Projekt ogrodu,propozycje czym i jak zagospodarować

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

To prawda, program nie zawiera wszystkich aktualnych odmian, ale dla człowieka chcącego zaprojektować zieleń do swojego ogrodu wystarczy i daje obraz w przestrzeni.
Podpierać się dobrą literaturą fachową zawsze trzeba ale i ona już nie może nadążyć za nowymi odmianami i i8ch nazwami.
Najlepsi fachowcy praktycy są na forach. Fora to najlepsze kompedium wiedzy.
pozdrowienia EG
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Witaj!
Jak już zdecydujesz się na wybór projektu i zdecydujesz jakie rośliny będą rosły w Twoim ogrodzie, to będziesz musiał podjąć decyzję gdzie je kupisz. Stanowczo odradzam supermarkety, które kuszą niskimi cenami. Wybierz dobre centrum ogrodnicze, a jeszcze lepiej szkółkę ogrodniczą położoną w pobliżu Twojej działki. Ma to dwie niezaprzeczalne zalety
1. Koszt transportu
2. Rośliny wyrosły w zbliżonych warunkach klimatycznych i glebowych do tych jakie są u Ciebie i na pewno lepiej się przyjmą i ładniej będą rosły.
Ja to wypraktykowałam u siebie. Mam działkę na Kaszubach a to oznacza bardzo słabą i suchą glebę i ostry klimat( wiatry, duże spadki temperatury zimą - stąd często używane sformułowanie "Syberia Kaszubska") I wiem że najlepiej rosną zarówno byliny jaki krzewy kupowane w pół-profesjonalnej szkółce oddalonej o 3 km od mojej "posiadłości"
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!!!
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Nie do końca mogę zgodzić się z taką opinią :?
Zarówno supermarkety jak i dobre centra ogrodnicze zaopatrują się w rośliny w podobnych źródłach - często z importu - i trudno mówić tu o podobnych warunkach klimatycznych.
Ja kupuję rośliny zarówno w centrach ogrodniczych i supermarketach (chociażby z powodu niższych cen na taki sam towar) i nie mam jak do tej pory nieprzyjemnych doświadczeń.
Półprofesjonalne szkółki... zazwyczaj oferują niską jakość towaru i często nieprofesjonalne podejście do klienta - brak gwarancji i pewności, że roślina jest nazwana prawidłowo. Często np. nazwy są mylone, o ile w ogóle są prawidłowe, bądź w jakikolwiek sposób określone. :?
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Trotek może ja dopowiem o jeszcze jednej sprawie.
Niczym zaczniesz nasadzenia pomyśl o infrastrukturze, żebyś potem nie niszczył posadzonych roślin.
Rozplanuj sobie ścieżki tak, żebyś miał dostęp do wszystkich części ogrodu.
Jeżeli masz małe dziecko, pomyśl o miejscu na mały plac zabaw (huśtawka, piaskownica, itp.)
Piszesz, że jest mały domek gospodarczy, nie wiem czy będziesz go zostawiał docelowo,czy wybudujesz nowy domek na narzędzia ogrodowe.
Może będziesz chciał jakąś altanę,jeżeli tak, trzeba przewidzieć na nią miejsce.
Pomyśl jak i do czego będziesz zbierał wodę deszczową (cenna ciecz w ogrodzie), jeszcze miejsce na drewno, miejsce na ognisko czy grila. No i kompostowniki, są niezbędne, a na tak dużym areale będziesz potrzebował ich kilka (ja na 30arach mam 6 kompostowników i wcale nie jest to dużo).
Nie wiem czy wszystko wyliczyłam, ale te wszystkie elementy trzeba przewidzieć i rozplanować przed rozpoczęciem sadzenia roślin.

PS. Wpisz w profilu miejscowość czy region Polski, gdzie jest Twój ogród. Łatwiej wtedy udzielać porad, a ponadto taki tu panuje zwyczaj. :D
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Na początku nasadzeń należy posadzić sadzonki drzew i krzewów silnie rosnących, aby te stworzyły rdzeń kompozycji - nasadzenia można rozłożyć na kilka lat - wtedy ogród wygląda dużo bardziej naturalnie kiedy roślinność drzewiasta i krzewiasta jest zróżnicowana wiekowo; a i mniej to się odczuje finansowo wydatki. Ponadto wpłyną na mikroklimat w ogrodzie, stworzą zaciszne kąty dla innych, bardziej wymagających gatunków.

