Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Pasteryzuję w garnku z gorącą wodą, po około 20 minut, trzy razy, tzn dzień po dniu. Niestety wolę tak, niż potem liczyć straty.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Wczoraj powstała jeszcze kombinowana sałatka z warzyw, co urosły na działce- żółta cukinia niewielka (twarda, ze skórką, ale za to bez pestek) pokrojona w grubszą kostkę, ogórki (ok 1,5 kg) ze skórką pokrojone w grubsze plasterki, pomidory zielone (1kg) pokrojone w plastry i jeden twardszy żółty w ćwiartki, 3 cebule w piórka i jedna papryka czerwona w grubszą kostkę.
To zasoliłam (na taką ilość 2 łyżki soli kamiennej), zasypałam 2 łyżkami gorczycy białej i czarnej, sporo młotkowanego pieprzu zielonego i trochę wędzonego.
Marynata:
400 ml wody
200 ml octu winnego (ja dałam po 100- z białego wina i mój jabłkowy)
80 gr cukru (dałam mniej- do smaku)
4 łyżki oleju z pestek winogron
parę goździków, liści laurowych, kulek ziela
Marynatę zagotować mieszając, by cukier się rozpuścił. Leciutko przestudzić, wlać przez sitko do miski z warzywami, przemieszać. Upychać sałatkę w słoikach i zalewać powstałą zalewą. Pasteryzować 15 min od zagotowania wody.

Obrazek

Wcześniej robiłam jeszcze sałatkę ogórkowo- paprykową z marchewką i cebulą (to u mamy z warzyw, które u niej urosły)

Obrazek

Dzikie jeżyny, które tam na wsi urosły po polach i rowach zasypałam cukrem i zapasteryzowałam- są jeżyny w soku własnym (dałam radę urwać w upale 2 litry jeżyn i to w strachu przed dzikami, których tam po krzakach mnóstwo) :shock: ;:108

Obrazek

A tu- płatki moich pachnących róż zalane moim 2 letnim octem jabłkowym (octu jabłkowego mam nastawione z tegorocznych papierówek 3 słoje po 5 litrów każdy), będzie z tego tonik po rozcieńczeniu przegotowaną wodą 1:1, kwiaty nagietka zalane oliwą z oliwek (olejek nagietkowy) i macerat z kwiatów dziurawca (najpierw same kwiaty skropione wódką stały w zakręconym słoju na słońcu godzinę, potem zalałam je podgrzanym do 60 stopni olejem słonecznikowym i macerują się już tak z 3 tygodnie. Jeszcze z tydzień i zleję. Będzie smarowidło na pryszcze syna, na rany, egzemy, ugryzienia owadów, wszystko- tylko na bardziej zimowe, pozbawione ekspozycji słonecznej miesiące (za książką "O czym szumią zioła").

Obrazek

Mąż wczoraj potknąwszy się o słoiki mówi: Tu się nie da spokojnie przejść, zewsząd rzucają się na ciebie słoiki! :lol: :;230 No tak, jestem w fazie ostatniej pasteryzacji przetworów i faktycznie są wszędzie.. Za chwilę to opiszę, wyniosę i upchnę w zapchanej już piwnicy w skrzynkach, część do zimy wywiozę na działkę chyba, bo w piwnicy już brakuje miejsca. :roll: :D
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Zazdroszcze ci takiego "napędu" i entuzjazmu do robienie przetworów. Jak myslisz który olej kokosowy, z oliwek,rzepakowy by sie najbardziej nadawał do nagietka i róży. Z winogron mi zniknął bo był popularny jako nawilżacz do skóry jak byli goscie :)
Nie mam akurat alkoholu czy skropienie sokiem z cytryny,octem jabłkowym to zastąpi czy raczej nie i po co to w ogóle? Własnie mam sporo nagietka i suszę to może reszte poswięce na olej nagietkowy. Ile tych płatków upyczasz, tak z 1/3 czy raczej 2/3 pojemnka?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Myślę, że najlepszy z oliwek, byle go nie zagotować.
Alkoholem skrapla się, by powstrzymać procesy zmian, jakie zachodzą w roślinach po zerwaniu i zatrzymać ich właściwości, tak, by się nie psuły potem i maksymalnie działały. Myślę, że musi być to alkohol.
U mnie jest raczej 2/3- nie tylko płatki, ale całe kwiaty, bo koszyczki tez mają substancje z czynnymi enzymami roślinnymi.

