Boraks w ogrodzie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Boraks w ogrodzie

Post »

Czy stosował ktoś z forumowiczów boraks,jako mikroelement,lub środek ochrony?Ciekawy
jestem,czy może być skuteczny,przeciwko chorobom grzybowym.
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boraks

Post »

Zdesperowana stosowałam boraks przeciwko mrówkom.Spacerowały masowo po działkowej kuchni.Sukces pełny.Nie wróciły,
Przeciwko chorobom grzybowym najlepszy (na razie tylko z teorii wiem) jest skrzyp.Oczywiście w postaci odwarów , wywarów itp.Należy robić oprysk w marcu i czerwcu,najlepiej całej działki.Tu dla mnie pojawia się problem czy każdy skrzyp ? Bo teoria mówi , że chyba nie.Ale jak odróżnić który dobry ?
Może jakiś botanik podpowie.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boraks

Post »

Po co pryskać cały ogród,jak chorują tylko niektóre rośliny i to każda na inną chorobę?
A na cały ogród,to trzeba chyba beczkę płynu.Opryskałem mrowisko pod krzewem i mrówy
zaczęły się wynosić,kopiec zmalał.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Boraks

Post »

Ciekawe informacje dotyczące boraksu:
http://www.longevitas.pl/index.php?id=91
dase44
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 paź 2021, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nawożenie boraksem

Post »

Witam wszystkich na forum,

chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z Was nawoził kiedyś doglebowo boraksem? Wychodzi dużo taniej niż gotowe preparaty z borem. Jakie dawki stosowaliście? Będzie dawany też obornik krowi w ilości mniej więcej 50t/ha. Czy mógłby ktoś poradzić jak (najlepiej doglebowo) uzupełnić też pozostałe mikroelementy w ziemi pod porzeczki czarne? Zgodnie z badaniami (wyniki na 100g gleby):

bor: 1,33mg niski poziom

mangan: 162mg średni poziom

miedź: 2,8mg niski poziom

cynk: 8,1mg niski poziom

żelazo: 1363mg niski poziom

siarka: 0,75mg niski poziom

pH 7



fosfor P202 19,5mg wysoki poziom

potas K2O 15,7mg średni poziom

magnez Mg 11,6mg wysoki poziom



Z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawożenie boraksem

Post »

Dając obornik zaopatrujemy wystarczająco w składniki pokarmowe, można jedynie uzupełnić odpowiednim mikrovitem. Nie zgadza mi się ilość żelaza, bo taka ilość, to już prawie ruda, 1,4 %, sprawdź czy prawidłowo napisałeś.
dase44
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 paź 2021, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie boraksem

Post »

Najmocniej przepraszam, wyniki mikroelementów podane są oczywiście w mg/kg, tylko wyniki makroelementów i zawartości siarki podane są w odniesieniu do 100g gleby.

Zastanawiam się właśnie czy obornik da radę uzupełnić np. braki boru. Wiem, że np. 30t obornika krowiego zapewnia ok. 10kg cynku, więc tym bym nie pryskał. Mam też zamiar posypać czystą siarką, żeby uzupełnić braki tego składnika w dawce ok. 15kg na ha.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Boraks w ogrodzie

Post »

Lepiej uzupełniać siarkę w postaci nawozów, jak siarczan potasu, amonu. Bor jako pierwiastek, tanio można użyć boraksu, ale najbardziej przyswajalny jest w chelacie, w czasie oprysku roślin.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”