Nawóz zielony - poplon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Poczytałam sobie o tych poplonach i byłam pozytywnie zaskoczona poplonem aksamitki,,że tak bardzo wzbogaca glebę,a właśnie teraz można pozbierać jej nasiona aby na drugi rok można było posiać,
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Też z uwagą przeczytałam o aksamitce. Nie wiedziałam, że może być stosowana jako poplon. Dziękuję :wink:
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja właśnie w sobotę skosiłem facelię. Teraz zamierzam ją przekopać i muszę powiedzieć, że mimo że mam ziemię gliniastą i była bardzo wilgotna z powodu opadów deszczu to na jej stanowisku nie mazała się ziemia tylko była sypka ( facelia wyciągnęła wodę z ziemi ) i w moim przypadku jest to bardzo dobre. Sporo masy zielonej z tego wyszło.
Pozdrawiam Paweł
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja też w tym roku miałem w kilku miejscach posianą facelię i nawet moim mało doświadczonym okiem widzę że struktura gleby po przekopaniu jej jest zauważalnie lepsza. Dodatkowo rzeczywiście odchwaszcza, na rabacie gdzie po facelii posadziłem pierwiosnki w czerwcu, do dzisiaj są jakieś znikome ilości chwastów pomiędzy nimi, których usunięcie zajmuje dosłownie 5 minut.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Jak dotąd polepszałam glebę "sródplonami", bobem, groszkiem zielonym, różną fasolką i grochem. Jutro mam zamiar zlikwidwać stare truskawki i poziomki. Planowałam - po dobrym napowietrzeniu gleby widłami amerykańskimi - zaściółkować tę grządkę nie do końca przerobionym kompostem. Ale tak się zastanawiam, może dać jakiś poplon zielony? Ale co jeszcze można wysiewać? Planuję tam w przyszłym roku pomidory lub ogórki.
iwas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 sie 2014, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Jestem zaskoczona, że aksamitkę można siać na poplon. W innym wątku czytałam, że przyciąga nicienie, które wplątują się w korzenie, więc trzeba ją wyrwać i spalić. A jako poplon - też ją wyrywamy i palimy czy przekopujemy? A co z nicieniami? Jakie właściwości ma? Kiedy siać?

Pozdrawiam
Iwona
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Wczoraj przekopałem skoszoną tydzień temu facelię. Mimo że tydzień leżała skoszona to jeszcze wczoraj pszczoły latały na jej kwiatki po pyłek ;:oj .
Pozdrawiam Paweł
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Czy jest szansa, żebym jeszcze teraz coś posiała? Niestety Obornik nie dojedzie i szkoda tak zostawiać gołe pole...
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Mam taki problem.

Wkoło domu na jesień (w zeszłym roku) robiłem wykopy pod wodę, szambo,... Teraz w tych miejscach ziemia mocno osiada.
Teraz (wiosna) robią ogrodzenie - też spore wykopy. Jak je obsypię ziemią, to też ziemia musi osiąść.

I się zastanawiam - chyba z założeniem trawnika lepiej trochę poczekać, żeby był równy...

Ale glebę mam teraz w postaci "odchwaszczonej" mieszanki gliny z humusem. Jak zostawię do jesieni to porosną chwasty i pokrzywy do pasa.

Może da rady jakiś poplon posiać, czy jakąś inną roślinę, która jest jednoroczna, nie sieje się, nie kwitnie (osy - małe dzieci) i zagłuszy chwasty? Na jesień bym to przejechał glebogryzarką, zwałował i posiał docelowy trawnik...

Pomóżcie - jaka roślina da rady?
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Mam pytanie co do różnic między rzepakiem ozimym a rzepikiem ozimym. Co jest lepsze na nawóz zielony?
Czytałem, że ten rzepik jest rzadko uprawiany, bo daje plony mniejsze o 30%, ale czy chodzi tutaj plony nasion czy o ilość masy zielonej?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Zastosowałem raz rzepik na poplon ozimy ale słabo urósł i jak mam siać na ozime to stosuję żyto. Spotkałem się jeszcze z opinią,że trzeba mieć na uwadze żeby poplon nie przenosił chorób z tej samej grupy roślin które były wcześniej.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Zgadzam się z tezą, że poplon powinno uwzględniać się w płodozmianie. Ma to znaczenie zarówno w przenoszeniu chorób jak i wykorzystania składników pokarmowych.

Wystarczy brać pod uwagę gatunkowość danych roślin i tak dla przykładu gorczyca i rzepak nie powinny być przedplonem dla kapustowatych - dla ogórków wręcz polecane. Motylkowe (peluszka, wyka, koniczyna, łubin) nie powinny być przedplonem dla grochu i fasoli.

Wyjątkiem jest tu facelia i słonecznik, które należą do zupełnie innych rodzin i nie przenoszą chorób.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja na jesieni najczęściej stosuję żyto z wyką ozimą lub żyto z rzepikiem w zależności od tego co będzie tam siane na wiosnę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”