Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Zazdroszczę plantacji sosny i czosnku niedźwiedziego. Ja w ogrodzie mam 1 sosnę i 10 krzaczków czosnku, a w lesie nie wolno zrywać, bo Gajowy pilnuje :(
Beata
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Telimenko, nie robiłam tych rzodkiewek dużo i nie wiem ile mogą postać, bo szybciej zjedlismy :D
Dziękuję Ci za miłe słowa. ??

Acia nie mam plantacji czosnku, kupowałam go na all... Tzn trochę mam, ale do pojedzenia na świeżo. A sosnę zrywałam w lesie, tylko boczne pędy i z jednej sosenki z 3-4 gałęzi. Bez przesady, nie łamałam gałęzi, sosna nie jest pod ochroną. Nic im nie będzie.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Wczoraj zrobiłam mus z czarnej porzeczki z chia, porzeczka była moja własna. Jeszcze nigdy tyle nie zebrałam, krzaczki mają już 3 lata. W kwietniu okręcaliśmy je włókniną gdy kwitły i tak się odwdzięczyły.
Obrazek

Obrazek

Mus wykonuje się bardzo prosto- zagotować porzeczki z cukrem (ja dałam 1 kg naokoło 5kg, które miałam). Potem przecierałam je w specjalnym sitku z korbką. Do przetartej masy dałam kilka łyżeczek chia, przelałam jeszcze gorące do słoików (umytych wcześniej w zmywarce), zakręciłam i pasteryzowałam w garnku z gotującą się wodą 15 min.

Obrazek

To samo będę robiła z czerwonej porzeczki, tylko w odpowiednio mniejszych proporcjach.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Do kolekcji zdrowo zakręconych słoików dorzucam galaretkę z porzeczki.
Obrazek
Tylko tyle wyszło z mojego krzaczka. Jeszcze chce dokupić i zrobić, bo syn uwielbia, ja też. To mój ulubiony owoc ze słoika. ;:167
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Shire pisze:Telimenko, nie robiłam tych rzodkiewek dużo i nie wiem ile mogą postać, bo szybciej zjedlismy :D
Dziękuję Ci za miłe słowa. ??

Acia nie mam plantacji czosnku, kupowałam go na all... Tzn trochę mam, ale do pojedzenia na świeżo. A sosnę zrywałam w lesie, tylko boczne pędy i z jednej sosenki z 3-4 gałęzi. Bez przesady, nie łamałam gałęzi, sosna nie jest pod ochroną. Nic im nie będzie.
Jak tak więcej osób zerwie te pędy?
Nie wolno z lasu nic wynosić, teraz nawet do grzybów czepiają się.
Beata
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Beato nie robiłam tego syropu na skalę przemysłową. Pędów miałam niewielką miskę, wyszły dwa słoiki.
Ludzie raczej nie robią masowo takich rzeczy jak syrop z sosny...
Gdyby więcej osób zrywało, sosna po prostu chwilowo urosłaby mniej, ale nie umarła by od tego. Bardziej szkodliwa jest rabunkowa gospodarka wycinki drzew prowadzona przez nadleśnictwa. Jak się jedzie na moją działkę z Poznania w okolicach lotniska wojskowego był taki wąski pas sosnowego lasu. W pewnym momencie wszystko wycięli. Myśleliśmy, że to pod budowę jakiegoś osiedla. A tymczasem kiedyś poszliśmy na spacer z drugiej strony i są tablice, że to po prostu odnowa lasu....Pnie zabrane zostały łyse placki. Zdrowe, piękne drzewa, które rosły kilkadziesiąt lat. A nowych jakoś im niespieszne wsadzić. Minął rok i nic nie ma...

Nie spotkałam się też z tym, żeby ktoś zabraniał zbierać grzyby... Las zawsze żywił ludzi. Jeśli teraz jest tak, że z lasu nie wolno nic wynosić to ja tego nie rozumiem...
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Póki co pokaże tylko zdjęcia najnowszych wyczynów. Przepisy wkrótce.

