Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

mlodzieniec pisze:Zastanawiam się czy polifoska nie ma za dużo potasu i fosforu... Dlatego rozważam florovit trawnik mistrzowski
Polifoska jest OK a PK jest w sam raz. Ponieważ N jest mniej niż we Florovicie więc trawa by tak nie "śmigała" :)
biellun pisze:W okresie jesiennym aby przygotować trawnik do zimy posypałem go Yara Vila Procomplex. Po zimie czyli teraz w ostatnich dniach jak śnieg stopniał była na trawniku widoczna pleśń pośniegowa.
No to "przygrzałeś" nieźle :wink: Ten nawóz jak czytam ma 20% azotu. Na jesieni daje się nawozy pozbawione praktycznie azotu albo z minimalną zawartością N. Pleśń śniegowa pojawiła się bo musiała.
Teraz nie mając żadnej gwarancji, że tamten nawóz z jesieni już się całkiem rozłożył i wchłonął, sypnąłeś od serca kolejny nawóz. A teraz korci Cię jeszcze aby sypnąć dodatkowo saletrę. Jeśli mam obstawiać, to spalisz swój trawnik na amen. To jest jeszcze młody (roczny) słaby trawnik, wykończony częściowo pleśnią. Daj mu odetchnąć od nawozów. Arnold Schwarzenegger też brał wszystko jak leci ale prawie wykończył sobie serce.
Pół roku bez nawozu Twój trawnik naprawdę wytrzyma. Gorzej gdyby nie miał wody ale nawozu możesz nie dać w ogóle i nie umrze. A od nadmiaru umrze prawie na pewno.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
biellun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 mar 2021, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

:/ dzięki za odpowiedź. Więc zostawiam tak jak jest i licze że jednak tak źle nie będzie. Patrzyłem dzisiaj to miejscami młode pędy trawy się pojawiają ale też są miejsca mocniej przerzedzone z uwagi na grabienie pleśni. Więc tak czy inaczej zostawić do jesieni i niech odpoczywa trawa ? Bez dosiewania choćby nawet ?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Na mocną wertykulację ten trawnik jest za słaby.
Więc po wygrabieniu obumarłej trawy można by przy temperaturach ok. 12-15 stopni i bezdeszczowej pogodzie prysnąć ten trawnik preparatem Rovral. To na wypadek gdyby pleśń jeszcze się w nim tliła. Mówię można a nie trzeba. Ja bym prysnął. I dał mu odpocząć. Zobaczysz jak wystartuje, jak "przeje" ten nawóz, który dostał. Gdy będzie widać, że wzrost hamuje a darń jest bledsza, można dać mu jeść ponownie. Z umiarem :)
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

To daję polifoski 20g na m2 i zobaczymy. Tylko jeszcze poczekam ale przef pierwszym koszeniem raczej posype. Była przycięta w październiku i jest krotka.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Jeszcze jest opcja Azofoski, czy ona się nada? Sklad niby dobry NPK (MgO+SO3) 13-6-19(4,5-23) to mniej fosforu ale więcej magnezu. Mętlik można mieć naprawdę.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Z tego co czytałem sporo osób stosuje Azofoskę i mam wrażenie, że opinie były pozytywne. To jest nawóz wieloskładnikowy szerokiego przeznaczenia.
W sumie efekt zastosowania tego samego nawozu może być różny na różnych trawnikach. Przecież warunki glebowe mają spore znaczenie jak przyswajany jest konkretny nawóz. Wg mnie najlepiej przeteswać jeden, drugi, trzeci i wybrać coś dla siebie.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
biellun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 mar 2021, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

vitoldo pisze:Na mocną wertykulację ten trawnik jest za słaby.
Więc po wygrabieniu obumarłej trawy można by przy temperaturach ok. 12-15 stopni i bezdeszczowej pogodzie prysnąć ten trawnik preparatem Rovral. To na wypadek gdyby pleśń jeszcze się w nim tliła. Mówię można a nie trzeba. Ja bym prysnął. I dał mu odpocząć. Zobaczysz jak wystartuje, jak "przeje" ten nawóz, który dostał. Gdy będzie widać, że wzrost hamuje a darń jest bledsza, można dać mu jeść ponownie. Z umiarem :)
Cześć, załączam zdjęcia aby poradzić się czy mimo pozostawienia trawy w spokoju, dania jej odpocząć to mogę w jakiś sposób naprawić te plamy? Widać w nich gdzie nie gdzie młode pędy ale szczególnie przy murku gdzie w sezonie letnim słońce nie dociera praktycznie wcale ta trawa jest szczególnie przerzedzona.

Mogę np. uzupełnić trawą uniwersalną?



Obrazek

Obrazek
Gaary89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lip 2020, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Witam. Przeczytałem każdy post o nawożeniu i mam dylemat. Mianowicie pod koniec kwietnia po pierwszym koszeniu i wertykulacji rozsypałem jakieś 3kg na ~150m2 azofoski. Druga dawkę planuje pod koniec czerwca. Pytanie czy mogę miedzy tym nawożeniem (powiedzmy w połowie maja) zastosować jeszcze mocznik, żeby trawa dostała porządnego kopa? Boje sie, że przesadzę i mogę ją przenawozić/powypalać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Masz słuszne obawy. Mocznik to prawie 50% związków azotowych i należy stosować go wyjątkowo ostrożnie. Zdarzyło mi się kiedyś mimo uważnego sypania zrobić na trawniku wypalone plamy.
Więc jeśli poszła już azofoska w normalnej dawce (z tego co pamiętam azofoska ma 12% związków azotowych) to dałbym spokój aż do początku czerwca. Twój trawnik dostał wystarczająco dużo pokarmu. Teraz trzeba mu wody, słońca i koszenia.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
smitek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2020, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Witam,

piszę z zapytaniem o kolejne nawożenie trawnika. Trawnik przeszedł wertykulacje ponad miesiąc temu, po czym wykonano nawożenie nawozem Barenbrug Wiosenny start. Zastanawiam się teraz nad połączeniem mocznika z Hydrocomplexem od Yary. Jakie są Wasze sugestie? Dodam, że trawnik ten ma już ok 7 lat i koszony jest automatyczną kosiarką. W załączeniu podgląd trawy - zdjęcia zrobione dzisiaj rano :)

Obrazek

Obrazek

Chciałbym go w dniu dzisiejszym zasilić nawozem. Mam i mocznik i Hydrocomplex. Tylko co wybrać :)
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Skoro starter był już podany to ja wybrałbym Hydrocomplex. Oprócz azotu trwa dostanie również inne składniki.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
biellun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 mar 2021, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Czesc,

Czego może brakować trawie że tak żółknie lub schnie miejscami...nie wiem sam jak to nazwać.

Ostatnio dość intensywnie zgrabiłem te siano ale wydaje mi się że powinienem delikatnie wspomóc tej trawie odbudowę. Jak już wspomniałem w wątku trochę wcześniej to posiadam yara vila procomplex, sypnąć z umiarem, pomoże ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

A kiedy była robiona ostatnia wertykulacja tego trawnika? Jaka jest gleba? Wydaje mi się dość zbita.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”