Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przygotowane dzikiej działki pod budowę domu i ogród

Post »

Nasion chwastów roundup nie zniszczy, a rozłogi perzu, kultywator dobrze sobie radzi, a na mniejszym areale widły i gęsty siew poplonów. Nawet kapusta posadzona w perzu i kilkakrotnie pielona (haczkowana) zniszczy perz. Można położyć czarną agrowłókninę ( kosztuje 0,60zł za 1m2) , a ograniczy bię jego rozwój. Bo sam oprysk i pozostawienie później bez uprawiania pola, szybko powraca zachwaszczenie.b
Dla ciekawości: wszystkie piwa w Niemczech posiadają Glifosat. tak wykazały najnowsze badania.
Och, treść postu nie dla tego tematu.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia,wysiew trawy itp

Post »

Pierwsze co to musisz zebrać całą ziemię na głębokość 40-50cm. Potem zaczniesz martwić się chwastami.
Adaxis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 13 mar 2016, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia,wysiew trawy itp

Post »

Dzięki za odpowiedzi!
PiotrekP -czy piszesz o humusie? -ten zbieram tylko z obszaru budowy domu, max 15x15m -3 ary a reszta to 7ar?
Dlatego pomyślałem u użyciu tego "ścierwa" 2 x przed zebraniem humusu, żeby go trochę przeczyściło, 2 raz specjalnie na ponowny narost z nasion....

Sąsiad mi proponował zebrać całą ziemię z działki na kupę, przykryć folią i czekać 2 lata... :) Ja wolałbym ułożyć sobie już teraz konkretny plan działania na 2 lata:
1. wykoszenie i wycięcie krzaków, suchej trawy i suchych chwastów -zrobione
2. po pierwszym zazielenieniu się w kwietniu -użyć randapa ?
3. po drugim zazielenieniu się chwastów w maju -użyć randapa ?
4. posiać np. koniczynę czerwoną i sukcesywnie kosić -ponoć tłumi chwasty ?
5. ?
6. ?
7. wiosna 2016 -uformowanie działki, zboczy, tarasów, podjazdów, podsypów i posianie trawy oraz sadzenie krzewów i kwiatów
Nie jestem rolnikiem/ogrodnikiem, stąd uprzejme pytanie do praktyków: jak dojść optymalnie kosztowo do punktu 7 ?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia,wysiew trawy itp

Post »

Gleba na pryzmach powinna leżeć max rok czasu, i rozmiar pryzm też ma znaczenie. Odpuść sobie roundup tylko zbierz z całej działki. Zebranie z powierzchni domu nic Ci nie da, przy budowie pozostały teren nie będzie się nadawał do uprawy. Folia? niech się w głowę walnie ;:14 Jak pryzma zarośnie chwastami to jeszcze lepiej. Będzie wiadomo że coś tam żyje.
Adaxis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 13 mar 2016, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia,wysiew trawy itp

Post »

PiotrekP - dzięki! Mój post dołączony do tego wątku, ale pamiętajcie, że działka budowlana i planowanie roczne prac. A czy przez rok ziemia bez humusa nie zarośnie samosiejkami z działek sąsiednich? U mnie jest wietrznie, dlatego ciągle nie jestem pewny jak zacząć tę działkę przygotowywać.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia,wysiew trawy itp

Post »

Adaxis pisze:A czy przez rok ziemia bez humusa nie zarośnie samosiejkami z działek sąsiednich?

Nawet jak coś wykiełkuje z drzew to zostanie zniszczone podczas niwelacji.
Zbierz na pryzmę całą ziemię i o niej zapomnij. Potem będziesz się martwił. Jak byś miał podczas budowy dostęp do koparki lub koparkoładowarki to dobrze by było przerzucić raz na rok ziemię ale nie jest to wymagane.
Adaxis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 13 mar 2016, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia,wysiew trawy itp

Post »

OK i chyba ostatnie pytanie: :)
1. Czy wcześniej użyć sprzętu do oddzielenia perzu i korzeni, a by na pryzmie ziemia była częściowo wyczyszczona?
2. mam też tam korzenie po większych drzewach -to chyba trzeba wyciągnąć przed pryzmowaniem, tak?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia,wysiew trawy itp

Post »

Przy rozgarnianiu bedziesz się tym martwił. Korzenie i chwasty zaczną sie rozkładać powoli. To materia organiczna.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Przygotowanie terenu pod nowe drzewa

Post »

Witajcie,
kupiłem niedawno działkę, w okolicach Białegostoku. Ziemia rolna, klasy 4/5, gliniasta, z wodą gruntową płytko. Z tego, czego dowiedziałem się od miejscowych, to po badaniach gruntu kazali im wapnować, więc pewnie nieco kwaśna.
I tu moje pytanie, ponieważ zamierzam tam się osiedlić i otoczyć ogrodem którego szkielet będą tworzyły drzewa, chciałbym abyście pomogli w ich doborze, ewentualnie storpedowali w zarodku moje błędne pomysły. :D
Otóż chciałbym posadzić tam:
1. na pewno buki i graby, zarówno w formie żywopłotu jak i tradycyjne.
2. Lipy drobnolistne w odmianach
3. Klony (żywopłot, wolnorosnące)
4. Sosny, świerki
5. (edit) zapomniałem o wierzbach
6. inne jakie?
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Najbardziej błędne założenie odnośnie zakupionych terenów to : ZMIANA.

Co mam na myśli? Zakładamy, że ziemia jest kwaśna, no to zmieniamy, wapnujemy etc.

Podstawą sukcesu zagospodarowania własnego kawałka jest dopasowanie się do istniejącej sytuacji.
Przede wszystkim spacer po okolicy i ocena roślinności, co i jak rośnie. Jeśli w okolicy udają się np. buki to pomyślmy o bukach. Jeśli rosną graby, to graby. ( Tu jednak nie jestem pewna do końca tych grabów, czy akurat są u Ciebie)

Z tego drugiego zdania
Ziemia rolna, klasy 4/5, gliniasta, z wodą gruntową płytko.
już wynika, że może coś kwasolubnego? Coś co lubi wysoki poziom wód gruntowych. Są również rośliny, którym odczyn jest obojętny, bardziej kierują się właśnie tą wodą.
Sosna to chyba raczej nie, jeśli już to będą to raczej okazy rachityczne, bo sosny to raczej na gleby suchsze.
Świerki tak, mają płytki system korzeniowy, kwaśne gleby im pasują, choć nie wszystkim bo np. świerk serbski lubi wapienne.
I jak wyjdziesz z takiego ogólnego rozeznania, to rozwiązanie potem samo prawie przychodzi.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Właśnie o to mi chodzi, że nie chcę wprowadzać zmian, tylko dostosować się do istniejącej sytuacji. Już raz się sam wrobiłem, koniecznie chcąc mieć wrzosowisko. Owszem, mam je i nawet ładnie wszystko rośnie, ale nie o to mi chodziło żeby mieć przy tym morze pracy.

Masz rację Joker, powinienem się tam po prostu przejść i zobaczyć co rośnie.

Dziękuję KaRo i Joker. Lecę do wskazanych tematów. :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

A dlaczego nie drzewa owocowe? Mógłbyś sobie założyć coś, co się nazywa "food forest"
http://festivalbeachfoodforest.weebly.c ... 10.jpg?749
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”