Siarczan magnezu

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Siarczan magnezu

Post »

Witam,

musze opryskac jeddnego rododendrona chelatem zelaza - widac mu żyłki. Pan w ogrodniczym sprzedal mi siarczan magnezowy - mowiac, ze to jest to samo. Prawda to?

I drugie pytanie - jezeli siarczan to nie chelat ... i jezeli wyrusze ponownie na poszukiwania chelatu zelaza to w jakich proporcjach zrobic mieszanke do oprysku?

Prosze o pomoc.
Chemia jest mi calkowicie obca, niestety :(((

pozdrawiam serdecznie
dtlissa
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

"Słowo chelatacja pochodzi od greckiego chele czyli szpon. Chelatowanie to proces wiązania pierwiastków metalicznych przez słabe kwasy organiczne." http://www.multiwitaminy.com.pl/chelaty.html

Siarczan magnezu, jak wskazuje nazwa, powstał przez wiązanie tlenku metalu (magnezu) z kwasem siarkowym = MgSO4, ma formę białego proszku, silnie higroskopijnego, a więc - rozpuszczalnego w wodzie.
Chelaty stosuje się w ogrodnictwie, bo są łatwo przyswajalne, cząstki metalu( magnezu, żelaza, itp) sa niejako " podwieszone" do środka transporu, i wraz z wodą są łatwo przyswajane przez liście i korzenie. Na rh poprawę widać już po 2 -3 miesiącach. Ja dodaję jeszcze do oprysku lub podlewania, siarczan potasu, by zakwasić glebę , wzmocnić i ułatwić przyswajanie innych mikro i makro elementów.
Dobrze to wytłumaczyłam? :)
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

:-)

Post »

dziekuje za obszerne wyjasnienie.

czyli sa rozne chelaty np. siarki badz zelaza. Sa to lepiej rozpuszczalne i przyswajalne dla roslin zwiazki.

ale raczej chelat zelaza to nie to samo co siarczan magnezu??
dobrze rozumiem :roll: ?
jak mam popryskac rozanecznika chelatem zelaza, to nie powinnam go raczej opryskiwac siarczanem magnezu??

pozdrawiam
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Bo żelazo i magnez to są różne metale :-))))
A na każdy metal możesz działać kwasem i tworzyć związki chelatowe, o ile rośliny maja takowe niedobory. Przecież ludzie też potrzebują mikroelementów i jadają np. sałatę bogatą w żelazo, a nie żelazne przedmioty :-) Bo w sałacie, forma chelatowa jest przyswajalna dla organizmu człowieka.
O mikroelementach ( i metalach ) tu:
http://portalwiedzy.onet.pl/61984,,,,mi ... haslo.html

Diagnozę postawił szkółkarz i lepiej zastosuj się do jego porady, bo to on jest fachowcem i to on, widział co dolega Twojemu rh.
Od siebie tylko poradzę, byś sprawdziła pH gleby, bo niedobory magnezu występują często na zbyt zasadowych podłożach.
Koniecznie poczytaj ten wątek :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=313
Trzymam kciuki, by odżył pięknie :P
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

dziekuje bardzo :D

tez mam nadzieje, ze odzyje 8)
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Haniu,

a moglabys mi pomoc jeszcze raz?

Kupilam dzis zelazo ( w plynie) i jest napisane zeby oprysikiwac rosliny roztworem 0,5% - 1,0%.

Jak uzyskac taki roztwor? Jak sie to przelicza? Ile wody a ile zelaza? Niestety na opakowaniu nie jest napisane...




Pozdrawiam
lissa


1% = 0,1 cm3 zelaza na litr wody ?? dobrze mysle??
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

1% to 10 cm3 (ml) na litr wody.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Czy ten siarczan z magnezem trzeba sobie samemu "wyprodukować", czy może są jakieś gotowe mieszanki nawozowe o takim składzie?!
Awatar użytkownika
Ingrid
200p
200p
Posty: 201
Od: 10 lut 2007, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Siemiatycze

Post »

Siarczan magnezu to gotowy nawóz - dostępny w każdym ogrodniczym sklepie :lol:
pozdrawiam Ingrid
migawki z ogrodu
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Siarczan magnezu świetnie obniża pH ziemi i dodatkowo wzmacnia rośliny w cenny dla nich magnez, ja osobiście używam siarczanu magnezu do zakwaszania wody do podlewania roślin cytrusowych które są pod względem kwaśności podłoża bardzo wymagające nawet bardziej bym powiedział niż rododendron. :wink:
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Chciałam zapytać jaką ilość siarczanu potasu i siarczanu magnezu mogę dać na 10l wody żeby nie zaszkodzić roślinom?
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Małarybko, w tym wątku Kozula pisze o siarczanie magnezu, ja sobie to zanotowałam;
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=364
-siarczan magnezu-jednowodny (mocniejszy) -łyżka na 10 litrów wody, albo 1 dkg pod roślinę.
- siedmiowodny (słabszy)-półtorej łyżki na 10 l wody,a posypowo półtora dekagrama pod roślinę.

Ja domieszałam tego magnezu do oprysku Topsinem, no bo nie sposób podlewać, jak pomidory stoją w błocie.
O siarczanie potasu chyba też gdzieś było, ale nie mogę sobie przypomnieć.
Siarczan potasu rozsypałam rzutowo po całej grządce (nie za dużo).
A swoją drogą po co oni pakują siarczany po 2 kg, nie spotkałam mniejszych opakowań, do końca życia mi starczy i jeszcze zostanie.
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Post »

Dawki podawała Kozula (0,2%), może króciutko jak wyglądają objawy braku magnezu (wg artykułu z Działkowca nr 7/623):
Zmiany występują najczęściej na liściach starszych, charakterystycznym objawem jest chloroza międzyżyłkowa.Te chlorotyczne żółknące plamy obejmują tylko tkankę między nerwami tworząc marmurkowatość u dwuliściennych lub pasiastość u jednoliściennych. Zmiany wywołane niedoborem magnezu rozpoczynają się od brzegu liścia i rozprzestrzeniają się na dalszą powierzchnię. Na innych roślinach te przebarwienia nie muszą być koniecznie żółte, np na kapuście mogą być fioletowe (zależy od pH) i bywają podobne do objawów głodu fosforu.
No to pomidor jest jednoliścienny czy dwuliścienny (nie śmiejcie się, ale nigdy tego nie wiem, po czym się to poznaje)?
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”