Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

ten 3 to nei akktus tylko sukulent. Nazywa się euphorbia, ale nie wiem neistety jaka bo ich jest duzo:)
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

miaaa pisze:Tak, tak Franiu :D ten drugiej fotki to Echinopsis eryesii :D na następnym zdjęciu to jakaś Euphorbia ( horrida bodajże) :D
Tak to na mur beton Euphorbia horrida. Też ją mam :lol:
Ten pierwszy to może jakiś Myrtillocactus
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

Witam.
Moje kaktusy nigdy nie były zimowane. Teraz wiem, dlaczego nigdy mi nie kwitły( z wyj. Wilczomlecza lśniącego ? Euphorbii millii, która kwitnie i rosnie cały czas.)
prawdzie dużo o zimowaniu czytałem, ale chyba jeszcze nie wszystko wiem. Mam pare pytań:

1. Od czego zacząć ? od podziału na zimnolubne i ciepłolubne?
Z tego co wyczytałem zimnolubne powinny byc zimowane w temp nie spadającej poniżej zera i nie przekraczającej maksymalnie 12`C.
Co do kaktusów ciepłolubnych 10-12`C to minimalna temp. do ich zimowana, a jaka jest maksymalna? Ponieważ kaktusy hoduje w pokoju nieogrzewanym więc w zime temp. na parapecie raczej nie spadła by poniżej 12`C Dziś w nocy było na parapecie 18`C Wiec kaktusy ciepłolubne mógłbym chyba pozostawić na parapecie w pokoju ?

2.Euphorbie millii chyba najrozsądniej bedzie zostawić na parapecie? ona chyba nie musi zimować skoro całorocznie kwitnie, ma liscie i potrzebuje co jakiś czas dawki wody, by kwiaty i liście nie uschły.

3. Pomieszczenie. Do wyboru mam 3 pomieszczenia:
- piwnica( sucha ale jest tam bardzo mało światła a ściany dawno nie były bielone)
- pomieszczenie gospodarcze na podwórku( dwa okienka, przez które wpada swiatło, sucho, ale obawiam się, że w zime temp. może spaść ponizej zera.
- komórka w mieszkaniu - chłodne, nieogrzewane miejsce, najbardziej suche z wymienionych, otwierane okienko(mozliwość wentylacji), półeczka przy oknie. To pomieszczenie najbardziej by mi odpowiadało ponieważ kaktusy miałbym cały czas na oku.
Obrazek

Czy w pomieszczeniu do zimowania kaktusy powinny mieć dostęp do światła czy powinno być ciemno?

na razie tyle pytań, ze każdą odpowiedź i wskazówkę bedę bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

Myśle ,że jeśli w tej komórce temperatura utrzymuje się na poziomie około 12'C to jest to na pewno odpowiednie miejsce do zimowania dla większości kaktusów, w takich warunkach wstrzymaj całkowicie ich podlewanie. Te bardzej ceiepłolubne myśle,że możesz pozostawic w pokojautak samo euphorbie. Co do podlewanie tej euphorbi to nalezy ją podlewać również zimą choć oczywiście w ograniczonym stopniu w porównaniu z wiosną\latem.
Awatar użytkownika
aga128
50p
50p
Posty: 87
Od: 21 paź 2009, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska pod Kalwarią Zebrzydowską

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

:) Witaj. Ja jestem nowa na tym forum i żaden ze mnie ekspert,ale Bartosz ma racje i chyba wszystko Ci powiedział. Ja tylko dodam że za dużo światła w zimie wcale nie służy( moim) kaktusom. Niektóre zaczęły rosnąć już w styczniu i potraciły swój pokrój .

pozdrawiam
Nieszczęścia innych są nam obojętne, chyba że sprawiają nam przyjemność.
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

Bardzo mnie cieszy fakt, że nie muszę wynosić kaktusów do piwnicy czy innego miejsca. Ja przez kilka lat miałem kaktusy na parapecie w pokoju, nie zdejmowałem ich na zimę i nie powykrzywiały się wprawdzie, ale też nie kwitły... teraz chce zrobic co w mojej mocy by zakwitły.
Światło nie słuzy ale niwielka ilosc jak widać na zdjęciu przez to małe okienko chyba nie zaszkodzi ?Jest to okno od strony pólnocnej. Widziałem na zdjęciach w internecie ze niektórzy chowaja kaktusy do całkiem ciemnych piwnic w zimę, do skrzynek czy kartonów. Wiec myślałem że kaktusy w okresie zimowania nie mogą mieć też światła. Ale skoro Bartosz mówi że to dobre miejsce to jest to dla mnie dobra informacja :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

