Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
tatarysh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 kwie 2016, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Zatem jak skutecznie wyrównać teren i przygotować parę metrów kwadratowych pod ogródek?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Parę metrów pod truskawki bardzo prosto. Rozłóż dwie warstwy szarej tektury z kartonów (zagłuszy chwasty), na to daj warstwę ściółki, np. słomy. Żeby wsadzić truskawki, zrób dołek w ściółce, przebij tekturę i wsadź sadzonkę. Truskawki podobno lubią ziemię, w której jest przewaga grzybów nad bakteriami. Powodzenia.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
tatarysh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 kwie 2016, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

ullak pisze:Parę metrów pod truskawki bardzo prosto. Rozłóż dwie warstwy szarej tektury z kartonów (zagłuszy chwasty), na to daj warstwę ściółki, np. słomy. Żeby wsadzić truskawki, zrób dołek w ściółce, przebij tekturę i wsadź sadzonkę. Truskawki podobno lubią ziemię, w której jest przewaga grzybów nad bakteriami. Powodzenia.
Dziękuje za radę, ale co zrobić z nierównościami na działce? Myślałem właśnie nad talerzówką, ale jak ma mi wyrówna ziemię ale rozniesie perz to nie bardzo. W tej chwili nie da się nawet przejechać kosiarką :(
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Szkoda, że na jesieni nie było głębokiej orki. Teraz też bym wszystko zaorał i kilkukrotnie bronował, Większość chwaściorów powinna polec. Bronowanie wyrówna teren w dużym stopniu.
Pozdrawiam

Janusz
Makuszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 maja 2016, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Witam, potrzebuję dużej porady. Mam spory ogródek, wiele lat nic na nim nie robiono. Dwa lata temu postanowiłem to zmienić. Niestety grubość trawy obecnie to około 15cm twardej warstwy. Pokopałem dołki 30x30cm, wsypałem ziemi ogrodniczej i posadziłem maliny. Po dwóch latach niewiele z nich zostało. W zeszłym roku miały owoce ale były niskie. Podlewane co dzień. Tujki się trzymają, to samo winogrona. Jagoda Goyi rosnie jak głupia. Agrest 3 rok a ma 15cm :P

Do rzeczy. Mam pomysł. Posadziłem z nasion truskawki, poziomki, jagody goi. Rosną w doniczkach w domu. Widzę, że będzie tego sporo. Chcę to posadzić na jesień plus 20-30 malin. Wszystko w rzędach jak na zdjęciu. Rządki 40cm szerokości. Wykopię trawę razem z warstwą zmieni i wsypię workowaną ziemię ogrodniczą. Myślę, że dwa worki na rząd wystarczą bo tam jednak od dwóch lat podsypuję co nieco ziemią i korą i wszystkiego nie trzeba wyrzucać.

Zasadnicze pytanie. Kiedy to szykować. Myślę, że im wcześniej tym lepiej. Nawóz granulowany, bo innego nie posiadam. To takie proste, że nasypię teraz ziemi z nawozem granulowanym a na jesień posadzę sadzonki czy trzeba to jakoś dogłębniej rozplanować? Proszę o rady.


Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Problem z działką

Post »

Proponuję poczytać ten watek od początku.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=68572
Znajdziesz tam przydatne informacje.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Makuszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 maja 2016, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Nawet czytałem ten temat, bo jest dosyć wysoko na liście. Ziemia u mnie jest zła, ale wytrzymałe rośliny dają radę (są winogrona, mama sadzi ogórki na skrawku ziemi, groszek itp.). Także chyba opcja z pozbyciem się trawy z warstwą ziemi + zasypanie to dobrą ziemią żeby nie było wielkiego dołu powinno wystarczyć. Ziemia na głębokości 20-30cm wygląda już przyzwoicie. Problem jest taki, że od 10 lat zero nawozu. I głównie chodzi mi o to, jak przygotować ziemię na jesień.

Taki mam plan, ale z ogrodnictwem dopiero zaczynam.

