Przepisy na potrawy z dyni i inne dyniowate

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anpio7
500p
500p
Posty: 715
Od: 7 lut 2009, o 23:34
Lokalizacja: 3city / Pomorze
Kontakt:

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

Bardzo fajna stronka ;:132 ;:63 , zapisałam sobie, bo dynia jedna urosła, a 2 kolejne rosną ;:138
"jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem "
Ogrodniczka na tymczasowym urlopie Anpio7 !!!
Apetycznie u Anpio7
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

Ciasto dyniowo-marchwiowe

1 szkl. cukru
3 jajka
3 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka sody spożywczej
1 cukier wanilinowy
3 szkl. mąki
1 szkl. oleju
2 garście pokrojonych różnych orzechów (ja daję przeważnie nerkowce, laskowe)
2-3 szkl. (w sumie) obranej, startej i odsączonej dyni i marchwi.

Jaja ubić z cukrami, dodać olej, mąkę z sodą i cynamonem - wymieszać łyżką, dodać orzechy i warzywa, wymieszać.
Ciasto piec ok. 50 min. w 180 stopniach, na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Zimne oprószyć cukrem pudrem.

UWAGI:
- ciasto można zrobić z samej dyni, albo z samej marchwi.
- nie trzeba dawać orzechów.
- ciasto jest lekko wilgotne, pachnie jak piernik.

;:3
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

agusia2410 pisze:Podaję obiecany przepis na DROŻDŻAKA Z DYNI

1 kg mąki
25 dkg cukru
25 dkg tłuszczu (pół na pół margaryny i oleju)
7 dkg drożdży
1,5 szkl mleka
37 dkg dyni
olejek migdałowy
1/3 łyżeczki soli

Dynię obrać, miąższ pokroić w kostkę i rozgotować w szklance mleka, zmiksować, do gorącego dodać margarynę (aby się rozpuściła).
Drożdże mieszamy z pozostałym mlekiem i łyżeczka cukru i zostawiamy do wyrośnięcia.
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy rozczyn, cukier, olejek, dynię, olej i sól, i wyrabiamy ciasto. Gdy wyrośnie, pieczemy ok. 50 minut w 180 stopniach C.
Przed upieczeniem można cienko posmarować ciasto powidłami śliwkowymi i posypać kruszonką, zamiast powideł można użyć bardzo słodkiej wody, chodzi o to aby kruszonka przykleiła się.
Z tej porcji wychodzą mi 2 duże keksówki. Drożdżak jest bardzo dobry i wilgotny, dlatego uwielbiany przez dzieci i mojego męża, z założenia nie lubi on suchych ciast :heja
A to zdjęcie drożdżaka pieczonego jesienią
Obrazek

Dzisiaj zrobilam, pychotka :heja
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
agusia2410
500p
500p
Posty: 684
Od: 30 kwie 2011, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 25 km od Iławy

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

cieszę sie, że smakował :wit ;:108
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

Był przepis na wino z dyni to ja podam na nalewkę z dyni.
Zaznaczam,że nie robiłam,ale może jeszcze spróbuję zrobić.
Opiszę wtedy również wrażenia smakowe.
Kiedyś zanotowałam w notesiku i stąd mam przepis.
Niewielka dynię obrać ze skórki i pokroić w drobną kostkę.Wsypać do słoika i zalać wódką do pełna i postawić w chłodne miejsce na 14-16 dni.Przefiltrować i dodać do syropu sporządzonego z 0,5 kg cukru i 250 ml wody.
Nalewka musi dojrzewać 6-8 miesięcy w chłodnym miejscu.
Awatar użytkownika
foorfooq
200p
200p
Posty: 251
Od: 20 paź 2011, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

Jesienią zawsze robię moje ulubione pierogi z farszem z dyni.
Ciasto przygotowuje się jak na jakiekolwiek pierogi.
Farsz: dynia (ilość dowolna), cebula, orzechy włoskie mielone, sól, cukier, pieprz, mielony kminek, sok z cytryny.
Dynie należy zetrzeć na tarce o dużych oczkach, cebulę pokroić w drobną kosteczkę. Najpierw smażymy cebulę, następnie dodajemy dynię. I tutaj muszę ostrzec bo przygotowanie tego farszu może zająć trochę czasu. Żeby pierogi dobrze się zlepiały farsz nie może być zbyt wodnisty, więc w zależności od tego jaką dynią dysponujemy może to trochę potrwać. Na końcu farsz doprawiamy solą, cukrem, pieprzem, kminkiem, sokiem z cytryny i mielonymi orzechami. Po ugotowaniu pierogi najlepiej smakują polane śmietaną. SMACZNEGO!
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

Czy to są pierogi na słodko czy na słono? widzę że jest pieprz i cebula, ale to czasem o niczym nie świadczy:)
Awatar użytkownika
foorfooq
200p
200p
Posty: 251
Od: 20 paź 2011, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

