Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Ja swoją violacee podlewałam mniej więcej raz na miesiąc. I nawet po miesiącu sphagnum dalej było wilgotne.
Moje storczyki ------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=21813" onclick="window.open(this.href);return false;
Storczyki cz. 2 --------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=41733" onclick="window.open(this.href);return false;
gejzerka

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Dobrze, że o tym piszesz, dlatego że ma to kolosalny wpływ na odmitologizowanie mchu nowozelandzkiego i zwrócenie mu należnego miejsca w naszych kolekcjach. Jest to jakaś wskazówka dla początkujących, tym bardziej że na początku każdy się gubi.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Ja obecnie testuję spagnum przy ukorzenianiu sadzonek roślin doniczkowych. O efektach napiszę za około 4 tygodnie. Sama jestem ciekawa, czy sadzonki puszczą korzonki ;:224
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

A ja mech tylko spryskuję, mam jedno keiki wyłącznie w mchu, a parę storczyków ma mech na wierzchu. Wolę nie dopuszczać, by zbyt nasiąkło, ale po jakimś czasie można wyczuć, jak ono się zachowuje. :D Generalnie jestem zadowolona z efektów.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

U mnie spagnum też się sprawdza. Małe sadzonki phalaenopsisów trzymam w nim z powodzeniem i puszczają się na prawo i lewo (korzonki i listki). Siedzą w akwarium i dzięki wilgotności i ciepłu ładnie przyrastają a podlewam przez namaczanie raz na dwa tygodnie. Spagnum wykorzystałam też przy hojach - szczególnie tych lubiących większą wilgotniść np. multiflorze i belli. Rozłożyłam je na wierzchu i jak podlewam to lekko ono namaka. dzięki tem nie muszę często podlewać (raz na tydzień) a hojki przyrastają i nwet pomału zawiązują pączki więc chyba im dobrze. Podobną próbę mam ochotę zrobić z paprociami...Mam takie dwie do reanimacji :oops:
gejzerka

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Małgosiu, dodając sphagnum do paproci nie będziesz musiała często podlewać, tak jak z hoyami. Ja również dodałam go do paprotki i widzę, że podłoże nie przesycha tak szybko. Ostatnio przesadziłam drosery do czystego sphagnum i myślę, że im też dobrze służy. Wychodzi na to, że mech nowozelandzki służy dobrze nie tylko naszym storczykowym maluszkom, czy jako dodatek do podłoża, ale i inne rośliny lubiące zwiększoną wilgotność również na tym korzystają.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Właśnie o to mi chodzi, można wtedy spokojnie jechać na urlop :wink:
kojuna
50p
50p
Posty: 62
Od: 28 lis 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Ja w sphagnum ukorzeniam końcówki pędów hoi. Ciekawa jestem czy się uda.
Uważam że to dobry sposób, ponieważ można z łatwością utrzymać prawidłową wilgotność :)
Oczywiście kapturek z woreczka foliowego też zastosowałam.
Serdecznie pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Dziś chciałabym się podzielić eksperymentem, jaki przeprowadziłam ze spagnum.
Wsadziłam sadzonki (ukorzenione w ukorzeniaczu B2) do spagnum, po czym zostały zamknięte w przezroczystym, plastikowym pojemniku. Stały 1,5m od okna zachodniego, przy ciepłym kaloryferze. Codziennie wietrzone przez 2,3 godziny.
Po trzech tygodniach, zajrzałam do korzonków i...pojawiło się ich całe mnóstwo.
Napiszę, iż te roślinki rozmnażane "normalnie" ( ukorzeniacz + ziemia + namiot foliowy) dawało efekt 50% przyjęcia się sadzonek.

W spagnum nie miałam żadnych strat, wszystkie sadzonki wypuściły korzonki. Zatem spagnum dało 100% skuteczność. Teraz, już tylko tak będę ukorzeniać te "trudniejsze" roślinki.

Fotki; sadzonki fitonii i dzwonka w doniczkach, w spagnum:

Obrazek

Sadzonki po wyciągnięciu ze spagnum i ich korzonki; dzwonek:

Obrazek

Fittonia:

Obrazek

Wszystkie sadzonki zostały już wsadzone do ziemii uniwersalnej. Myślę, że się przyjmą.

Mam nadzieję, że ten eksperyment i jego opis przyda się Wszystkim, którzy szczepią i rozmnażają swoje roślinki pokojowe.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
gejzerka

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Wspaniale Justysiu ;:63 Korzonki są superaśne :uszy. Teraz tylko mnożyć, mnożyć z tym, że zaczyna brakować sphagnum w sprzedaży. Jeśli komuś kończy się zapas, może jeszcze gdzieś trafi, potem może jego cena podskoczyć tak, jak cena cukru :wink:
Awatar użytkownika
sylwia28
100p
100p
Posty: 110
Od: 30 mar 2011, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

witam serdecznie,
a czy mógłby ktoś pokazać sphagnum z bliska?
Zielono mi ...
gejzerka

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Sphagnum to wysuszony i sprasowany w kostkę mech. Na zdjęciu widać już odcięty kawałeczek, jeszcze niezupełnie nawilżony.

Obrazek
Awatar użytkownika
Laura1806
200p
200p
Posty: 406
Od: 8 sie 2010, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Elu, a skąd takie informacje, że sphagnum ma zdrożeć? Trochę zapasu jeszcze mam. Jeśli jednak Twoja informacja się potwierdzi to chyba muszę dokupić :wink:
Sphagnum może być też luźne nie mus być sprasowane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”