Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

A czy teraz podsypię czymś naturalnym np .kompost itp to jak przyjdzie mi do sadzenia warzyw to nic im nie stanie (nie uszkodzą się korzenie)??
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

Z kompostu nic im nie będzie, ja używam go przed sadzeniem a czasem nawet ściółkuję paprykę, tak więc możesz śmiało go teraz wykorzystać.
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

Jeśli rosły tam jeszcze resztki ziemniaków ( potrafią...) spryskaj ziemię 2% roztworem Topsinu,
a jeśli sąsiad za płotkiem ma ziemniaki... no cóż ogórki i pomidorki mogą "brać" od nich choróbska.
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

Cholercia - a ja nie mam innego miejsca na warzywniaczek :( A przeciez sąsiadowi nie zabronie ziemniaków uprawiac :(
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

A powiedzcie mi bo ja sierota! wyczytalam ze dobry jest popiol drzewny, ale nie doczytalam ze tylko ponoc na cebule i marchew. i po spaleniu scietych suchych galezi, rozsypalam to wygasle palenisko po grzadkach. Co teraz zrobic? Zostawic to tak i przekopac? Nie zaszkodzi reszcie roslin? Czy zgrabic co sie da by sie pozbyc nadmiaru popiolu?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

Ja popiół rozsypuje po całym warzywniku, byle nie w jakichś ogromnych ilościach.

Co do pomidorów moje też rosły przy ziemniakach i nic im nie było, wszystko zależy pewnie od pogody i od ataku grzybów
Awatar użytkownika
meg58
100p
100p
Posty: 153
Od: 7 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczytno

Re: Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

Pomidory żle znoszą sąsiedztwo ziemniaków już raz umieściłam tę wiadomość w poście zakładamy warzywniak ale pozwoliłam sobie ponownie to przytoczyć

link do strony , z której przekopiowany jest poniższy tekst
http://www.fresh-market.pl/katalog_prod ... 1024521317
Rozplanowanie strategiczne działki z warzywami przypomina prawdziwą łamigłówkę ?sudoku?:

1.Cebula dobrze znosi sąsiedztwo: ogórków, buraków ćwikłowych, pomidorów, marchwi, pietruszki, sałaty głowiastej, majeranku, truskawek, cukini.
Nie lubi: fasoli, grochu, kapusty i rzodkiewki.

2.Czosnek może rosnąć z: ogórkami, pomidorami, sałatą, skorzonerą, marchewką burakami ćwikłowymi, bazylią, tulipanami, liliami, malinami, truskawkami oraz drzewami i krzewami owocowymi.
Nie lubi: roślin kapustnych, grochu i fasoli.

3.Por dobrze znosi: ogórki, sałatę, marchew, rzodkiewki, selery, pomidory, pietruszkę, truskawki, czosnek.
Nie lubi: fasoli, grochu i buraków ćwikłowych.

4.Groch toleruje: ogórki, warzywa kapustne, sałatę, marchew, rzodkiewki, buraki ćwikłowe, koper, kminek, szałwię lekarską, nasturcje i nagietki.
Nie lubi: pomidorów, fasoli tyczkowej, ziemniaków, porów i cebuli.

5.Marchew lubi w zasadzie wszystkie warzywa, jest bowiem jedną z najbardziej neutralnych roślin. Blisko niej mogą znajdować się np.: groch, czosnek, pory, pomidory, rzodkiewka, sałata, skorzonera, cebula, koper, majeranek, mięta pieprzowa, szałwia lekarska, nagietki i truskawki.

6.Buraki ćwikłowe dobrze znoszą: fasolę, groch, ogórki, warzywa kapustne, sałatę, czosnek, koper, kolendrę, kminek i truskawki.
Nie lubią: porów, ziemniaków i szpinaku.

7.Selery można uprawiać obok: fasoli, grochu, ogórków, kapust, porów, szpinaku, cebuli dymki, truskawek, pomidorów.
Nie lubią ziemniaków oraz sałaty.

8.Ogórki lubią: fasolę, groch, sałatę, buraki ćwikłowe, selery, szpinak, pietruszkę, czosnek, bazylię, estragon, koper, kolendrę, kminek, nasturcje, nagietki, słoneczniki.
Nie tolerują: ziemniaków, pomidorów, rzodkiewek i rzodkwi.