Jeśli chodzi o napęd- to skończył się i chyba nie tylko chwilowo. Miałabym chęć na sos do chińszczyzny jeszcze, bo syn to bardzo lubi.. ale gdzie to zmieścić? I w listopadzie jak pojadę do mamy dostanę pigwę, zrobię z niej sok w urządzeniu wielofunkcyjnym. I naprawdę ostatecznie to już koniec. ;:108
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

A powiedz mi te cytryny kiszone czy one są bardzo słone i czy nadają się do herbaty,soku itd; czy raczej używasz tylko soku? Ta duża ilość soli mnie przeraża. A gdyby tak dosypać kwasu askorbinowego czyli wit C zamiast soli; ona zapobiega utlenianiu ale nie wiem na jak długo... Które cytryny lepsze te mrożone czy z twojego przepisu w sensie smaku i długości przechowywania?
Podaj przepis na sos do chinszczyzny, proszę! :) U mnie wyjechali ostatni goscie więc od przyszłego tygodnia mam luz i oby przyszedł mi "twój napęd" do robienia przetworów ;:306
A jak przechowujesz natke pietruszki?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Kiszone cytryny nie nadają się do herbaty. To tylko dodatek do mięs, sosów, serów, marynat. Miksuję wszystko sok i cytrynę i używam. Wtedy nie musisz używać soli do potrawy. Słój z kiszonymi po otwarciu mam w lodówce już dwa lata i nic się z tym nie dzieje.
Natkę pietruszki mrożę pokrojoną w pudełeczkach lub suszę. Można też zmiksować z czosnkiem, oliwą i solą i zrobić takie pesto do przechowywania w lodówce i używania do zup, sosów, marynat.
Przepis na chińszczyznę muszę sfotografować w moim zeszycie. Potem wstawię.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Ikra kabaczkowa/cukiniowa podaję przepis na stroną Hajduczek naturalnie.
Ukraiński kawior z cukinii z majonezem – skład
3 kg cukinii dużej (nie młodej) bez skórki i nasion – waga po obraniu
0,5 kg cebuli (waga po obraniu)
250 g koncentratu pomidorowego
100 ml oleju o neutralnym smaku – użyłam słonecznikowego
250 g majonezu – oczywiście jak najbardziej może to być domowy albo wegański majonez
100 g cukru (jeśli musisz, to zastąp ksylitolem lub erytrytolem)
10 ząbków czosnku
łyżeczka mielonego pieprzu (lub więcej, jeśli lubisz)
łyżka soli kamiennej
2-3 łyżki octu winnego/jabłkowego/owocowego/ziołowego – do smaku, a jeśli chcesz użyć octu spirytusowego 10%, to zacznij od 1 łyżki

Cukinie i cebule przepuść przez maszynkę do mielenia mięsa.
Warzywa włóż do bardzo dużego garnka (pryska trochę podczas gotowania, więc wysokie ścianki garnka bardzo się przydają), a następnie dodaj koncentrat pomidorowy, majonez, olej i wymieszaj. Gotuj na małym ogniu przez godzinę, często mieszając, żeby się nie przypaliło, szczególnie na początku. Później wystarczy podejść do garnka raz na 10-15 minut.kawior z cukinii z majonezem
Dodaj sól, cukier, pieprz, czosnek. Gotuj jeszcze przynajmniej przez godzinę, a czas gotowania zależy od końcowej konsystencji, którą chcesz uzyskać. Na 5 minut przed końcem gotowania dodaj ocet winny (zacznij od 2 łyżek) i sprawdź smak.czosnek
Przełóż do wyparzonych niedużych słoików (moje słoiki mają pojemność 200 ml), pasteryzuj przez około 15 minut od momentu zagotowania wody w kotle. Większe słoiki trzeba pasteryzować odpowiednio dłużej.


Obrazek

Najlepsze są stare, twarde, przerośnięte cukinie, wtedy kawior/ikra ma odpowiednią, ziarnistą konsystencję.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Dziś zrobiłam przyprawę dukkah. Znacie?

Podaję za blogiem Lady Kitchen:
Dukkah wersja podstawowa:

35 g (3 łyżki) uprażonych orzechów laskowych
15 g (2 łyżki) uprażonego sezamu białego
5 g (1 łyżka) nasion kolendry
5 g (1 łyżka) nasion kuminu (może być kumin mielony w tej samej ilości)
5 g (1 łyżka) nasion kopru włoskiego
3 strączki (ok. 3 gramy) suszonego chilli
3 g (1 łyżeczka) suszonej mięty
5 g (czubata łyżeczka soli).

Wszystkie przyprawy – oprócz mięty i soli – prażymy, studzimy, wsypujemy do uprażonych orzechów i sezamu, dodajemy sól i miętę, następnie wszystko ucieramy lub mielimy.

Ja dodałam jeszcze migdały i trochę orzechów nerkowca, robiłam w robocie planetarnym, moment i miałam proszek z orzechów.
Sezam, podprażony plus kolendrę ziarna i proszek z kuminu dodałam na sekundę, po rozdrobnieniu orzechów. Chilli 2 małe, suszone papryczki. Następnym razem orzechy zmielę dosłownie z 2 sekundy. Nie dałam kopru włoskiego, bo nie miałam.

