Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Na pierwszej stronie tego wątku nemo56 podał tabelę nawozów, z niej wynika, że oborniki suszone są bardziej skondensowane niż świeże. Czyżby producenci nawozów granulowanych podczas procesów technologicznych doprowadzają do strat w składnikach?
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Czy próbowałem rozpuścić w wodzie - oczywiście nie jeden raz.
Moim zdaniem "sieczka" nie pochodzi z pustyni i jest pozostałością produktów organicznych spożywanych przez konia.
Piasku u mnie nie było ani w podsuszanym oborniku ani w granulacie. Może dlatego że konie nie były arabami i nie wypasały się na pustyni.
Zawsze stawiam na towar najwyższej jakości i cena ma trzeciorzędne znaczenie.
już naprawdę nie wiem, czy jutro pod krzewami zastosować ten nawóz
Rododendrony nawozimy do końca lipca to podstawowa zasada - oczywiście z uwagi na pogodę i wygląd krzewów można od niej odstąpić.
Mamy listopad i to koniec czyli rozsypanie teraz obornika to marnotrawstwo. Zastanów się ile zostanie do czasu aż krzew się obudzi ?
Bywało że we wrześniu podawałem granulat bo ................ został w zapasach.
Rododendrony to nie warzywa więc nie sugeruj się tym co ktoś robi przy marchwi.
Obecnie kupuję podsuszany obornik wysyłkowo - do kupienia na portalu aukcyjnym.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Czyli dwie osoby odradzają zastosowania granulek. Nawet zmielonych :D
Niech nauka nie idzie w las, zastosuję się do mądrych rad. Dziękuje.
Jewlizawieta.
PS. Przy okrywaniu korzeni przed mrozami, też nie? No dobrze, jak nie, to nie.
Pozdrawiam, Jelizawieta
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Jelizawieta pisze: Czyżby producenci nawozów granulowanych podczas procesów technologicznych doprowadzają do strat w składnikach?
Oj tak, nie mówię, że każdy producent to oszust, ale tacy się niestety trafiają. Jak wszyscy wiedzą liczy się przede wszystkim zysk. Podane przez Nemo dane mają się nijak do rzeczywistości - już się o tym przekonałam. Kupiony parę lat temu wór takiego obornika jeszcze ciągle jest, traktowany jako nawóz awaryjny, ewentualnie po krzewy ozdobne czy byliny np piwonie. A śmierdzi tak samo jak świeży.
Pozdrawiam! Gienia.
wera95
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 maja 2007, o 22:23

Ziemia z obornika końskiego + wrzosowa - ile?

Post »

Cześć, w mojej okolicy jest stajnia a za nią góra przerobionego koniaka. Przerobiona na tyle, że wygląda jak ziemia. Mimo, że jest zleżały to czuć go nadal trochę amoniakiem. Przypuszczam, że jest mocno zasadowy. Podjęłam z nim kilka prób, niektóre rośliny idą na nim doskonale, inne właściwie nie przyjmują się. Chciałabym go przekształcić w coś bardziej uniwersalnego - pH obojętne lub lekko kwaśne. W pobliżu mam sosnowy las z wrzosami, myślę, że tamta ziemia zneutralizowałaby odczyn. Pytanie, w jakiej proporcji. Nie znam pH ani jednego ani drugiego, ale może ktoś miał podobny problem i to przebadał. PS. Zdaje sobie sprawę, że sokor skala pH jest logarytmiczna i to w dodatku przy podstawie dziesiętnej , jest to trochę wróżenie z fusów, ale może ktoś coś tam kiedyś próbował?
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Najpierw musisz zbadać pH.
Ciekawe, co w tym oborniku jest, że go nie rozkupili, a już taki rozłożony, a tobie nie chcą rosnąć niektóre rośliny, jakiś felerny czy co ???????
wera95
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 maja 2007, o 22:23

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Ano 2idzisz, tam jest naprawdę ciężko podjechać. Właściwie nie można. Ja noszę wiadra do samochodu przez dobre kilkaset metrów przez leśną drogę. Moje zapotrzebwanie nie jest duże, rocznie, uzdatniam ca 2m2. Mała działka, częściowo zarośnięta na drzewami i krzewami, ten obornik to raczej na bylinowe rabatki. Nie wykupili... no tak nie do końca. Jest, owszem, kulturalny dojazd tyle, że non stop za szlabanem. Niemniej ktoś kiedyś wjechał i wywiózł znaczną część kilkumetrowej sterty. I na przykład nie poszła na nim ostróżka, a wajgela i żurawki szaleją. Co do badania pH to jakiś czas temu obejrzałem test różnych systemów i wyniki różniły się o 2 jednostki!. A jeżeli uwzględnić 10 podstawę to będzie to 100 razy w wartościach bezwzględnych - wagi czy objętości. Nawet jeżeli dokładność wyniesie 1 jednostkę to wtedy mamy 10 x. A może wiesz gdzie w Wawie można kupić - stacjonarnie - najzwyklejsze papierki uniwersalne? Z tego może bym i skorzystał.
michalisko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 mar 2016, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Witam. Pierwszy raz będę miał warzywniak w skrzynkach. Zrobiłem go dość wysoki bo ok 0.5 m. Koszt wysypania go całego dobra ziemia byłby zbyt wysoki dlatego myślę by połowę tej skrzynki wyścielić obornikiem końskim (świeży, z dodatkiem słomy i trocin), następnie przysypac to ziemia i na przyszły rok sądzić warzywka. Moje pytanie brzmi czy coś takiego ma sens? Czy 25 cm obornika konskiego przykryte 25cm ziemi po roku nie będzie paliło roślin w skrzyniach?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Za wysokie skrzynki, wystarczy 30 cm. Wg. mnie to niebezpieczne stężenie nawozu, nawet gdy to zrobisz na zimę. W podobny sposób to inspekty się robi. Obornik koński bardzo wolno się kompostuje, jest suchy, nie raz i nie dwa przekopywałam ziemię na wiosnę i były całe gałki końskiego obornika z jesieni. Ja bym dała 10 cm obornika i resztę ziemi , przemieszać i na pewno żadnych trocin!!. Wymieszanie z ziemią przyśpieszy kompostowanie. Jak masz za dużo obornika to zrób pryzmę (nie wysoką, bo może się zapalić), obrzuć ziemią i niech sobie leży. To tak z mojego doświadczenia .
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”