U zarania ogrodu, jeżeli leży na odludziu i nie jest pod stałą opieką i nadzorem, lepiej sadzić gatunki mało rzucające się w oczy za młodu oraz takie, które nie są zbyt znane i nie ma na nie dużego popytu - potencjalny złodziej wykopie np.: żywotnik 'Smaragd' ale zostawi np.: sosnę chińską bo wyda mu się zwyczajna i nic nie warta. Oryginalne odmiany (szczepione) tzw. "cukiereczki" lepiej sadzić kiedy juz się mieszka w ogrodzie, bo pozostawione same często stają się ozdoba ogrodu ale nie naszego. To samo dotyczy drzew i krzewów kwitnących - magnolie, różaneczniki, wiśnie i jabłonie ozdobne są zawsze łakomym kąskiem.

pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Tamka
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 sty 2008, o 14:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Zaprojektować ogród to wcale nie est takie proste bo niby już wszystko zapięte na ostatni guzik ale jak zobaczę w necie lub okolicy jakiś element to zaraz chciałabym zastosować u siebie . Nie wiem jak inni ale ja już 3 sezon "kombinuję" . Mam koło domku około 70 m2 w kształcie litery L więc tylko rekreacja mi zostaje ale to mi wystarczy Teraz doszłam do wniosku , że wynajmę projektanta ogrodów który do razu wykonuje swój projekt bo sama nie dam rady aby stworzyć swój "wymarzony" ogródeczek. Jak oglądam Wasze ogrody to płakać mi się chce , że jestem taka "sierota" Może ktoś wie o rzetelnym projektancie ogrodów na terenie trójmiasta .
Pozdrawiam Tamka
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Tamka, zmiany w ogrodzie to codzienność i dużych, i małych założeń. Wszyscy ogrodnicy z uporem przenoszą, przesadzają, wykopują, zakopują, dokładają i ujmują rośliny, bo właśnie im się koncepcja zmieniła :D To norma, więc nie jesteś odosobniona. Masz o tyle lepiej, że robisz to w wyobraźni, nie narażasz jeszcze żywych roślin, ale co będzie, kiedy będą one już u Ciebie rosły?

Jakby co, jest tu na forum sporo wątków na temat przesadzania krzewów i drzewek :D

Przy 70 metrach terenu rekreacyjnego chcesz wynająć projektanta? Ale właściwie po co? To niewielka powierzchnia, w dodatku w dużym procencie musi to być trawnik i nawierzchnia twarda, jesteś w stanie zrobić to o wiele lepiej, niż on, przecie lepiej wiesz, czego chcesz, a czego nie chcesz. Projektant dopiero musi Cię o to wypytać. No chyba, że chcesz, żeby zrobił coś "pod siebie", tak jak sam lubi, a Ty zaakceptujesz wszystko, co zaproponuje. No nie wiem, uważam, że większą radochę sprawia samodzielne obmyślenie i wykonanie projektu.

Co nie znaczy, że drewnianą huśtawkę masz zrobić sama "tymi ręcami", ale już kupowanie, sadzenie, przesadzanie podcinanie roślin, toż to sama przyjemność.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Tamka
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 sty 2008, o 14:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Nalewko miła dzięki za odpowiedź , masz dużo racji z tą radością oglądania owoców swojej pracy jak również kupowania nowych "lokatorów" do ogródeczka. W moim przypadku jest to bardziej skomplikowane , ogrodniczką jestem od 2005 po zamianie mieszkania . Poprzednia właścicielka nic w ogródku nie robiła więc ja się ochoczo zabrałam do pracy ale okazało się , że prawie cały ogródek jest pokryty 25-30 cm warstwą ziemi lub żwiru a pod spodem są fundamenty jakieś budowli i teren jest nierówny a pod niebieską bramką jest duża dziura bo kiedyś tam był kanał do samochodów . Ale ja z wytrwałością maniaka próbowałam jakoś to upiększyć kwiatkami w doniczkach posiałam kilka razy trawę ale efekty były mizerne . W ubiegłym roku niestety zachorowałam na serce i nie za bardzo mogę wykonywać cięższe prace i szybko się męczę ( jestem sama) ale w ogródku siedzieć mogę :lol: :lol: Dlatego postanowiłam wynająć projektanta razem z wykonaniem , bo na tym najbardziej mi zależy a co do projektu nasadzeń to raczej ja będę miała decydyjący głos . Poniżej podaję dwa zdjęcie jedno zrobione z okna sypialni a drugie widać ścianę domku i na końcu po prawj stronie jest wejście do ogórdka
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Tamka z tego co piszesz, i co widać na zdjęciach, to rzeczywiście musisz wynająć "silną" ekipę. :D
Nie na kobiece ręce taka robota.
Ale projektowanie zostaw sobie. Ty tam mieszkasz. Wiesz, które miejsca są słoneczne, które półcieniste, a gdzie jest zupełny cień. Wiesz, z której strony wieją najsilniejsze wiatry, gdzie masz bardziej wilgotne miejsca, a gdzie suche, itd.
Projektant tego nie wie, on Ciebie wysłucha, ale zapewne ma już swoją manierę, i zagospodaruje Ci ogródek na swój styl, niekoniecznie zgodny z Twoim i z warunkami panującymi w ogrodzie.
Ty bądź od myślenia, a wykonawca od roboty, i ewentualnie doradzania. :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

No tak, to zmienia postać rzeczy. Potrzeba Ci paru silnych chłopa do wywalenia całego tego gruzu, czy innego badziewia. Ale może nie całego? Pomyśl, gdzie chcesz mieć tę ławeczkę do posiadywania, od razu przystaw do niej stolik i jakieś kratki na pnącza, a beton czy żwir pod spodem może przyda Ci się jako podłoga takiej mini-altanki i może nie trzeba będzie go odkopywać i wyrzucać.

