Uratowane storczyki (Art) :)

Zablokowany
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Dziękuję Jovanko za wyczerpujące odpowiedzi ;:180 ! Pozostaje mi nadzieja, a z natury jestem optymistką...

To pytanie o pędy kwiatowe, nasunęło mi się po obejrzeniu (niedawno emitowanego w telewizji) programu
o orchideach i konkursowych wystawach storczyków. Jeden z hodowców - laureatów, po powrocie do domu
ze swoim nagrodzonym storczykiem, obciął mu (ku mojemu zdumieniu) te pięknie kwitnące pędy z komentarzem:
"Orchidea przeżyła STRES i musi odpocząć, a mnie bardziej zależy na niej, niż na tych kwiatach."
;:24 Wciąż w tej dziedzinie czuję się ;:67

Pozdrawiam :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wiesz Joanno jak ja mówię :D ,ze moze za 100 lat to dopiero pozbieramy tyle rutyny,ze staniemy się znawcami.
Kazda rzecz ,którą przerabiamy , uczy. Z każdym rokiem bliżej mamy do celu ;:23

A z tym pędem kwiatowym to prawda oczywista- ja pisałam również o ogromnym wysiłku rośliny przy kwitnieniu, gdzieś w tematach.
Nooooooooo ,niby taki ich cel -w skrócie utrzymanie linii potomstwa.
Wysiłek i stres dla rośliny jest głównie przy tworzeniu pędu,wzrostu i zawiązywaniu pąków.
Reszta to pewnie już idzie z rozpędu.Pozostawianie zbyt długo kwiatów to osłabianie w czasie storczyka, a już w przypadku zapylenia wręcz szkodliwe.
Hodowcy maja też inne barbarzyństwa-likwidują pędy zbyt słabe, za młode.
Ale to już filozofia kasy ,to decyduje . Ilości :roll: w produkcji też jakby inne..

Ja też mam właśnie taki problem i chyba będę jutro ucinać pęd z tymi cynamonowymi Cymbidium ,które pokazywałam w Sylwestra.
Tak może sobie być na roślinie i 2 miesiące ,a rozpoczęły teraz tworzyć się nowe przyrosty. Więc..... chyba im dam pierwszeństwo, kwiaty do wazonu.

To się wszystko da objąć :P ,jest masa tematów ciekawych ,które lubię najbardziej.
-ważne Joanno ,ze masz zainteresowanie *storczykową sprawą * więc też i łatwiej jest zrozumieć pewne procesy.
Oczywiście :D zkładam, ze z botaniką nie masz do czynienia.


pozdrawiam J ;:100 VANKA
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Ha, z botaniką nie mam nic wspólnego, tylko na co dzień - z muzyką. A muzyka, (poza sferą duchową)
to czysta matematyka (rytm) i trochę fizyki :P ! Za to botanika, to organizmy żywe - trzeba się z nimi
delikatnie obchodzić, aby nie unicestwić... To tak jak granie na delikatnej strunie ;:74
Jak więc widzisz, nasze specjalności mają jednak coś wspólnego :) :) :) !

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Dziś moje urodziny :P . Piszę to dlatego, że mój żółciutki falenopsis (którego dostałam w ub. roku na Dzień Kobiet)
właśnie dzisiaj (pewnie w prezencie) otworzył swój pierwszy pączek na starej łodyżce. Ale się ucieszyłam ;:1 !!!

Obrazek
A popatrzcie, ile jeszcze "pracy" czeka mojego storczyka na nowym pędzie... Cierpliwie poczekam ;:23

Obrazek

Pozdrawiam, Joanna :P :P :P
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Joanno!!!


Takie prezenty to zawsze mile widziane - wiedział :wink: kiedy pokazać swoje piękno.

I czy nie czarują ;:23 ??? Pięknie to robią.

Ten Twój dodatkowo należy do trwałych i pachnących :P .

Jest zblizony do lubianych za wodą :roll: Phal. 'Sweet Memory' , u nas w UE nosi nazwę Phal.'Liodoro'.
Piszę zbliżony, bo jest wiele podobnych, ale....to jedna prawie grupa .Te o których piszę są raczej markowe z etykietami zazwyczaj .Pewnie byś wiedziała ,co masz.

Bardzo lubię te kolory.

NAJLEPSZEGO życzę i wielu wspaniałych kwitnień.

pozdrawiam J ;:74 VANKA
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Post »

No to Joasiu masz wyjątkowego storczyka!Taki prezent,że tylko pozazdrościć! :lol: :lol: :lol:
Ja w tamtym roku dostałam na urodziny od męża kwitnącą Cambrię i prawdę powiedziawszy liczę na to,że w tym roku kwiatek też zakwitnie i zrobi mi prezent...........