9.Pomidor może występować obok: fasoli, sałaty, papryki, porów, selerów, szpinaku, cebuli dymki, czosnku, pietruszki, bazylii, kopru, mięty pieprzowej, nagietka.
Nie lubią: ziemniaków, grochu, ogórków, kopru włoskiego i truskawek.

10.Sałata współgra z : ogórkami, koprem włoskim, marchwią, rzodkiewką, pomidorami, cebulą, miętą pieprzową.
Nie lubi pietruszki i selerów.

11.Kapusta głowiasta, brukselka i kalafior dobrze znoszą: fasolę, groch, ogórki, sałatę, marchew, buraki ćwikłowe, selery, szpinak, pomidory, bazylię, kolendrę, kminek, miętę pieprzową, szałwię lekarską, tymianek, melisę, nagietki, aksamitki i nasturcje.
Nie lubią: czosnku, ziemniaków, porów i cebuli.

12.Kalarepie nie przeszkadzają: groch, pory, rzodkiewka, selery, rzodkiew, buraki ćwikłowe, szpinak i sałata.
Nie lubi kapusty.

13.Rzodkiewka lubi: pomidory, fasolę tyczkową, pietruszkę, sałatę, kalarepę, kapustę, marchew, truskawki i groch.
Nie lubi ogórków.

14.Ziemniaki tolerują chrzan i kalarepę.
Nie lubią: pomidorów, selerów, buraków ćwikłowych, kapustnych oraz grochu.

15.Truskawki dobrze rosną obok: cebuli, rzodkiewki, porów, sałatę, kapustnych oraz czosnku.

16.Rabarbar lubi sałatę i kapustne

17.Fasola szparagowa może być uprawiana obok: pomidorów, selerów, buraków ćwikłowych, rzodkiewki, sałaty, kalarepy, kapustnych oraz ogórków.
Nie lubi cebuli, porów, czosnku i grochu

_________________
Pozdrwaiam Małgosia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=32248" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

Wywar czy wyciąg z chrzanu, odstrasza stonkę ziemniaczaną, podobno... Mam nadzieje że w tym roku nie będę musiał tego testowac.

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
Awatar użytkownika
Kretowspinacz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2012, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Rekultywacja ziemi

Post »

Witam,
Mam pytanie dot rekultywacjii ziemi po budowie.
Jak widac na zamieszczonym zdjeciu aktualnie jest rozsypany piach gdzie uchowaja sie "najtwardsze" malo urodziwe organizmy tzn chwasty.
Chcialbym zasiac na ta chwile zaledwie trawnik.
czy tez moge np nawiezc na ten piach torfu ?
Tak sie sklada ze mam blisko kopalnie wiec sadze ze szybcie zdobede torf aniezeli urodzajna ziemie.

Obrazek
Pozdrawiam
Kretowspinacz
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rekultywacja ziemi

Post »

Jaką masz ziemię pod tym piachem i jak dużo jest tego piasku. I jak dużo masz tego trawnika do posiania
Awatar użytkownika
Kretowspinacz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2012, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Rekultywacja ziemi

Post »

eleanor pisze:Jaką masz ziemię pod tym piachem i jak dużo jest tego piasku. I jak dużo masz tego trawnika do posiania
NIestety pod warstwa piachu( ~10cm) jest glina, a sadze ze przysypanej jest okolo 400 ~500m2 dzialki.
Zeby udalo sie wjechac i nie grzaznac jesienia niestety musielismy zastosowac taka prowizorke, a jednosczesnie troche wyrownac teren.
Pozdrawiam
Kretowspinacz
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rekultywacja ziemi

Post »

może być ciężko ponieważ jeśli wysypiesz torf to w lecie wyschnie na popiół. Musiał byś dać go minimum 10cm. Wtedy na 500m2 potrzeba by ok 50m3. Nie wiem czy nie będzie za mokro jak popada dłużej jeżeli pod spodem jest gliną
Awatar użytkownika
Kawa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 2 mar 2012, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rekultywacja ziemi

Post »

Witam,
nie mam co prawda zbyt dużego doświadczenia w rekultywacji, ale gdyby to była moja działka spróbowałabym to wszystko porządnie przeorać i wyrównać. A potem posiałabym taki trawnik: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... czyn%C4%85 ;:173
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”