi co mam...Wiesz one nie musza być rasowe, wystawowe, proporcjonalne...ja je lubię takie jak są ;:167 ...szkoda, że nieświadomie je zeszpeciłam :( ..jakos nie moge patrzeć na sucho w doniczce :cry: Pokażę Ci pozostałe, mnie się wydaje, że są w kiepskiej formie, jeden usycha...czyżby z nadmiaru wody? Popatrz:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20136
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Mam na imię Henryk - hen_s to nick na Forum. :wink:

Rośliny na 1szej i 3ciej fotce jeszcze całkiem dobre. Te przy odpowiedniej (już) pielęgnacji utrzymasz w dobrej kondycji i ładne.
Mammillaria na 2giej fotce nadaje się do odmłodzenia (czyli ukorzenienia góry rośliny) o którym pisałem wyżej. :wink:
Na 2tej... Jak sama piszesz - przelałaś i możesz tylko tą "mumię" jak to nazywamy usunąć.

Jeszcze jedno: substrat w Twoich roślinach nie nadaje się do hodowli kaktusów czy sukulentów. Jak dobrze widzę składa się z torfu i czarnoziemu a to zabójcza mieszanka. Tam gdzie one rosną ziemia uboga stąd te wypełniacze które dodajemy a to: piasek gruby, kruszywo, perlit etc. Na wiosnę proponuję wymianę. ;:108
Ech - dużo dziś do Ciebie napisałem, jak rzadko mnie przetrzymałaś przy kompie. :wink: Ale chcę Ci pomóc - Tobie i Twoim kaktusom. Proszę nie zniechęcaj się - na 100% dasz radę!!

Edit
aha "poczwórny włochacz" i cereus peruwianus fa. monstrosa (ostatnia fotka na górze) dają radę - te są Ok.
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Witam. Zauważyłem że mój kaktus kiedy powinien sobie spokojnie spać, cięgle rośnie. Zaczął wypuszczać nowe pędy gdzieś na przełomie sierpnia/września i niestety te pędy dalej powolutku rosną. Obniżam temperaturę jak mogę ( w granicy 10-18 stopni ). Przepraszam za złą jakość, ale mimo tego widać tę pędy. Co z nimi zrobić? zostawi je ? i niestety nie wiem co to za kolczasty kolega :D
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Musisz obniżyć temperaturę. Wtedy roślinka nie będzie rosła. Jeśli nie możesz powstrzymać wzrostu musisz zapewnić dużo światła, by przyrosty nie były zdegenerowane. Kaktusowi uszkodził się stożek wzrostu i w miejscu uszkodzenia wypuścił dużo nowych pędów. Możesz większość z nich pousuwać i zostawić tylko jeden najsilniejszy pęd. Wtedy roślinka będzie wyglądać dość normalnie. Możesz też tych pędów nie usuwać, wtedy będziesz miał spore dziwactwo jak to wszystko nieco podrośnie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Dzięki :) Nie wiem dlaczego jest tyle tych pędów, ale zrobię tak jak piszesz. Zobaczyłem że również pędy wypuszcza przy samej podstawie.
Awatar użytkownika
aganeta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 sty 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Henryku! Nie wiedziałam, że napisałeś...myślałam, że się załamałeś widokiem moich kwiatków :D i wolales z taką sadystką nie gadac :lol: Sprawdzam jak tam moje kaktusy w piwnicy, zupełnie się nie zmieniają. Czyli chyba jest dobrze. Ta ziemia w doniczce to gotowa mieszanka do kaktusów z hipermarketu!!!! Wiosną sama skomponuję podłoże. aha...ja też nie jestem aganeta tylko Aga :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”