Ale co z tym kanałem zrobić? Hm, wypełnić wodą i zrobić kaskadę? Hm, chyba głupi pomysł. Chyba jednak młoty pneumatyczne i kontener na duże śmieci... Będzie sporo kucia i wywożenia, a potem trzeba przywieźć nową ziemię. Jeśli tam był warsztat samochodowy, to ziemia może być nasiąknięta smarami, ropą czy czym tam jeszcze.

Choć od razu muszę przyznać, że jak na takie paskudne warunki, jak opisałaś, to całkiem ładnie Ci rosną krzewy :) Bardzo sympatyczne miejsce i bardzo mi się podoba, drewniane ściany domu, zacisznie i chyba jest tam dość słonecznie, prawda?

Tamko, bardzo Ci współczuję, że choróbsko Cię złapało, ale w takim miejscu szybko Cię opuści, zobaczysz. A z naszą, forumową pomocą to chorobę będziesz miała z głowy jeszcze szybciej :D Wystarczy, że będziesz tu bywać, napiszesz czasem parę słów i pokażesz jak idą prace. Powodzenia!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Tamko!
Odkąd przeczytałam Twój post nie mogę przestać myśleć o Twoim ogródku. Myślę , że moje przedmówczynie mają rację. Powinnaś, chociażby ze względu na swój stan zdrowia znaleźć sobie ekipę do zasypania dołu i dowiezienia dobrej ziemi. Natomiast rozplanowanie nasadzeń i dobór roślin pozostaw dla siebie. To chyba najfajniejsza część zakładania ogrodu. Ty najlepiej wiesz czy chciałabyś mieć wokół siebie tradycyjne rośliny "z babcinego ogródka" , czy ogródek pełen nowości i ciekawostek ogrodniczych. Ale jedno musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim. Ogród nie może być zbyt pracochłonny tak abyś nie musiała korzystać z pomocy przy jego pielęgnacji. A tak w ogóle to chciałabym Ci powiedzieć że strasznie podoba mi się Twój domek. Jest drewniany prawda i pewnie dość wiekowy. Gdzie takie cudo można znaleźć w Gdańsku?
Strasznie ci zazdroszczę możliwości mieszkania w domku i posiadania ogródka który widać przez okno. Moja działka znajduje się na Kaszubach - 60 km od domu. Pozdrawiam Cię serdecznie AMBA
Awatar użytkownika
Tamka
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 sty 2008, o 14:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi i podtrzymania na "duchu" :lol: bo ten kawałeczek ogródka w lecie przeistacza się w raj , słoneczko jest od 11 do zachodu cisza i spokój . Dlatego tak bardzo mi zależy na konkretynym ukształowaniu i zrobienie wymarzonego ogródka.
Amba cieszę się , że podoba Ci się mój domek faktycznie jest cały drewniany ja mam całą górę a na dole mieszka starsza Pani . Domek jest z 1920 roku :lol: :lol: prawie skansen :D i znajduje się na Stogach .
Wkleję dwa zdjęcia z lata 2007 mam nadzieję , że lato 2008 będzie w innej scenerii
Pozdrawiam Tamka

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Tamko! Popieram Twój pomysł, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że jesteś sama, no i Twoje kłopoty ze zdrowiem.
Oczywiście można tworzyć ogród samemu, ale niekiedy jest to porywanie się z motyką na słońce.
No i niekiedy nie ma się już ... dziestu lat na eksperymentowanie, uczenie się na własnych błędach, przesadzanie, itp.
Myślę, że i tak - bez względu na to kto go zaprojektuje - ogród sprawi Ci mnóstwo radości, problemów i pracy. I będzie w nim duża cząstka Ciebie.
Kwestia tylko znalezienia firmy, która nie tylko zaprojektuje Ci ogród, ale i go stworzy.
A z projektantem przecież zawsze się rozmawia, uzgadnia, mówi mu się o swoich preferencjach i oczekiwaniach.
Oglądam "Maję w ogrodzie" i uważam, że ciekawe są również te ogrody zaprojektowane przez specjalistów.
Serdecznie Cię pozdrawiam i mam nadzieję, że będziesz z nami na forum i pokażesz nam, jak zmienia się Twój wymarzony ogród :D
Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”