Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
darekf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 sty 2010, o 07:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Mam 2 kilku roczne jablonie i problem w tym ze one po prostu jakos nie potrafia urosnac, dodatkowo wokol jednej z nich co jakis czas kret robia swoja robote :/
Drzewa rosna na gebie III klasy, warstwa rodzimej ziemi ma okolo 40-50 cm
Podobny problem byl z czeresnia i wisnia ale owe drzewa ruszyly ze wzrostem juz dawno a jablonie praktycznie stoja w miejscu
Co jest nie tak ? nie pamietam co to za odmiany jabloni :(
cx

Re: problem ze wzrostem jabloni

Post »

Witam.

Przyczyn może być baaardzo wiele.Dobry wzrost wisni i czereśni ,w zasadzie wyklucza problemy z glebą.
Ten kret czy to aby na pewno kret ,a nie nornik np,bo ten delikwent może sporo narozrabiać.
Choroby:może być jakaś choroba kory i drewna ,np w miejscu szczepienia-powoinno być widoczne;mogą być choroby korzeni-najczęstsza guzowatość,która jeśli umiejscowi się na szyjce korzeniowej może uniemożliwić wzrost.
Co robić?Jedną z metod jest pobudzenie drzewa do intensywnego wzrostu przez silne przycięcie-jednak należy wykluczyć choroby drewna(obejrzeć dokładnie drzewka).Czy są choroby korzeni i w jakim stadium?- dowiemy się dopiero ,gdy nie uda się nam drzewka pobudzić silnym cięciem i trzeba je będzie usunąć.
Wklej zdjęcie jak toto wygląda to podpowiemy jak przyciąć.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: problem ze wzrostem jabloni

Post »

A nie napisałeś jak jest z owocowaniem?
Moje 6 latki też praktycznie mało co przyrastają, ale owocują jak szalone i pewnie to hamuje ich wzrost.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Jabłoń champion po spotkaniu z jelonkiem

Post »

Witam,

dzisiaj korzystają z ładnej pogody i urlopu wybrałem się na działkę, niestety moim oczom ukazał się taki widok:
Obrazek

jabłoń (champion) spotkała się z jakimś jelonkiem, których jest pełno w okolicy. Objadł cały "naskórek" po czym liście na koronie zaczęły usychać. Musiało się to stać w przeciągu tego tygodnia.
Czy mogę jeszcze jakoś uratować to drzewko?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: jabłoń - champion po spotkaniu z jelonkiem

Post »

Sądząc po tym co zostało z kory... zastrzeliłbym jelonka! A tak poważnie, choć podzielam i znam Twój ból, to trzeba przyciąć troche ponad żywym wybijającym pewnie gdzieś nad miejscem szczepienia pędem i będzie drzewko jak ta lala, tyle że ze dwa lata później.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: jabłoń - champion po spotkaniu z jelonkiem

Post »

Witam!
Kiedyś również przeżyłem parę takich "sytuacji", no cóż jelonki w ten sposób znaczą swój (pytanie czyj on jest) teren, obłupując drzewka z kory na wysokości swojego wzroku. Robią to nie tylko z drzewkami owocowymi :-). Wyjścia są dwa; jak radzą w poprzednim poście czekać aż odbije, lub posadzić nowe. Pozdrawiam. romekp
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: jabłoń - champion po spotkaniu z jelonkiem

Post »

dziękuję za pomoc.
Przytnę go, nie dość, że dwa lata staram się aby korona w końcu się puściła, to jeszcze taki numer. Nie ma, przycinam i czekam dalej, a sadzonki jabłoni jeszcze będę sadził.
Jutro spróbuję wbić kilka sztachet drewnianych, może to w jakiś sposób uchroni inne drzewka.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: jabłoń - champion po spotkaniu z jelonkiem

Post »

Na przyszłość - jeśli przywiążesz drzewko do kolka wbitego w ziemie to jelonek nigdy nie będzie ścierał rogów o drzewko! Moze jedynie obgryzać liście i zgryzać młode pędy, to będzie robił z pewnością, jednak wpływa to pozytywnie na zawiązywanie owoców.
A to drzewko to cienko widzę :(

Pozdrawiam serdecznie
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 193
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: jabłoń - champion po spotkaniu z jelonkiem

Post »

W zeszłym roku nie miałem jeszcze ogrodzonej w całości mojej działki i sarny obgryzły mi tak samo 3 drzewka brzoskwini. Bardzo byłem zły na nie za to co zrobiły, bo przecież miały tyle zieleni wokoło (to był czerwiec) a one wybrały akurat moje drzewka.
Drzewka uschły powyżej zniszczonej kory, ale od dołu tam gdzie nie były uszkodzone odbiły młode gałązki. W tym roku mają się już dorze.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: jabłoń - champion po spotkaniu z jelonkiem

Post »

Ja postanowiłem jakoś się bronić i pierwszy pomysł wypalił- zwyczajny repelent, czyli pasta Repentol. Posmarowałem i poskromiłem ich niecne zapędy; gdybym się tej wiosny nie spóźnił, to uratowałbym wszystkie drzewka- a tak na jednym się skończyło.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: jabłoń - champion po spotkaniu z jelonkiem

Post »

dziękuję za odpowiedzi.
Nie będę już zakładał nowego tematu, dzisiaj zrobiłem ogląd moich drzewek, na oliwce papierówce, posadzonej tej wiosny liście zrobiły się jakieś lekko czarne, łażą po niej mrówki (w ogóle z nimi mam problem). Ale mam wrażenie, że to znowu jakiś grzyb:
- http://img138.imageshack.us/i/dsc00281qnj.jpg
i tutaj
- http://img412.imageshack.us/i/dsc00282rw.jpg
Działać teraz, czy czekać do jesieni?
Pozdrawiam

Zdjęcia są za duże i rozwalają stronę forum. Proszę je zmniejszyć i wgrać od nowa, albo zostaną odnośniki zamiast obrazków. Nalewka
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: jabłoń - champion po spotkaniu z jelonkiem

Post »

Działać skutecznie od wiosny, bo z parchem toczymy "bój" przez cały niemal sezon. Teraz to już dużo, dużo za późno... Biorąc pod uwagę, że to 'Oliwka żółta' nawet już nie masz co zaczynać... Na jesieni wykonaj specjalny zabieg mocznikiem w wyższym stężeniu - i to będzie ten pierwszy krok w ochronie przed parchem na przyszły sezon.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
jacekbielsko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1210
Od: 15 maja 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bestwina/Bielsko-Biała

jabłoń na płocie

Post »

Witam :)
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł posadzenia drzewek jabłoni tuż przy samym płocie siatkowym i poprowadzenia ich na płasko po tym płocie (tak jak po murze). Czy ktoś z Was próbował czegoś takiego? I czy w ogóle ma to sens?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”