Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

Właśnie przerwałem nawożenie dolistne - wąż Dosatron wąż ze zraszaczem - 3 kg nawozu w 10 litrów i 1:100. Starcza na mój ogród i nie interesuje mnie co gdzie rośnie. Zasięg 8 metrów więc co za problem dolistnie nawozić i magnolie. Nawożenie co tydzień czyli 25 kg worek starcza na sezon.
Nawóz Effekt cena około 200 zł - ogród 5000 metrów - koszty nie są niebotyczne.
Nawóz to nawóz liczy się skład a nie "fotka kfiotka".
Tak - ja nie rozróżniam roślin - nawożę wszystko jak leci - wyjątek to juki i lawenda.
Mam też nawóz Peters ale to używa moja żona na jej królestwo przy tarasie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

Widziałam na zdjęciach efekty Pana pracy, które podziwiam. Przy moim areale 25-kilowy worek starczyłby mi na sto lat, więc muszę szukać innego nawozu. Z chęcią stosowałabym Pana metody i środki, ale niestety to niemożliwe, niemniej dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

Wbrew temu co piszą "eksperci internetowi" nawóz się nie przeterminuje 5-10 lat to żaden problem - tylko składować go tak aby wilgoć nie dotarła.
Dużo czytam i stwierdzam że bracia Grimm mieli mniejszą fantazję niż spece od marketingu czy trolle internetowe.
Nie ma nawozów do pomidorów czy rododendronów bo stosowanie zależy od tego co brakuje w glebie. Roślina sama decyduje co w jakich ilościach pobierze i nie słucha rad sprzedawców którzy wiedzę mają z ulotki wymodzonej przez nieuka z działu marketingu "producenta" czytaj mieszacza pakowacza.
Nie ma nawozów uniwersalnych czy dedykowanych np do róż. Wystarczy poszukać z 20 nawozów z taką dedykacją i porównać składy.
Nie ma idealnych składów bo wszystko zależy od tego co już mamy w glebie. Bywa że roślina pokazuje niedobór jakiegoś składnika a prawda jest taka że jest go w nadmiarze.
Najważniejszy nawóz to woda.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

Czy poleca ktoś jakiś konkretny obornik granulowany? Dodatkowo, jak się go dawkuje? Wszędzie czytam o 'garści' na krzaczek czy garść w konewkę, rozpuścić i podlać :?:
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

Garść pod krzaczek to coś z zakresu a dla świętego spokoju. Ja pod krzaczek daję pewnie kilka garści.
Jaki ? bydlęcy a nie mieszankę BYDLĘCY-KURZY-KOŃSKI !! bo tu może być jak w dowcipie - kiełbasa dziczyzna z koniną , czyli jeden zając jeden koń.
Metoda z konewką jest lepsza ale zapachowo zwala z nóg.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

Przed zimą okrywając korzenie wokół rododendronów zamierzam obsypać korą sosnową wymieszaną z pokruszonym granulowanym końskim nawozem. Czy to jest dobry pomysł?
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

Pewnie że dobry - co organiczne to super. Wprawdzie mało azotu zostanie do wiosny ale pewne nie jest Twoim marzeniem zrobienie sobie bonzai.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jaki nawóz ,na co?Nawóz uniwersalny

Post »

Bardzo dobry pomysł, syn posłuchał mnie i chyba od 10-ciu lat jeździ do stadniny, przywozi kopiastą przyczepkę obornika z trocinami i podsypuje na zimę cyprysy Leylanda, azalie i rododendrony wokół posesji. A obornik za free bo w stadninie nie mają co z nim zrobić - właśnie dlatego bo jest z trocinami. Krzewy mu się odwdzięczają i pięknie rosną , azalie i rododendrony przepięknie kwitną, aż ja mu zazdroszczę.
Pozdrawiam! Gienia.
daveb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lut 2023, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawożenie warzyw w przydomowym ogródku

Post »

Cześć,

Czy jesteście w stanie polecić jakiś dobry mineralny nawóz, który w odpowiedniej ilości nada się do warzyw i do krzewów owocowych typu borówka, malina w małym przydomowym ogródku?
Mineralny dlatego, gdyż obornik odpada ze względu na zapach przy dość bliskiej zabudowie innych domów 🙂
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nawożenie warzyw w przydomowym ogródku

Post »

Yara mila complex
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”