Projekt ogrodu,propozycje czym i jak zagospodarować

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
rudziaczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 lip 2006, o 10:34
Lokalizacja: Gdynia

Projekt ogrodu,propozycje czym i jak zagospodarować

Post »

Witam!
Kupiliśmy domek w stanie surowym na malej dzialeczce i palnujemy sie wprowadzic na Gwiazdke, a od przyszlego roku chcemy zasadzic jakies roslinki zeby, wiadomo, przyjemnie sie mieszkalo.
Cale zycie mieszkalismy w blokach i ze tak powiem na ogrodnictwie w ogole sie nie znamy i zupelnie nie wiemy co tam zrobic ani od czago zaczac.
Moze troche opowiem o dzialce - nasz domek to pol blizniaka i wymiary dzialki to mniej wiecej [szerokosc x dlugosc]
-z przodu 15x5 m,
-z boku 5xdlugosc domu czyli jakies 16
-z tylu 15x8.
Z przodu trzeba uwzglednic podjazd do garazu, a z boku sciezke do wejscia(wjescie w 2/3 dlugosci sciany). Z tylu bysmy chcieli polozyc jakies plytki lub trawke pod stol i krzesla. Z prawej obok tej sciezki by nam pasowalo cos a la zywoplot, ale rownie dobrze moze to byc cos ladnego i pnacego sie. Teren jest troszeczke spadzisty, na koncu dzialki jest 1,5-metrowy mur odrgadzajacy nas od sasiadow, mur mniej wiecej w polowie ma polmetrowa "polke" na ktorej tez mozna jakies kwiatki posadzic.
Mam nadzieje ze z tego opisu choc troche wynika jak ten teren wyglada:)

Prawie caly ogrodek jest ladnie nasloneczniony(poza mniej wiecej 1/3 z tylu). Z tego co wiemy od sasiadow ziemia jest raczej gliniasta ale prawie wszystko na niej bardzo ladnie rosnie. Dodam jeszcze ze elewacja bedzie raczej ciemna-brazowy klinkier i ze mieszkamy w Gdyni - moze to ma jakis wplyw na to co chcemy posadzic?

I teraz bym bardzo prosila o rade co na takim malym skrawku ziemi mozna posadzic zeby bylo zarowno latwe w pielegnacji (!) jak i efektownie wygladajace. Chcielibysmy juz latem moc zaprosic znajomych na jakiegos grilla i nie pokazywc im tylko ogrodzenia:)

Z gory dziekuje za pomoc:)
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Rudziaczku! Witam Cię wśród forumowiczów.

W sprawie urządzenia ogrodu masz, moim zdaniem, dwa wyjścia:
1) najłatwiejsze ale i kosztowne to zaprosić firmę zakładającą ogrody. Zrobią uzgodniony z Tobą projekt, a następnie urządzą ogród według tego projektu.
2) pooglądać ogrody u innych, zapoznać się z literaturą (np. "Wielka księga ogrodów" John Brookes, wydawnictwo Wiedza i Życie), poszukać w internecie zdjęć i projektów ogrodów, a następnie naszkicować swój plan ogrodu i przystąpić do jego realizacji. Za dwa-trzy lata będzie coś widać.

Życzę powodzenia i radości z urządzonego ogrodu.
Mietek.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

Propozycję własnoręcznego urzadzenia ogródka popieram, dużo radości i satysfakcji, a że mieszkasz w Gdyni, to super, klimat dla roślin tam naprawdę sprzyjający, nie to co surowe Podlasie :(
Powodzenia :!:
rudziaczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 lip 2006, o 10:34
Lokalizacja: Gdynia

Post »

:)
Dzięki....
mam przed sobą na prawde trudne zadanie.... może za jakieś 2-3 lata coś z tego wyjdzie. na razie walcze z ostami:)
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Witaj! Jesteśmy w podobnej sytuacji, przy czym ja miałam trochę więcej szczęścia, bo miałam trochę praktyki w ogródku rodziców. Dopóki coś robiłam jeszcze jakoś wyglądał, gdy musiałam wyjechać siostry zlikwidowały rabaty i zasiały trawę. Pal je licho. Teraz jestem na swoim, szykuje mi się robota na 10 arach za domem i jeszcze sporym kawałku przed domem. Rozrysowałam sobie projekt na papierze milimetrowym i mam nadzieję po kawałku doprowadzić "dzikie ziemie" do ładu. Mam nadzieję, że macie już wszystko ogrodzone, ja zrobiłam jeden błąd, bo pospieszyłam się z sadzeniem roślin w gazonach umacniających skarpę i robotnicy narobili mi trochę szkód :evil: . Jakby zniszczyli maleńki skalniak to bym chyba rozkurzyła towarzystwo na cztery wiatry. Jak masz już wszystko zabezpieczone przed psami sąsiadów ( zgroza, co potrafią zrobić z iglakami, nie mówiąc już o kupach zostawianych na kostce przed domem !) i ewentualnymi dzikimi zwierzętami ( do mnie zimą zaglądały sarny i zające) - można zacząć otaczać się pięknem... Czytaj, dokształcaj się - a samodzielne zrobienie ogródka przyniesie Ci wiele satysfakcji! Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