Będę stosować jako przyprawę do warzyw, posypkę do chleba, past itp.
Jest naprawdę super! Pachnie w całej kuchni po prażeniu przypraw. ;:167

Obrazek

Polecam też herbatkę z pokrzyw baby i dziki szczypiorek do jedzenia. :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Pesto z czosnku niedźwiedziego
Podaję za blogiem Hajduczek naturalnie.

250 g liści czosnku niedźwiedziego (wraz z łodyżkami, jeśli czosnek jest młody, kwietniowy – jak mój)
150 ml oliwy z oliwek + trochę do nalania na wierzch w każdym słoiku
30 g nierafinowanej soli – tym razem użyłam soli morskiej
sok z połowy cytryny

Czosnek niedźwiedzi pokroiłam z grubsza. Wraz z solą, oliwą i sokiem z cytryny zblendowałam w speedcooku, ale można użyć dowolnego sposobu. A więc blendera, malaksera, thermomixu, maszynki do mięsa, a nawet drobniutko posiekać i po prostu wymieszać wszystko. Sok z cytryny można zastąpić dobrym octem (musi to być jednak ocet pasteryzowany – ma zakwasić środowisko, nie wprowadzając do pasty żywych bakterii). Obniżenie pH produktu ma na celu eliminację niebezpieczeństwa powstania w długo przechowywanym słoiku jadu kiełbasianego. Nie zapomnij więc o cytrynie lub pasteryzowanym occie, jednak nie używaj octu spirytusowego! Gotową pastę włóż do wyparzonych słoików i na wierzch nalej warstewkę oliwy, aby odciąć dopływ powietrza. Dopiero wtedy słoiki zakręć. Możesz je przechowywać przez rok w chłodnym pomieszczeniu lub lodówce.

Ja robiłam w robocie planetarnym. Miałam około 0,5 kg liści czosnku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Super przepis ale nie skorzystam bo u mnie czosnek marny. Przyprawy Dukkah nie znam;ciekawe jaki ona ma smak?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Igala, ma korzenno, orzechowy, ciut miętowy i pikantny smak- bo moje chilli było ostre, mimo, że małe. Warto zrobić, bo fajnie podkręca nawet zwykłą kanapkę. Nie używam już teraz do nich soli i pieprzu, tylko dukkah. Można zrobić grubiej mielone.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Pizzerinki, według wcześniej podawanego przepisu.
Shire pisze: 16 sie 2019, o 22:14
Przepis na pizzę
-120 g mąki pszennej/orkiszowej
- 10 g świeżych drożdży
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- ok pół szklanki letniej wody
-oliwa- wg uznania, ile zabierze ciasto przy wyrabianiu

Przygotowanie ciasta:
mąkę wsypać do miski, na środku zrobić wgłębienie. Wkruszyć do niego drożdże, posypać cukrem i polać taką ilością letniej wody, żeby palcami dało się rozetrzeć drożdże na zaczyn. Przykryć ściereczką i odstawić na 10-15 minut, aż zaczyn zacznie pracować. Po tym czasie dodać sól, oliwę i pozostałą letnią wodę.
Ja do ciasta dodaję też trochę gałki muszkatołowej, oregano, czosnku granulowanego/suszonego. Ciasto wyrobić na elastyczną, miękką kulę, przykryć ściereczką, zostawić by urosło i odpoczęło. Potem podsypywać mąką i rozwałkowywać bardzo cienko. Posmarować sosem pomidorowym, nakładać farsz i ser. Pizzę wkładać do bardzo mocno nagrzanego piekarnika- ja włączam 220 na 20 minut i do takiego piekarnika wkładam pizzę, wtedy ona nie rośnie w górę.
Do ciasta na pizzę dodaję suszony czosnek, oregano i gałkę muszkatołową.
Farsz- pesto z zielonej bazylii, mój keczup paprykowy, mozarella i hallumi tarte, pieczarki, pomidorki koktajlowe, papryka czerwona, czerwona cebula, bazylia suszona, rukola. Zawsze smaruję ciasto sosem, na to daję trochę sera, rozkładam równomiernie składniki, posypuję ziołami i daję jeszcze trochę sera.
Oto efekt:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Może prościzna, ale ja uwielbiam!

Wiosenny twarożek z ziołami i rzodkiewką

twaróg półtłusty
2 łyżki śmietany/jogurtu na 250 gr sera
pęczek rzodkiewek starty na średnich oczkach
dużo posiekanego szczypiorku, czosnku niedźwiedziego, czosnaczku lub innych ulubionych ziół
sól i pieprz do smaku
kilka ząbków czosnku przesiekanych i roztartych z odrobiną soli

Twaróg rozgnieść widelcem, zetrzeć redyski, posiekać i rozetrzeć czosnek, posiekać zioła. Doprawić do smaku i wymieszać z twarogiem i jogurtem/śmietaną.
Pycha! ;:108

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”