Oczko wodne i kaskada

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budowanie oczka wodnego - materiały

Post »

Wirtua pisze:Folia o takiej grubości to zły pomysł. Generalnie teraz stosuje się geomembranę EPDM - trwałość na kilkanaście lat. Producenci piszą że kilkadziesiąt. Zwykła folia PCV to poza znanymi mi wyjątkami trwałość kilku lat.
Generalnie, to teraz jeszcze stosuje się folię PVC (jest tania i dobra). Producent Polskiej foli PVC "IZOFOL" firma EGRIS, daje gwarancję na 25 lat. Natomiast geomembrana EPDM ma gwarancję na min. 50 lat (jest niestety dwa razy droższa niż PVC).
Kilka lat trwałości, w dobrych układach, ma folia PE (tzw. ogrodnicza lub budowlana)
Budowa każdego oczka wodnego to jednak duży wydatek (systemy filtracyjne) i nie ma co oszczędzać na jakimkolwiek etapie. Pozwoli to cieszyć się swoim zbiornikiem przez długie lata i uniknąć stałego uczestnictwa na podobnych forach ;)
Mnie budowa oczka, "pod klucz' kosztowała ok 800.00 zł, z czego folia kosztowała ok 500.00 zł, reszta to materiały do budowy filtra i pompa. Oczko działa bezproblemowo w ekstremalnych osiedlowych warunkach, już od ponad 12 lat, na folii PVC o gr. 0,8 mm.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Marcin30
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2007, o 21:49
Lokalizacja: Dankowice k. Bielska Białej

Re: Budowanie oczka wodnego - materiały

Post »

Mnie budowa oczka, "pod klucz' kosztowała ok 800.00 zł, z czego folia kosztowała ok 500.00 zł, reszta to materiały do budowy filtra i pompa. Oczko działa bezproblemowo w ekstremalnych osiedlowych warunkach, już od ponad 12 lat, na folii PVC o gr. 0,8 mm.
:) 800 zł jak na oczko wodne wydaje mi się niewielką kwotą , patrząc przez pryzmat niewielkiego doświadczenia jakie posiadam w dziedzinie "oczka wodne" to podam moje kwoty które zainwestowaliśmy z żoną w oczko .
Mianowicie:
- folia - 470 zł ( 42m/kw ) 110 zł za metr
- filtr - 220 zł
- pompa - 110 zł
- wełna mineralna 5 cm / 2 rollki - 230 zł

dodatkowo :
a) rośliny
- lilia,żabieniec , trzcina , tatarak ,moczarka, rogatka - 200 zł
b)kamienie ozdobne
- otoczaki - od 0.50 zł za kg
- piaskowiec - od 0.65 zł za kg
- żwirek drobny - od 25 zł za 20kg
c) ryby :)
- karaś - od 6 zł za szt.
- orfa - od 8 zł za szt.
- szubunkin - od 5 zł za szt
- karp koi - od 15 zł za szt.
- lin - od 10 zł za szt.
d) środki do utrzymania wody:
ja preferuję z firmy TETRA
- algo REM - 36 zł za 500ml ( wystarcza na 10000 l wody w oczku )
- Clarifin - 49 zł
- algo FIN - 41 zł za 500 ml

Tak wiec reasumując lekką ręką powiem że w moim wypadku , na podstawie zebranych materiałów oraz podsumowaniu cen podam kwotę od 1800 - 2000 zł , która nadal rośnie :))
nie wliczam skalników które nadal modelujemy .:) :) :)

Pozdrwiam.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

800 zł to cena z przed 12 lat.
Rośliny zdobyte własnoręcznie na starorzeczach Narwi i Liwu: grzybień biały,grążel żółty, tatarak, pałka wąskolistna, pałka szerokolistna, jeżogłówka gałęziasta, rdest ziemno wodny, oczeret jeziorny, żabiściek, kaczeńce, niezapominajki, tojeść rozesłana, kosaćce
Ryby: część złapana samodzielnie: liny 3 szt., karasie 6 szt., płocie 4 szt., krasnopiórki 4 szt., kiełbie 8 szt. i kupione złote karasie 12 szt.
Filtr biologiczny wykonany samodzielnie - koszt ok 80 zł (cegła, cement, izolacja)
Środki do utrzymanie wody- jedynie kwaśny torf pH 3,5 do 4,5 - dwa razy do roku 80 litrów 14.00 zł, stosuję od 12 lat.
Żadnej chemii nie używam, nie służy to roślinom ani mikrofaunie wodnej.
Nigdy nie uzyska się równowagi biologicznej w oczku, stosując chemię. To działa jak bomba chemiczna.
Jestem zwolennikiem stosowania naturalnych metod przy utrzymaniu równowagi w oczku.

Mógł byś wrzucić kilka fotek Twego oczka.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Marcin30
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2007, o 21:49
Lokalizacja: Dankowice k. Bielska Białej

Post »

:D No no jestem pełen uznania :)
a co do ceny tak, tak czytałem dokładnie z przed 12 lat tak wiec licząc inflację cena diametralnie by wzrosła , co do chemi masz całkowita rację, krystaliczna woda utrzymuje się przez okres 2 miesięcy i znowu 100 zł do wody :)) ., ale chętnie porozmawiam na temat torfu zawsze mnie ten temat interesował :), tak wiec na oczko 8tyś litrów ile tego torfu ??? :)

ps. Co do fotek wkleiłem kilka z początku prac , są na początku postu i mam nadzieję że nie uraziłem naszego moderatora poprzednim topikiem :)) .

Pozdrawiam Marcin.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Aby się nie powtarzać zapraszam TUTAJ, to wątek o walce z glonami w oczku. Piszę tam też i o innych, naturalnych środkach, służących do zwalczania glonów.

Jest jeden warunek przed zastosowaniem torfu. Trzeba znać wartość pH wody w oczku.
Powinna ona wynosić od pH 6,0 do 7,0, jeśli jest wyższa powyżej pH 7,0, stosujemy torf.
W wodzie twardej powyżej 15ºn, torf działa wolniej.

Idealne wartości wody to:

TwO - od 5ºn do 15ºn (twardość ogólna)
pH - od 6,0 do 7,5 (odczyn wody - kwaśna 0, obojętna 7, alkaliczna (zasadowa) 14, w skali od 0 do 14)
Związki amonowe (NH3) - poniżej granicy wykrywalności
Azotyny (NO2) - poniżej granicy wykrywalności,
Aztany (NO3) - poniżej granicy wykrywalności
Tlen rozpuszczony w wodzie - ponad 6,5 mg/l
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Marcin30
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2007, o 21:49
Lokalizacja: Dankowice k. Bielska Białej

:))

Post »

:D :D :D
Dziękuje bardzo , za jak zawsze pokazanie palcem dokładnie gdzie czego mamy szukać jako "forumowicze" :)).
A co do zjątek co sądzisz o wstępnych paracach na naszym oczku , co dalej ???
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Moje oczko przygotowuje się już do zimowego spoczynku :D

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

I u mnie zima już blisko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”