1. Wywalić trawę
2. Przekopać to co pod nią
3. Nasypać nawozu granulowanego
4. Zasypać dobrą ziemią (do czerwca)
5. Wyrywać zielsko do jesieni
6. Posadzić maliny i resztę sadzonek (wrzesień-październik)

Najłatwiej czekać do wiosny, ale nie przetrzymam wszystkiego w domu tak długo. Doniczki mam małe, a sadzonek mnóstwo. Nie wiem czy do jesieni już nie będą za duże.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Pomyśl też o jakimś oborniku , kompoście lub innej materii organicznej poprawi strukturę gleby i dostarczysz składników .
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Zakładanie rabaty jesienią

Post »

Witajcie, chciałam założyć nową rabatę w ogrodzie (rośliny cebulowe, byliny, hortensje itd) - założę ją jeszcze w tym roku, na jesień

Chciałam zapytać bardziej doświadczonych - w jaki sposób przygotować ziemię do jesiennych nasadzeń? Przy rabacie wiosennej użyłam obornika krowiego i gnojówki z pokrzyw (niestety nie mam kompostu). Wydaje mi się że nie powinno się nawozić jesienią roślin obornikiem, czy dobrze myślę? Jak mogę wzbogacić ziemię?
Milena
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Bardzo sypka gleba

Post »

Witajcie,

Kilka lat temu do szklarni wsypałem kilka worków bardzo próchnicznej i lekkiej gleby, którą dostałem od dużego producenta pomidorów szklarniowych. Gdy w sezonie gleba w szklarni była uprawiana i regularnie podlewana, woda dobrze w nią wsiąkała jednak gleba bardzo szybko się wysuszała i stawała się bardzo sypka i pylista. Sezon skończył się dwa miesiące temu i od tego czasu nic nie działo się szklarni, ziemia wyschła na pył. Kilka dni temu wymieszaliśmy ją ze świeżym obornikiem, miało to na celu nawiezienie gleby i zwiększenie jej retencyjności. Po obfitym podlaniu, gleba chłonęła wodę jedynie do 1cm głębokości, poniżej było sucho. Co zrobić aby gleba łatwiej przyjmowała wodę i nią nasiąkała? Dodanie zmielonej gliny będzie dobrym pomysłem? Liczę na wasze zdanie :wit
Pozdrawiam Krzysiek
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bardzo sypka gleba

Post »

krzysiek1240 pisze: Po obfitym podlaniu, gleba chłonęła wodę jedynie do 1cm głębokości, poniżej było sucho.
A co się działo z resztą wody? Spływała? A nie powtórzyłeś podlewania po upływie jakiegoś z czasu (bo ziemia sucha na pył nie od razu przyjmuje wodę. Trzeba powtarzać nawadnianie)?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Bardzo sypka gleba

Post »

Tak jak napisała Zefirka musisz powtarzać podlewanie. Gleba wyschła i kapilary, które w niej były pozapadały się i muszą się odbudować. U mnie podobnie jest co roku i po kilku dniach stan gleby wraca do normy :wink:
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Bardzo sypka gleba

Post »

Zefirka pisze:
krzysiek1240 pisze: Po obfitym podlaniu, gleba chłonęła wodę jedynie do 1cm głębokości, poniżej było sucho.
A co się działo z resztą wody? Spływała? A nie powtórzyłeś podlewania po upływie jakiegoś z czasu (bo ziemia sucha na pył nie od razu przyjmuje wodę. Trzeba powtarzać nawadnianie)?

Reszta wody spływała do dołków i zagłębień. Podlewałem tego dnia jeszcze kilka razy i następnego również. Po upływie dwóch - trzech dni dopiero część gleby w szklarni zaabsorbowała wodę, miejscami jest jeszcze sucho.

Tak, wiem że z czasem ta ziemia nasiąknie ale może dobrym pomysłem będzie pomieszanie z glebą zmielonej gliny? Chciałbym aby gleba ,,trzymała'' tę wilgoć.
Pozdrawiam Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”