Kto wpadł na pomysł, że kaktusom zimą światło nie służy :shock: Takiej rewelacji to przez całe moje życie jeszcze nie czytałem.
To, że kaktus zaczął rosnąć było spowodowane zbyt wysoką temperaturą.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga128
50p
50p
Posty: 87
Od: 21 paź 2009, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska pod Kalwarią Zebrzydowską

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

Tomku Ty tu jesteś ekspertem, ja napisałam co się stało z moimi kaktusami. temperatura była 11 stopni w dzień nawet mniej bo wietrze kaktusy gdy jest słońce. Mimo to te najbliżej szyby zaczęły rosnąć. Napisałam fakty a nie bajki.
pozdrawiam.
Nieszczęścia innych są nam obojętne, chyba że sprawiają nam przyjemność.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

To wyobraź sobie co by się stało z Twoimi roślinkami, gdyby były w tej samej temperaturze i w ciemności.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga128
50p
50p
Posty: 87
Od: 21 paź 2009, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska pod Kalwarią Zebrzydowską

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

Tomku. Ja się wypowiem jeszcze ostatni raz i już się nie będę oddzywać bo chyba pokrętnie i nie zrozumiale pisze. Wszyscy wiedzą że kaktusy potrzebują dużo światła i wcale nie mówiłam że mogą zimować w ciemnościach. Moje stoją przy oknie 2,4m szerokości i 2,5m wysokości. Mam jeszcze to szczęście że od południowej strony w zimie w słoneczne dni mam bardzo dużo światła, w lecie gdy słońce jest wysoko nie zagląda do okien, przechodzi nad dachem i mam go tylko o wschodzie i o zachodzie ale wtedy moje roślinki są na podwórku i mają słonka pod dostatkiem.
pozdrawiam
Nieszczęścia innych są nam obojętne, chyba że sprawiają nam przyjemność.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

Zatem należy się tylko cieszyć, że masz tak dobre warunki do zimowania roślin. Powodem ich wzrostu zimą mogło być również nagromadzenie zbyt dużej ilości wody w tkankach. Zwyczajnie nie zdążyły jesienią wystarczająco się odwodnić i zbyt napite rozpoczęły zimowanie. Wtedy takie problemy mogą także się pojawić. Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne zaprzestanie podlewania roślin jesienią, by w zimę weszły we właściwym stanie - odwodnione i bez fazy wzrostu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

Moje roslinki już mają bardzo sucho :wink: miejsce wg waszych opini - odpowiednie, wiec zostało mi tylko rozdzielić kaktusy na zimno i ciepłolubne. Ciepłolubne zostawie w pokoju na parapecie, ponieważ pokój, w którym trzymam kaktusy nie jest ogrzewany wiec temp. w zimę na pewno nie przekroczy 18`C ale też nie spadnie poniżej 12`C. Natomias Zimnolubne wyniosę do komórki.

Mialbym jeszcze malutką proźbę: pomoglibyście mi określic nazwy oraz to czy są zimnolubne czy ciepłolubne dla niżej wymienionych kaktusów?

wzór:
numer. nazwa ? | zimno czy ciepłolubny?

Obrazek
1. ? | ?
2. ? | ?
3.Mammillaria Carmenae | ?
4.Opuntia tunicata | ?

Obrazek
5. jakiś Ferocactus ? | ?
6. ? | ?
7.Echinopsis `Holly Gate` | zimnolubny ?

Obrazek
8. Echinocactus grusonii | ciepłolubny ?

Obrazek
9. Cereus Peruvianus | ?

Obrazek
10. Cleistocactus srausii | ?

Obrazek
11. Mammillaria backebergiana | ?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pierwsze zimowanie! prośba o wskazówki.

Post »

Wszystkie roślinki z fotek powinny być zimowane w temperaturach ok. 12*C.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”