Kristalon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kristalon

Post »

Jest tańszy nawóz Poly-Feed o kilkadziesiąt złotych od Kristalonu za 25 kg i ma 9-15-38+2 za jedyne 145 zł.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Kristalon

Post »

ekopom pisze:Jest tańszy nawóz Poly-Feed o kilkadziesiąt złotych od Kristalonu za 25 kg i ma 9-15-38+2 za jedyne 145 zł.
Wszystko się zgadza z tym że mi bardziej zależy na 3kg (tyle mi wystarczyłoby) i tu jest pies pogrzebany. Z Kristalonem miałeś kiedyś jakąś przygodę ?

Myślałem też (zamiast kristalionu) o kupnie granulowanego obornika końskiego by podlewać. Niby bardziej eko.
=============
Płeć: Męszczyzna
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kristalon

Post »

Właśnie o te niby chodzi i powtarzalność produktu, w oborniku takim kupnym nie nie uświadczysz, każda partia będzie inna, bo może być z różnego chowu, a nawet z likwidacji...
Używam obornika kurzego kompostowanego przez obecnie 6 lat, dlatego jestem pewien, że nie ma w nim żadnych szkodliwych związków.
Kristalon jest dobrym nawozem, ale pewnie cena jednego kilograma w małym opakowaniu jest o wiele wyższa niż 6 zł, od ceny Poly-Feed w 25 kilogramowych opakowaniach, dlatego kupując ten nawóz można zasilić rośliny na całej działce.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kristalon

Post »

Kristalon żółty ( pewnie inne kolory także ) jest pakowany w woreczki po 1 kg.Tak,że w opakowaniu są 3 woreczki 1 kg.Można kupić na spółkę w trzy osoby.
Osobiście już nigdy więcej nie zastosuję obornika końskiego kupnego czy też "darmowego".
Sprowadziłam sobie do gleby pędraki i drutowce.A dużo tego nie dawałam,tyle co w dołki pod pomidory.
Jak ktoś ma warunki żeby zrobić z niego odpowiednią gnojówkę,to może się pokusić,inaczej szkoda zachodu.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Kristalon

Post »

Maraga pisze:Osobiście już nigdy więcej nie zastosuję obornika końskiego kupnego czy też "darmowego". Sprowadziłam sobie do gleby pędraki i drutowce.A dużo tego nie dawałam,tyle co w dołki pod pomidory. Jak ktoś ma warunki żeby zrobić z niego odpowiednią gnojówkę,to może się pokusić,inaczej szkoda zachodu.
Jak wg ciebie ma się "normalna" gnojówka z obornika do Kristalonu ? Chodzi mi o to czy kristalon nie jest jakoś bardziej szkodliwy ? Tutaj też jedna osoba sugerowała że po kris talonie pomidory są wodniste.

Przy okazji próbowałaś kiedyś podlewać pomidory gnojówką z kurzego? Pytam bo mi sporo osób mówiło że do pomidorków jest za ubogi.
=============
Płeć: Męszczyzna
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kristalon

Post »

Kristalon to jest bardzo dobry nawóz.Dlaczego ma być szkodliwy?
Tylko należy stosować nawozy ( nie tylko ten ) z umiarem.
Na temat obornika kilka lat temu była na forum dyskusja.
Można sobie poczytać w wolnej chwili.

Np. tutaj:

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 2#p3083192

i jeszcze tutaj:

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 3#p3894123

Na razie nie mam czasu na szukanie dokładniejszych wywodów o oborniku.
A tak prawdę powiedziawszy warto przeczytac i to nie raz te 2 części:

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 8#p3060808

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 0#p4529330
Awatar użytkownika
tkordus
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 mar 2010, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kristalon

Post »

Kristalon ma tą zaletę nad obornikiem że ma azot w formie azotanowej, a forma amonowa przeważająca w oborniku jest toksyczna dla pomidorów w większych dawkach. Azot amonowy konkuruje z potasem i magnezem wg tego co wyczytałem.
Pozdrawiam :)
Emptiness
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 kwie 2022, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kristalon

