Nawóz zielony - poplon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Poplon jako nawóz

Post »

Sprawdziłoby się. :wink:

Kiedyś wypielone chwasty lądowały w wiaderku, a potem w kompostowniku. Teraz wypielone chwasty rzucam pod nasadzenia, czasami lekko przykryję je ziemią - i widzę, że roślinom bardzo, bardzo to odpowiada.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Poplon jako nawóz

Post »

A taka biała gryka którą kupuje się na kasze może być wysiewana na poplon czy nie wykiełkuje?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Poplon jako nawóz

Post »

Nasiona gryki są obłuskiwane w procesie produkcji kaszy nie wiem czy to nie wpływa na zdolność kiełkowania. Lepiej kupić normalne ziarno gryki i posiać. Nawet niewielka powierzchnia kwitnącej tatarki wygląda pięknie.
Pozdrawiam Piotr
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Poplon jako nawóz

Post »

Mam sąsiada rolnika ( ma ok. 50 ha ) i zapytałam go jaki poplon najlepiej użyźnia glebę. Powiedział, że najwięcej masy zielonej a więc później i próchnicy daje groch siewny ( peluszka ). Już sobie kupiłam 2 kg na wysianie na grządce po czosnku i cebuli oraz po ogórkach. Pewnie trzeba będzie po siewie nakrywać aby gołębie nie wybrały nasion. Brak dostępu do obornika to przecież żaden problem. Można dać obornik granulowany przy przekopywaniu z poplonem to pięknie się razem przerobi. A na zimę posiać np. żyto i wiosną przekopać.
Pozdrawiam Ela
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 885
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Kukurydza na poplon

Post »

Witam
Mam dwa wiadra kukurydzy trochę podplesniały za późno były wyłuskane z kolby i zastanawiam się nad wysianiem ich na poplon myślicie że ma to jakiś sens czy mija się z celem.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Zupełnie bez sensu. Kukurydza nawet jeśli wykiełkuje to ile urośnie do przymrozków? Nawozu zielonego z niej też niewiele nawet gdy siejesz o "normalnej" porze. Te nasiona lepiej wyrzucić na kompost.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 885
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

A patrząc się pod kątem zagłuszenia chwastów?
Nasiona wykiełkuja na pewno bo sprawdzałem zresztą to nie jest splesniała kukurydza tylko nasiona mają nalot po prostu boję się dać jej królikom.

Edit
Tak analizuje odpowiedź i dodam jeszcze że to plany na przyszły rok nie na ten bo połowa października jest przecież
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Napisałeś "podpleśniałe", więc moja odpowiedż była odnośnie tego wpisu. Poza tym jeśli nasiona są wątpliwej jakości to do wiosny co z nich będzie? A propos zagłuszania chwastów, kukurydza nie ma takich zdolności, bo się nie krzewi. Po prosto rośnie jeden badyl i tyle.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 885
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ok rozumiem co piszesz i argumenty sensowne.
Ale zapytam się jeszcze tak lepiej nie siac nic czy posiac ta kukurydzę w lipcu po zbiorze np wczesnych ziemniaków czy bobu. Mogę podlewać upały nie straszne.
Wykiełkuja na pewno bo na próbę wysiałem.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Nawóz zielony z kukurydzy będzie wtedy kiedy potniesz ją na drobno i to przekopiesz. Jeśli posiejesz w lipcu to urośnie na tyle aby było trochę zielonej masy.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 885
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Czyli rozumiem że zawsze coś i siac.
Jak nie zapomnę to się pochwalę ile urosła
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Chciałem sobie posiać łubin na działce w celu przyorania. Działka 18ar, klasa VI lekko piaszczysta, ph7.
Kupiłem 50 kg łubinu niebieskiego słodkiego od miejscowego rolnika oraz 4 kg facelii. Czytając o łubinie dowiedziałem się że lepiej przed wysianiem zaprawić go w środku przeciwgrzybicznym a do łubinu polecanych jest tylko Vitavax 200 FS a później Nitroflorą podczas kiełkowania (czy od razu?). Ale w naszym sklepie rolniczym jest tylko T75 TS/DS, który w spisie ma też większość roślin jak w Vitavax ale nie ma łubinu. Vitavax ma w składzie karboksynę i tiuram a T75 TS/DS ma tylko tiuram. Czy więc można go stosować do łubinu?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Nie przesadzaj. Nasion sianych na poplon raczej nikt nie zaprawia, w czasie siewu ziemia jest już ciepła i porażenie siewek patogenami grzybowymi jest znikome. Szczepionki nitraginowe stosuje u roślin motylkowych sianych z przeznaczeniem na zbiór nasion, pozostają wtedy dłużej na polu i dzięki zastosowaniu bakterii roślina ma większą zdolność do wiązania azotu atmosferycznego.
Pozdrawiam Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”