W przypadku projektu własnego ogrodu najlepiej posłuchać się własnych myśli.
My na forum możemy w zasadzie doradzać na poziomie hodowli roślin, ich chorób, architektury ogrodowej i tego typu i rodzaju podpowiedzi.
Użytkownikiem ogrodu będziesz Ty i Twoja rodzina. Nie mogę wiedzieć jak widzisz ogródek przed wejściem głównym, boczne czy tylny. To tylko Twoja wyobraźnia wie.
My tylko możemy ją (ewentualnie) lekutko skorygować.
Do własnych pomysłów może zachęci Ciebie lektura posiadanych na forum rożnego rodzaju fotek ogrodów innych użytkowników.
To może sprowokować własny pomysł na ogród.
Szkoda wydawania pieniędzy (o ile nie ma się ich za dużo) na projektantów.
Uwierz, że robią to według swojego wzoru co później skutkować będzie tym, że nastąpią liczne poprawki z Twojej strony a pieniądze wydane na projekt zostaną wyrzucone w błoto.
Nie ma jak samemu dochodzić do doskonałości ogrodu. To musi potrwać za pomocą metody prób i błędów (oby jak najmniejszych).
Zapytasz np. jakie krzewy przy ogrodzeniu prezentują się najokazalej, lub: chcę posadzić takie a takie bylinki ale żeby było kolorowo, czy np. czym zakończyć obrzeżenie trawnika, takie i inne detale nie można wiedzieć od razu. Wtedy właśnie potrzebne jest takie forum z poradami.
Z biegiem czasu doświadczeń przybywa i wtedy sama zaczniesz się nimi dzielić z innymi.
Czyli: koncepcja ogrodu to Twoja wyobraźnia. W reszcie możemy pomóc.
sorki za przydługi tekst.
Chciałem się tylko podzielić moimi uwagami na temat projektowania ogrodów.
Jakub . . . . .
trotek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 gru 2007, o 19:20

Projekt ogrodu :)

Post »

Witam :wink:
Jestem nowym członkiem forum :) w tym roku stałem sie posiadaczem pięknej działki (ok 3800m) działka jest ogrodzona , z małym domkiem gospodarczym. Niestety z powodów wiadomych - kaska w najbliższym czasie nie rozpoczne budowy domu ale planuje rozpoczęcie zagospodarowywania ogrodu (mam doświaedczenie tylko jako pomocnk moich Rodziców) mam pytanie jakich błędów sie wystrzegac od czego zacząć przygotowanie planu ogrodu Czy sa jakies programy, czay możecie mi polecić jakąś literature itd ... na razie jestem zielony ale mam mase zapału i checi :)
pozdrowina
trotek77
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

1 zrób dokładne rozeznanie w miejscowych warunkach - klimat (strefa klimatyczna, wiatry, nasłonecznienie, opady, ...), gleba (jej rodzaj, poziom wód, pH, ...), jakie rośliny dobrze czują się w okolicznych ogrodach lub w "naturze".

2 zastanów się jakie funkcje ma pełnić ogród - dekoracyjne, użytkowe, kolekcyjne, rekreacyjne.

3 dobierz odpowiednio rośliny do warunków in situ jeżeli znajdziesz, że jakiś gatunek dobrze rośnie w danej strefie klimatycznej po po nitce do kłebka dojdziesz, że w naturze wystepuje z tym, z tym i z tym i możesz zastosować te gatunki i ich odmiany w ogrodzie.

4 nie sadź roślin zbyt gęsto - jeżeli np. roślina (weźmy jakiegoś świerka) osiagnie jako dojrzała średnicę 6m i będzie wysokim drzewem to zapewnij miejsce na gałęzie, to samo dotyczy bylin.

5 programy do projekowania z reguły mają dośc ubogie bazy roślin i są to tłumaczenia obcojęzycznych programów, gdzie bazy roślin były tworzone na warunki np.: USA czy UK.

