Nawóz zielony - poplon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Poplon z łubinu nie pod wszystko pasuje,nie posadzisz na nim np fasoli czy cebuli ,bo urośnie Ci duzo zielonej natki zamiast konkretu,a po za tym na każdy gatunek ziemi stosuje sie inny poplon,kapusty nie posadzisz po poplonie z gorczycy,itd ja sieję neutralne łatwe do przekopania i dające jednocześnie duzo zielonej masy a zatem sieję seradelę i facelię
Awatar użytkownika
pekaesik
50p
50p
Posty: 64
Od: 12 kwie 2019, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek k/Warszawy

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Wszystko się zgadza, ja planuje kapustne, więc łubin chyba jest wskazany. Ponawiam jednak pytanie: kiedy najwcześniej siać łubin?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Jeśli warunki pozwolą to możesz posiać łubin w drugiej dekadzie marca.
Pozdrawiam Piotr
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

A facelię kiedy siać najszybciej na wiosnę?
Pozdrawiam Paweł
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Facelię siejemy w pierwszej połowie kwietnia,nasiona muszą byś w miarę dokładnie przykryte, będzie kiełkowała już przy paru stopniach powyżej zera.
Pozdrawiam Piotr
a-po-co
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 wrz 2020, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

poplon gorczyca bez i z przykopywaniem

Post »

Posiałem jakiś czas temu gorczyce na kawałkach gleby w odstępach kilkudniowych.
Już kwitnie na pierwszych.
Niektóre kawałki chcę przekopać, a niektóre zostawić (pod tzw no-dig)

Te do przekopania rozumiem że mogę zaczynać z kopaniem, czy poczekać jeszcze trochę?
Czy po przykopaniu mogę posiać tam znów poplon? Nie lubię gołej ziemi czy może przykryć już na zimę jakąś słomą?

Te bez przykopania to sciąć przy korzeniach i rzucić (nie wiem czy nie odrośnie), czy też zastosować coś w rodzaju przydeptania?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Kopać czy nie to jak wolisz, zależnie od dalszych planów uprawowych. Przykopać lepiej wcześniej, jak zakwitnie to drewnieje; pytanie też czy chcesz tam mieć nasiona...
Zdążysz jeszcze wysiać coś ozimego, np. wykę kosmatą, koniczynę.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8517
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

:wit A na grykę nie jest za póżno ?
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Witam jaki poplon teraz mogę wysiać w szklarni po pomidorach?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Teraz to jedynie żyto.
Pozdrawiam Piotr
cariewna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2021, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawóz zielony

Post »

Czy możecie polecić mi roślinę lub mieszankę odpowiednią dla mojego ogrodu?
Mam niedobory azotu i potasu, wysoki poziom wapnia i magnezu, reszta w normie.
I mam olbrzymie chwastowisko, chwasty wybijają do 2m (ostrożenie, jakieś wielkie selerowate, sałaty kompasowe, wierzbownice, trochę perzu, mniszki jak młyńskie koła - ale nie mam tam darni, raczej wysoką łąkę bez traw tylko z chwaściorami :)).
Miejsce dość zacienione i wilgotne (dookoła działki rosną stuletnie drzewa).
Myślałam o białej koniczynie, mam taki pomysł, żeby kosić co jakiś czas łąkę na wysokość 10-15 cm żeby chwasty nie zdążyły wydać nasion (więc musi być coś gęstego i niskiego, żeby nie zniszczyć nawozu przy koszeniu).
Zależy mi przede wszystkim na pozbyciu się tych wielkich chwastów, tworzą taki gąszcz, że praktycznie nie korzystamy z tej części ogrodu.
Czy jeszcze jakieś rośliny mogą się sprawdzić? Seradela, wyka? Może coś groszkowatego lub bobowatego (ale to chyba wysokie rośnie?)
Pomocy :)
Jamoto
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 wrz 2021, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Poplon ?

Post »

Witam wszystkich na forum. Dzień Dobry.
Na początek trochę o sobie...
Mieszkam na G. Śląsku mam już 5-tke na przodzie w ilości lat. Od tego roku jestem właścicielem ogródka działkowego, po tym gdy Covid zabrał mi matkę. Dotychczas ogródek średnio mnie interesował. Dla moich rodziców był jednak całym życiem. Ale co w tym dziwnego gdy Ojciec górnik był emerytem już w wieku 43 lat. Pochłonęło ich do reszty. Po śmierci Ojca musiałem uporać się z pszczołami i ulami bo ani myślałem się tym zajmować. Po śmieci matki przyszło mi zając się całym ogródkiem. Ten rok był to rok porządków bo gdy matka żyła nic tam nie ruszałem, łatwo się domyślić dlaczego. "Poleciały w kosmos" szklarnie, pod siekierę poszła cała "dżungla" no i coś działam. Po pierwszym roku jestem bardzo zadowolony z siebie i swoich zbiorów bo nawet plony mi się udały a od sąsiadów słyszę pochwały że ogródek zadbany:). Internet to moja skarbnica wiedzy jak tez ponad 80 -letni sąsiad który wiele mi doradza. Ale nie zawsze jest szansa bo się Go podpytać. Po drugie warto też popytać innych wszak świat się zmienia. A pytania wręcz się mnożą
Zatem moje dzisiejsze pytanie to kwestia poplonu. Z tego co wyczytałem to chyba się trochę spóźniłem ale też i nie bo podobno można to wysiać na zimę a wiosną przekopać. Mam rację? Co ewentualnie wysiać? Powoli ziemię zaczynam przekopywać ale jeszcze czekam na zbiory cukini, selera, marchwi i parę innych rzeczy.

Mam nadzieje że pytam w odpowiednim miejscu, jako nowy jeszcze się tu nie orientuję więc proszę o wyrozumiałość.
Jamoto
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 wrz 2021, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Co jeszcze końcem września można posiać na poplon? Domniemam że przekopanie na wiosnę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”