Życzę Ci,żeby Twoje storczyki jak najczęściej robiły Ci TAKIE prezenty ( nawet,gdybyś miała mieć urodziny co miesiąc :lol: ),spełnienia marzeń i samych słonecznych dni!!!!! ;:168
Pozdrawiam,Małgorzata
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Asiu, Laurelin, Jovanko, Małgosiu - bardzo, bardzo, bardzo Wam dziękuję za tak serdeczne i ciepłe Życzenia :!:
Szczerze mówiąc - wzruszyłam się... A jeśli oczy są wilgotne ze szczęścia, to chyba jest dobrze :wink: ...
Wiem już teraz jak nazywa się mój storczyk (nie wiedziałam wcześniej i nazywałam go " słoneczkiem" - ale to
nie brzmi fachowo! )
Jovanko, ta gitara w Twoim nicku wywołała mój uśmiech od ucha do ucha...

Jeszcze raz Wszystkim dziękuję, a takie piękne życzenia na pewno (!) się spełnią :P :P :P
Pozdrawiam ciepło, Joanna ;:100
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

;:65 Chyba jeszcze zdążę z życzeniami dzisiaj, pewnie jako ostatnia 8) .
Pomyślności, zdrowia, spełnienia marzeń i wszystkiego naj naj najlepszego dla Ciebie Joasiu. No i niech Ci się zdrowo chowają kwiatuchy i niech kwitną jak szalone.
;:3
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Zdążyłaś ;:71 Myszek !!! Tobie również baaaaaardzo dziękuję za pamięć i serdeczności...
Kwiaty, jak widzisz - bardzo się starają ! A ponieważ czują, że wiosna już bliżej niż dalej,
to robią nam miłe niespodzianki ;:167 :P !
Myszek, dziś już padam ze zmęczenia, zwłaszcza po kilkugodzinnym szkoleniu BHP :cry: , więc idę ;:19
Ale któregoś dnia, porozmawiamy o Twoim i moim dendrobium i ich aktualnej kondycji... ;:24
Pozdrawiam :P
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Storczyki

Post »

Witaj!!!
Tak sobie czytam i czytam i jestem pełna podziwu dla Ciebie, że tak wytrwale ratujesz te piekne kwiatuszki :) a one tak pieknie Ci za to dziekują, śliczny ten urodzinowy ja mam podobnego tylko Twój ma wiecej różu i ciekawi mnie czy ta sama nazwa?
Pozdrawiam
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witajcie !
Dziękuję Chmaro3 za zainteresowanie moim wątkiem :) . Nawet nie wiesz, jak bardzo Twoja sygnaturka pod kreską
pasuje dziś do tego, o czym chcę napisać...
W ostatnim czasie, często oglądam w różnych wątkach prześliczne nowe "zdobycze storczykowe".
Podziwiam je z zachwytem :!: Ja również mam storczykowe marzenia i zamierzam je spełnić na wiosnę ;:3
Dziś jednak jest mi przykro :( ... Mój Phalaenopsis ( ten uratowany we wrześniu od przędziorków ), o którego
od miesiąca z wielką determinacją walczę - niestety GINIE ! Dziś zrzucił kolejny chory liść, a pozostałe 2, to tylko
kwestia czasu. Dla porównania pokażę zdjęcia:
Dawniej:

Obrazek

I dziś:

Obrazek Obrazek

Nie znam się na tym, ale intuicja mi mówi, że to jakiś wirus :evil:
Zastanawiam się, czy powinnam tego storczyka jeszcze trzymać (w obawie o inne, zdrowe kwiaty) :?: :!:

Pozdrawiam, Joanna :(
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Joanno witaj !


oo :shock: przykry widok, jak zwykle przy chorobach!!!!

Czy wirus?? czy inne efekty zaburzeń fizjologicznych ,rudno rozstrzygać.
Potwierdzeniem byłyby jedynie testy- niemożliwe do zrobienia.

Dla pewności : trzeba roślinę odizolować od innych.

Nie jest powiedziane,czy nie wytworzy *basal keiki *korzenie rosną
- kwestia zdrowotności najmłodszego liścia moze wskazywać ,ze symptomy ustąpią.

Pomnij : :( to cięcie korzeni,liści- czyli wielką ingerencję w roślinę.Cóż,musiała
znieść tortury i być może to tylko efekt.

Ja bym pozostawiła roślinę ,oczywiście opiekując sie biedaczkiem :)
ale w izolacji.Niestety wychodzenie z chorób jest długotrwałe.

pozdrawiam J ;:16 VANKA
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Joasiu!
Jakże ja doskonale rozumiem Twój smutek!
Pamiętam jak ja się czułam ,gdy zobaczyłam,że z moją cambrią coś złego się dzieje.Mimo tego , że duża już ze mnie dziewczynka to myślałam,że normalnie się rozryczę!! Ale najważniejsze to niepoddawać się!Walcz o swojego storczyka ,bo warto.
Jovanka,nasza czarodziejka wdzieliła Ci rad ,a nam zostaje trzymać kciuki za Twojego kwiatuszka .
Pisz na bierząco , co się z nim dzieje.
Mam nadzieję,że go uratujesz!
Pozdrawiam,Małgorzata
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”