6 z literatury korzystaj mądrze z polskich Autorów, wbrew pozorom nasi Autorzy mają bardzo wysoki poziom i nawet stare kasiążki bez kolorywch zdjęć są źródłem bardzo wartościowej wiedzy - a najważniejsze opisują Oni rośliny w polskich realiach.

pozdrawiam paweł
trotek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 gru 2007, o 19:20

:)

Post »

Dzięki Pawle w najbliższym czasie zrobie rekonesans rowerowy po okolicy i uważnie przyjże sie sąsiadom a potem to juz tylko chila i lece do księgarni :)
pozdos !!
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Jest program do projektowania ogrodów " Zaprojektuj Swój Ogród " Garden Composer 3D Plus
zawiera również multimedialny samouczek. Są przykładowe projekty. Łatwy w obsłudze. Możesz nawet zaprojektować swój przyszłościowy dom i obejrzeć w widoku 3D z dowolnej perspektywy jak będą wyglądały rośliny za 10, 15 czy 20 lat. Baza roślin jest wystarczająco duża i zawiera podstawowe informacje o wymaganiach rośliny.
Najłatwiej kupić jest w sklepie internetowym i nie kosztuje drogo ja już nie pamiętam, ale chyba zmieścisz się w 100zł.
pozdrowienia EG
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Mszyca pisze:Jest program do projektowania ogrodów " Zaprojektuj Swój Ogród " Garden Composer 3D Plus
zawiera również multimedialny samouczek. Są przykładowe projekty. Łatwy w obsłudze. Możesz nawet zaprojektować swój przyszłościowy dom i obejrzeć w widoku 3D z dowolnej perspektywy jak będą wyglądały rośliny za 10, 15 czy 20 lat. Baza roślin jest wystarczająco duża i zawiera podstawowe informacje o wymaganiach rośliny.
Najłatwiej kupić jest w sklepie internetowym i nie kosztuje drogo ja już nie pamiętam, ale chyba zmieścisz się w 100zł.
Można kupić w Empiku, mam ten program i szczerze mówiąc to bazę roślin ma raczej słabą jak na nasze warunki - uboga baza drzew i krzewów.

pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ja kupowałam w sklepie internetowym bo był wyczerpany nakład w sklepach. Rośliny są ze wszystkich stref klimatycznych. Swój siedmioletni ogród zrobiłam w tym programie, bo byłam ciekawa jak będzie wyglądał za 20 lat. Można zrobić projekt naprawdę odzwierciedlający rzeczywisty ogród. Baza roślinna jest obszerna .Zawiera chyba wszystkie odmiany drzew iglastych i liściastych ,tuj, cyprysów, odmiany róż, i wszystkich możliwych kwiatków i bylin z naszej strefy klimatycznej i nie tylko, oraz kwiatów domowych. Program daje możliwość kształtowania terenu a więć wzniesienia i obniżenia terenu. Swego czasu program ten był sprzedawany w okrojonej wersji ale była to forma reklamy. Może tę wersję masz na myśli.
pozdrowienia EG
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

[quote="Mszyca"]

Pod pojęciem ubigiej bazy roślin mam na mysli fakt, że zawiera tylko bardzo podstawowe odmiany w danym gatunku - dla buka zwyczajnego jest tam tylko kilka odmian kiedy można już dostać spokojnie około 20-30 odmian, a w uprawie w Polsce jest około 80 odmian. A obecnie ludzie poszukują czegoś oryginalnego do ogrodu.

Lista dostępnych w szkółkach odmian buka zwyczajnego:
Ansorengi
Argenteomarmorata
Asplenifolia
Asplenifolia Compacta
Atropunicea
Bicolor Sartini
Black Swan
Cochleata
Cockleshell
Cristata
Dawyck
Dawyck Gold
Dawyck Purple
Dentata
Franken
Incisa
Interrupta
Interrupta Purpurea
Luteovariegata
Mercedes
Millenium 2000
Pendula
Pendula Aurea
Pendula Purpurea
Purple Fountain
Purpurea Latifolia
Purpurea Tricolor
Quercina
Red Obelisk
Riversii
Rohan Gold
Rohan Weeping
Rohanii
Silverwood
Striata
Viridivariegata
Zlatia
a ile odmian jest w bazie tego programu?

Oczywiście wszytskiego w takiej bazie roślin być nie może ale są pozycje książkowe o wiele szerzej traktujące temat. Taki program należy bardziej traktować jako wizualizację projektu, trzeba się również wspierać literaturą i to najlepiej polskich autorów specjalistów od dendrologii, bylin czy paproci.

pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”