Post »

Witam,
Czy kristalon do podlewania (10l konewka) mozna mieszac z Kristalon MgS? (siarczan magnezu)
Czyli na jedna konewke daje 10l daje 10g kristalona np pomaranczowego i 10g MgS?
Awatar użytkownika
tkordus
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 mar 2010, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kristalon

Post »

Siarczanem magnezu lepiej opryskać moim zdaniem w stężeniu 10g na litr.
Emptiness
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 kwie 2022, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kristalon

Post »

Rozumiem. W takim razie jak odnieść się do tabelki, która jest zamieszona na oficjalnej stronie Yary?
W tabelce do fertygacji jest punkt B i B, gdzie w pierwszym B w zależności od fazy wzrostu podane są Kristalon fioletowy, czerwony itp a w drugim B wszędzie jest MgS. Pytanie czy to wszystko łączyć ze sobą, np. podczas kwitnienia zastosować kristalon fioletowy + czerwony + MgS?

Pozdrawiam,
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Kristalon

Post »

A można kristonal żółty użyć do oprysku liści winorośli? Oprysk wykonałem wczoraj na na liściach jednej odmiany były widoczne braki składników... .
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kristalon

Post »

Teraz to już raczej pomarańczowym. Ma mniej azotu.

Kristalon pomarańczowy 6-12-36+3
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Kristalon

Post »

W kwestii Kristalonu Pomarańczowego.. Zakupiłem taki Kristalon, żeby ograniczyć ilość azotu, gdyż krzaki wyrosły mi dość poważnie i właśnie osiągnęły sufit szklarni. Do tej pory robiłem fertygację Kristalonem Żółty z Saletrą Potasową, ale za dużo azotu zapewne krzaki otrzymały.. :D

Gdzieś na forum znalazłem takie zapotrzebowanie pomidorów:

Tunel
N200-250, P190-230, K300-350, Ca500-1500, Mg180-220
Grunt
N100-150 P60-80, K200-250, Ca1200-1500, Mg60-80, pH 5,5-6,


Po dodaniu 200g Kristalonu Pomarańczowego do litra wody wyszło mi w litrze roztworu :
azot - 12g; fosfor - 10,46g; potas - 59,76g

Przy dawce 5 ml/ litr daje to w litrze do fertygacji:
azot - 60mg; fosfor 52,3g; potas - 298,8mg

Czy tak dla tunelu może zostać w tym momencie ? Krzaki są wielkie, łodygi chyba ok, dość grube, liście chyba za duże, są owoce i kwiaty na 2-3 piętrach. Sadzonki były posadzone trochę wybujałe i dość chude( mało światła i spore zagęszczenie ..) ale teraz wszystko nadrobiły z nawiązką i chcę już zahamować rozrost masy zielonej :D

Wychodzi mało fosforu w tej mieszance ale czy to problem w tej sytuacji ?
Mam ewentualnie w zapasie Superfosfat potrójny. Czy można go ewentualnie dodać do tej mieszanki z Kristalonem Pomarańczowym w jakiś sposób, jeśli tak to ile go wsypać ?

Do tej pory fertygowałem Kristalonem Żółtym z Saletrą Potasową ( 100 + 100g) w ilości 4ml / litr ale może za długo to robiłem i dostarczyłem za dużo azotu pewnie..

W gruncie sadzonki były mniejsze posadzone i później, wyglądają lepiej, są lekko opóźnione, większość kwitnie i zaczyna zawiązywać. Chyba póki co w gruncie zostanę chyba przy Kristalonie Żółtym z Saletrą, a dopiero potem przejdę na Kristalon Pomarańczowy.. Do gruntu ta mieszanka wygląda trochę lepiej, co prawda za mało azotu i za dużo potasu ale chyba może być, może dam 6ml / litr ?..

Proszę doświadczonych forumowiczów o radę, chętnie też wysłucham innych propozycji :D
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”