Ojej, trochę trudno na to jednoznacznie odpowiedzieć :) Raczej na słodko ale tak specyficznie słodko z uwagi na kminek. Cebula po długim odparowywaniu wody nie jest jakoś szczególnie mocno wyczuwalna. A z tym pieprzem to odrobinę prawdziwego, ziołowy trochę lepiej się komponuje. Robiłam je w zeszłym tygodniu zanim jeszcze odkryłam to forum, ale może jeśli będę je robić w najbliższym czasie dorzucę jakieś zdjęcia.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

agusia2410 właśnie szykuję składniki na "Twoje" ciasto drożdżowe i ...dotarło do mnie ,że w przepisie nie ma jajek czy tak rzeczywiście ma być??
Awatar użytkownika
agusia2410
500p
500p
Posty: 684
Od: 30 kwie 2011, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 25 km od Iławy

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

chudziak pisze:agusia2410 właśnie szykuję składniki na "Twoje" ciasto drożdżowe i ...dotarło do mnie ,że w przepisie nie ma jajek czy tak rzeczywiście ma być??
Tak ma być, to ciasto nie potrzebuje jajek ;:108 :tan dynia w zupełności wystarczy :heja
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

Dynia z rozmarynem.

Szwagierka dzisiaj zrobiła, pycha. Przepis pochodzi stąd : http://ricette.giallozafferano.it/Zucca ... ianco.html
Są zdjęcia z przygotowania.

Składniki:
czosnek - 2 ząbki
1 kostka rosołowa jarzynowa (Tam dosłownie jest "serce rosołu Knorr warzywa", nie wiem czy to w Polsce też jest na rynku. Jak dla mnie to normala kostka rosołowa, tylko że jajowata nie prostokątna.)
Oliwa z oliwek - 4 łyżki
Pieprz mielony - sporo
Rozmaryn - 2 gałązki
Sól - do smaku
Wino białe - 100 ml
Dynia - 800 gr miąższu (na końcu przepisu radzą, że najlepsza do tej potrawy jest dynia żółta o jędrnym miąższu, polecają Mantovana albo Marina di Chioggia)

Dynię obrać i pokroić na kawałki wielkości orzecha. Na patelni rozgrzać oliwę i zeszklić czosnek. Kiedy zacznie się złocić można go wyjąć albo zostawić w potrawie. Wrzucić dynię oraz rozmaryn, smażyć aż dynia zmięknie i puści sok. Polać białym winem, smażyć aż odparuje. Dodać kostkę rosołową, smażyć 10 minut od momentu, jak się kostka rozpuści. Popieprzyć solidnie i posolić do smaku, podawać gorące z daniami na bazie mięsa z grila lub pieczeni.

Tak mi teraz do głowy przyszło... Jakby na koniec wrzucić surowy ryż i smażyć podlewając rosołem aż się ryż ugotuje, to dynia się rozciapie i może wyjść smaczne risotto...
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

Kremówka z dyni

Składniki
1,60 kg obranej dyni
10 dkg margaryny lub masła
30 dkg cukru
10 dkg mąki
20 dkg mąki kukurydzianej
8 jaj
2 łyżki miodu
150 ml kwaśnej śmietany
3 łyżeczki proszku do pieczenia
sok z małej pomarańczy
2 łyżki skórki otartej z pomarańczy
aromat pomarańczowy

Obraną i pokrojoną dynię zalewamy sokiem z pomarańczy i gotujemy do miękkości pod przykryciem. Kiedy będzie już miękka, lekko odparowujemy i miksujemy na jednolitą masę (już nie gotujemy ). Do ciepłej dodajemy cukier, miód, tłuszcz, skórkę z pomarańczy. Kiedy przestygnie, dodajemy jajka ubite lekko ze śmietanką, mieszamy, na koniec dodajemy mąkę z proszkiem i aromat, dokładnie mieszamy.
Ciasto wylewamy na wysmarowaną blaszkę o wymiarach ok. 35/25 cm.
Połowa składników wystarczy na tortownicę.
Pieczemy 50-55 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st.
Po upieczeniu zostawiamy na ok. 5 minut bez uchylania drzwiczek. Po tym czasie koniecznie uchylamy drzwiczki, bo ciasto musi odparować. Lekko opada. Dokładnie studzimy, najlepiej w lodówce, aby dobrze się kroiło.
Ciasto przypomina kremówkę lub sernik, dynia nie jest wyczuwalna.

przepis znaleziony na http://www.wielkiezarcie.com/recipe63454.html
bardzo smaczne z dominującą nutą pomarańczy :D
Ania
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Przepisy na potrawy z dyni

Post »

Kurcze ja robiłam ostatnio cos podobnego ale wg przepisu amerykańskiego co za tym idzie z przyprawami jak do pumpkin pie, i totalnie bez mąki bo to był przepis dla diabetyków. Wyszło fajne, konsystencja coś właśnie pod sernik, więcej niż pół blaszki sama w sumie zjadłam.. może tez wkleję przepis?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”