Konfitura że świdośliwy z cynamonem:
Obrazek

Składniki herbatek i przypraw, fermentowane i suszone liście malin i poziomek, kwiaty koniczyny czerwonej i nasiona pokrzyw do soli.

Obrazek


Obrazek

Świdośliwa już w słoiku

Obrazek

Mus z białej porzeczki, który po pasteryzacji zrobił się różowy.

Obrazek

Sok z malin i czerwonej porzeczki

Obrazek

Przecierany dżem z czerwonego agrestu

Obrazek

Pierogi z jagodami

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Jak smakuje świdośliwa? Warto kupić?
Beata
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Moniko,

ale narobiłaś mi smaku na takie domowe pierożki :D Muszę się zmobilizować w najbliższym czasie.
A suszone liście malin dodajesz do herbatek?
Zastanawiam się nad posadzeniem świdośliwy, warto? Jaki smak mają owoce? Masz na działce ten owoc? Może rosnąć jako soliter, czy trzeba posadzić dwa krzewy?
alunia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2215
Od: 6 lis 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

A mnie zainteresowała ta mieszanka herbatowa. Jak ją kochana zrobiłaś- tak krok po kroku.
Awatar użytkownika
colli28
500p
500p
Posty: 910
Od: 2 cze 2012, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zach-pomorskie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Shire pisze:Beato, wysłałam link do przepisu.

Kasiu, dziękuję za podpowiedź, zobaczę. 8-)

A u mnie lubczykowe kostki smakowe

Zmiksować sporą ilość świeżego lubczyku z oliwą dobrej jakości i solą (dawałam na oko, oliwy, tak, by nie spalić blendera, bo ja miksowałam wszystko, również łodygi- dawałam młody lubczyk). Nakładać porcjami do pojemnika na kostki do lodu i mrozić. Potem zamrożone przekładać do woreczka. Szybko się rozpuszcza, więc trzymać z zamrażarce.

Obrazek

Witaj już podczas czytania przepisów to wszystko bym robiła Ale te kostki mega ciekawe na 100% je będę w tym roku robiła super przepisy ;:167
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

colli 28 dziękuję. ;:167

Alunia- liście zebrałam u mamy w ogródku, rolowałam każdy w dłoniach, tak, żeby go potarmosić, potem ubiłam w słoiku i zakręcony słoik włożyłam do piekarnika, w temperaturze 50-70, aż się "zaparzyło". Potem wysuszyłam na papierze do pieczenia i tyle. :)

A wczoraj przerabiałam fiołki. W niedzielę na spacerze zerwałam pół koszyczka kwiatków, potem je oskubałam, zostawiając same płatki. Zostało ich tyle:

Obrazek

Zrobiłam ocet fiołkowy (w małej buteleczce), zalewając podgrzanym octem jabłkowym swojej produkcji (robiłam latem i może jak odszukam zdjęcia to wstawię, bo wyszedł mi wspaniały!), cukier fiołkowy (ucierałam cukier z płatkami w rozdrabniaczu i potem przesuszyłam na papierze) i galaretkę fiołkową (płatki- szklanka zalane wrzątkiem- szklanka, odstały z 3 godziny, potem odcedziłam, wcisnęłam z połowy cytryny sok, dodałam cukier do smaku, wymieszany z 4 łyżkami pektyny. Zagotowałam i do słoiczków.

Obrazek

Beato, Paula świdośliwa ma dość mdły smak, trzeba dodawać sok z cytryny, ale ja dodaję prawie do wszystkiego. U taty krzewy rosną pojedynczo. Owoce w środku mają małe pesteczki, ale jak komuś przeszkadza, można przecierać.
Awatar użytkownika
colli28
500p
500p
Posty: 910
Od: 2 cze 2012, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zach-pomorskie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Cudowności potrafisz naprawdę super miłego dnia :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”