Moje kaktusy- Bartii9512

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Tak, to Mammillaria bombycina, dzięki :P :) :)
A zakupy robiłem w Krotoszynie w BricoMarche :P :P
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

mam pytanie a mianowicie, wysiałem kaktusy 10 dni temu a większość nie wykiełkowała. Dużo wykiełkowało trichocereusa pasacany (na podkładki), mediolobivia ma do 10 wykiełkowanych, nawet może mniej (na ok. 40 wysianych nasion). I aylostera ma tez do ok. 10 wykiełkowanych (na ok 40 wysianych nasion) A siałem jeszcze inne rebutie, lobivie i aylostery które jeszcze nie wzeszły. Będą jeszcze kiełkować?
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

blabla pisze:
Spy pisze:I jeszcze malutkie pytanko. Po jakim okresie od wysiewu można jeszcze liczyć na wschody, jeśli kilka nasion jeszcze nie wykiełkowało ?
Pierwsze wschody po około tygodniu po wysianiu. Koniec zabawy po miesiącu od wysiania. Czasem można jeszcze zupełnie wysuszyć wysiewy i podlać jeszcze raz. Po takim zabiegu czasem jeszcze 5% nie kiełkujących do tej pory nasion ożyje. Ale taki zabieg przeprowadzam wyłącznie gdy nasiona kiepsko skiełkowały i bardzo mi na nich zależy a to co do tej pory wykiełkowało jest już przepikowane.
Poza tym wg autora tego artykułu "(...) w zależności od rodzaju kaktusów optymalna temperatura kiełkowania zawiera się w przedziale od 15?C do 35?C. Dlatego przed wysiewem większej ilości rodzajów należy pogrupować je wg. właściwej temperatury kiełkowania. I tak, gatunki zamieszkujące wysoko w górach: Rebutia, Aylostera, Lobivia, Oreocereus niektóre Parodia preferują (15-20)?C, gatunki południowo-amerykańskie zamieszkujące niziny i większość północno-amerykańskich lubią (20-25)?C, natomiast ciepłolubnym typu Melocactus, Dyskocactus, a także Ariocarpus - dobrze służy (25-35)?C."
Oczywiście od ilości wschodów zależy także stan nasion.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Ale rozumiem że jeśli utrzymuje temp. do max 25 stopni to nic się nie stanie nasionom (kiełkom) rebuti, lobivi itd.?
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Tomek(blabla) jest od Lobiwek, więc powinien to wiedzieć z własnego doświadczenia, ale wg mnie nie.
Ja dopiero zaczynam zabawę z wysiewami.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Ok to zapytam Tomka i dzięki za odpowiedź :P :P
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Dzisiaj się trochę "pobawiłem" w szczepienie :-P takiej siewki z nasion które wybrałem z owocu pożyczonego od takiego kaktusa z marketu :-D :-D zasiałem nasiona a tu minął tydzień i nic, drugi tydzień i tez nic a ja stwierdziłem ze nic już z tego nie będzie i trochę to wymieszałem i miałem to wyrzucić ale zapomniałem, przypominało mi się po miesiącu, poszedłem wywalić, patrze a tu dwie małe zielone siewki, jedna padła w kilka dni po wsadzeniu w inny substrat a drugą sobie zaszczepiłem, zobaczymy co z tego wyjdzie. Normalnie uwielbiam szczepić :lol: :lol:

A tu fotka:

Obrazek

Trochę niewyraźna ale idzie coś zobaczyć :wink: :wink:
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
ana777
200p
200p
Posty: 334
Od: 1 kwie 2010, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k. Wrocławia

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Witam.
Pierwszy raz na Twoim wątku i nie omieszkam pochwalić. Widzę, ze się wprawiasz w szczepieniu.. No no... Nowa pasja się szykuje :D. Mnie to by ręka zaczęła się trząść zbliżając nóż do jakiegoś kaktusa i mając go bezlitośnie obciąć :wink: .
A co do ostatniego szczepienia to nie za malutka ta siewka na szczepienie? Ja się nie znam, ale wygląda wręcz mikrusio w porównaniu z podstawką... :shock:
Pozdrawiam, Ania.
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Dzięki za pochwałę :D :D . Siewka miała ok 1mm, na pewno niektórzy szczepią jeszcze mniejsze, kilka dni po skiełkowaniu :wink: a to było szczepienie jakby ratunkowe, bo jak już pisałem siewki były 2 ale jedna zgniła po przesadzeniu w inny substrat, wiec ta postanowiłem zaszczepić. A co do trzęsienia się rak, to mi się tez trzęsą ale nie przy cieciu tylko przy przykładaniu siewki wtedy najmniejsze ruszenie sprawia jakiś kłopot :lol: szczególnie przy takich rozmiarach siewki. W przyszłym tyg. albo za 2 tyg. będę szczepił na pereskiopsis :wink:

A co do pereskiopsis to może ktoś wie czy będą rosły dobrze w kupnej ziemi do kaktusów? Bo mam niektóre posadzone podwójnie w jednej doniczce i chciałbym je dzisiaj przesadzić żeby już wszystko później było gotowe do szczepienia
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

kilka fotek mojego prawie 3 tygodniowego wysiewu. Zrobiłbym więcej ale była szybka zaparowana

Aylostera donaldiana

Obrazek

Lobivia winteriana- Czyżby bezchlorofil?

Obrazek

Mediolobivia pygmaea var. orurensis

Obrazek

A i jeszcze jedno, czy taka wilgotność podłoża (patrz zdjęcie 1- najświeższe, z wczoraj :wink: ) wystarczy żeby pozostałe jeszcze wykiełkowały, czy jeszcze trochę podlać, bo na niektórych poletkach wykiełkowało 2 na ok 40 nasion :? :? na jednym poletku nawet nic nie ma :roll:


Jeśli ktoś chciałby kupić pereskiopsis to pisać na pw bo wiem ze ktoś się kiedyś mnie pytał o pereskiopsis. :) :)
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Nie za duża granulacja ? Ciężko będą chyba miały z korzeniami przy takich kamykach.
Gdyby były mniejsze, to i wilgoć bardziej by się utrzymywała na powierzchni i może by więcej wzeszło. Tak sądzę.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Taką mi granulacje zalecili doświadczeni kaktusiarze :P :P więc powinna chyba być dobra
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moje kaktusy- Bartii9512

Post »

Witam!
Teraz czas żebym ja coś pokazał :P :P... ostatnio kupiłem sobie Echinocactusa grusonii, trochę niezadbany był tam w sklepie a jak wyjąłem go z doniczki to ziemia była pod pleśniała :?

Obrazek

To jest pierwsza przyjęta siewka która sam zaszczepiłem na pereskiopsis ;:138 ;:138 Jest to Lobivia winteriana. Sczepiłem ją tak jakby ratunkowo bo zostały mi tylko 3 siewki i jedną zaszczepiłem na wszelki wypadek :P

Obrazek

Teraz fotka szklarenki która mam już z 2 miesiące ale dopiero teraz ja sfotografowałem. Są tam tylko Lobivie i echinopsis bo reszta się przypiekała heeh...

Obrazek

A na koniec dzisiejszy gość... może ktoś wie jak się nazywa? :P :P

Obrazek
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”