Wielkanoc na stole

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Wielkanoc na stole

Post »

U nas tradycyjnie różne jajka i żurek z domową białą kiełbasą. Do tego flaki, podłoże, luzowany kurczak z nadzieniem po polsku i pieczona kaczka z jabłkami lub pomarańczami. Siotra robi kilka rodzajów ciast. I obowiązkowo piwo z podpiwku do picia.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Monika79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 956
Od: 16 kwie 2012, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Dziękuje za podpowiedż,chociaż twoje Aguś znam i pieke.Najbardziej nam przypadły do gustu cynamonowe,kakaowo kokosowe i cytrynowo makowe :wink:

Edita-takich babeczek nie piekłam już kilka lat.Chyba można same babki upiec kilka dni wcześniej?A potem zostałaby tylko masa i ozdabianie?

Kupiłam blache do babeczek,nie muffinek tylko takich na wzór dużych form babkowych i myśle jakie by w nich zrobić?
Ale znalazłam wątek pełen inspiracji.....np róże,wafle z masą.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2#p4488062

Beata-flaki,podłoże, jajka,żurek,ciasta to wszystko znane.Ale kochana podpiwek do picia? ;:oj Tego u mnie nie było,ciekawie co by powiedzieli?A jak to podajesz od razu w szklankach czy w dzbanku?
Kwiatki Moniki
POZDRAWIAM MONIKA
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Może źle się wyraziłam. Podpiwek nie jest kolejnym daniem, ale nieodłacznie kojarzy się u nas ze świętami. Na żadne święta nie kupujemy napojów gazowanych, tylko robimy kilkanaście litrów podpiwku. Podaje w dzbanku. Dzieciaki uwielbiają, bo to słodkie. A na codzień w domu piją wodę, domową lemoniadę lub co najwyżej świeżo wyciskane i niedosładzane soki, więc taki gazowany, słodki podpiwek to dla nich radocha i jeden z "symboli" świąt.
We wschodniej części Polski podpiwek jest nadal bardzo popularny. Natomiast z opini znajomych, którzy nie mieli z nim doczynienia od dzieciństwa wiem, że nie wszystkim nieprzyzwyczajonym dorosłym smakuje. Za słodki. Ale wszystkie znane mi dzieci go lubią.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Beata, podziel się swoim przepisem na podpiwek. Dawno temu moja babcia robiła coś takiego. Są przepisy w internecie, ale nie wiem, który dobry.
pozdrawiam Ewa
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Znam kwas chlebowy, dokupię go na święta.
Robienie kruchych babeczek można sobie rozłożyć w czasie i wtedy przygotowania przebiegają sprawniej,
myślałam jeszcze o zrobieniu marynowanych jaj na święta.
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Proszę bardzo. Piwo z podpiwku
W dużym garze gotuję 10 litrów wody.Gdy się zagotuje wsypuję paczkę podpiwku i gotuję 10 min. Jak przestygnie przecedzam przez gęste sito lub gazę.
Dodaję 70 dag cukru. Z połową szklanki tego płynu ucieram 5g drożdzy. Jak drożdze wystartują wlewam to do gara. Płyn musi być letni. Za gorący zabije drożdze. Przelewam do plastikowych butelek po napojach. Stosuję taki trick, że przy wlewaniu ściskam butelkę u góry ręką. Jak zakręcę to w butlce są wgłębienia, dzięki temu jak piwo pracuje, jest miejsce na wytwarzany przez nie gaz. To taki wentyl bezpieczeństwa, żeby butelki nie wybuchły. Kiedyś mojej babci jedna butelka wybuchła i to szklana. Na szczęście nie pękło szkło tylko puściła nakrętka. Sufit w kuchni trzeba było malować :D .
Piwo trzymam jeden dzień w kuchni. Jak się zaczyna pienić wynoszę w chłodne miejsce (garaż, piwnica). Powinno tam postać ze 3 dni przed wypiciem, ale my nigdy nie czekamy tak długo :D . Dzieciaki dobierają się do niego już następnego dnia.
Otwierać ostrożnie, upuszczając po trochu gaz, bo potrafi wystrzelić bardziej niż szampan.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Beata, spróbuj zrobić podpiwek z drożdżami piwnymi, a wcześniej dodaj chmiel w czasie gotowania, różnica smakowa jest, produkt końcowy jest droższy o ok 7-10 zł. Ja tak właśnie robię.
Moje wątki
Festina Lente
goja94
50p
50p
Posty: 84
Od: 2 lip 2010, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Gdzie mozna kupić taki podpiwek bo rozumiem ze to jest jakis proszek.pamiętam taki podpiwek z dzieciństwa robila go moja ciocia,i własnie kiedys wystrzeliły butelki.miała bym ochotę zrobić taki napój
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Dzięki Piotrze za podpowiedź. Na pewno wypróbuję.
Podpiwek można kupić w sklepie spożywczym. Ale niestety nie w każdym. Zależy czy piwo z podpiwku jest popularne w okolicy.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Ja go fermentuję prawie do końca, nie lobię słodkich płynów, kiedyś robiłem takie piwo 1-2 % i nazwałem Harcerzyk, bardzo fajnie się piło i nie waliło w głowę.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Beata, bardzo dziękuję za przepis. Trzeba tylko zdobyć ten podpiwek.
Ja go fermentuję prawie do końca,
Piotrze, do końca, tzn. ile dni. Gdzie można kupić chmiel? Kiedyś podobno ludzie w ogródkach mieli, ale ja niestety nie posiadam.
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Wielkanoc na stole

Post »

Do zera = kiedy spławik(areometr) pokaże Blg 0. Chmiel jest dostępny w sklepach dla piwowarów. Dosładzam stevią, bo ona nie fermentuje.

Cały proces jest trochę skomplikowany, więc proponuję na początek zrobić podpiwek jak napisała Beata.
8-)
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Wielkanoc na stole

Post »

A u mnie zakwas na żurek już nastawiony i nabiera mocy :)
Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”