Jak liczymy wiek drzewa?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak liczymy wiek drzewa?

Post »

Pytanie może z pozoru naiwne, ale jeśli się zastanowić, to nie tak do końca..... :?
Otóz kupując drzewko (np. owocowe) - mamy informację o jego wieku. A tak naprawdę, to jaki to jest wiek: podkładki od wzejścia nasiona (jeśli generatywna), czy od wsadzenia patyka (jeśli wegetatywna), czy wiek szczepki lub oczka od zaszczepienia lub okulizacji? Chciałbym wiedzieć, czy kupując np. 2-letnią jabłonkę to dostaję 2-letnią podkładkę czy 2-letnią odmianę szlachetną?. I od kiedy "licznik bije" ? :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

Rok w te, dwa we wte - co za różnica. I tak długowieczność drzewa zależy od mnóstwa czynników.
Waleria
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

Licznik bije od momentu wyrośnięcia pędu odmiany.
Pozdrawiam,

J
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

Waleria pisze:Rok w te, dwa we wte - co za różnica. I tak długowieczność drzewa zależy od mnóstwa czynników.
O czym Ty do mnie rozmawiasz ;:306
Oczywistym jest, że ma to znaczenie w pierwszych latach życia rośliny, choćby ze względu na to, kiedy drzewko zacznie owocować. Po "dziestu" latach rzeczywiście nie ma to znaczenia. ;:108

-- 11 gru 2012, o 20:48 --
leff pisze:Licznik bije od momentu wyrośnięcia pędu odmiany.
Czyli jeśli zaokulizuję 3-letnią podkładkę w sierpniu, to na koniec następnego sezonu wegetacyjnego moje drzewko będzie miało 1 rok?
A jeśli zaszczepię tą samą podkładkę w marcu, to na koniec tego okresu wegetacyjnego moje drzewko będzie miało 1 rok?
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

astone pisze: Czyli jeśli zaokulizuję 3-letnią podkładkę w sierpniu, to na koniec następnego sezonu wegetacyjnego moje drzewko będzie miało 1 rok?
A jeśli zaszczepię tą samą podkładkę w marcu, to na koniec tego okresu wegetacyjnego moje drzewko będzie miało 1 rok?
W zasadzie oba drzewka będą jednoroczne, choć ostatnio szkółkarze tegoroczne drzewka ze szczepienia wykopywane jesienią nazywają siedmiomiesięcznymi (sadownicze szkółki towarowe).
Podobnie, ukorzeniona z wysadzonej wiosną do ziemi sadzonki zdrewniałej, porzeczka będzie również jednoroczna.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

To jak będzie z wiekiem jak przeszczepiam jabłoń 20 letnią? Gałęzie są przeszczepiane z antonówki na inne odmiany, i antonówki nie zostawiam.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

seedkris pisze:To jak będzie z wiekiem jak przeszczepiam jabłoń 20 letnią? Gałęzie są przeszczepiane z antonówki na inne odmiany, i antonówki nie zostawiam.
No to jak rozumiem, zgodnie z wyjaśnieniami leffa, jak poszczepisz zrazy z antonówki na jakieś inne jabłonie, to pod koniec roku będziesz miał jednoroczne antonówki (bez względu na wiek "starej" antonówki i wiek drzew, na których szczepisz). Stąd wnioskuję też, że jak co roku bedę szczepił na starej antonówce jakieś inne jabłka, to mogę mieć na tym samym drzewie np jednorocznego Jonatana, 2-letniego Goldena i np 50-letnią antonówkę :heja .
Gelo001
50p
50p
Posty: 63
Od: 30 paź 2012, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

a ja to juz teraz nie wiem ;:223
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

Może tak. Sadzę 3 letnią jarzębinę, po roku szczepię na niej 2letnim zrazem pigwowiec i po następnym roku otrzymuję 1roczne drzewko. Czy nie tak?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

seedkris pisze:Może tak. Sadzę 3 letnią jarzębinę, po roku szczepię na niej 2letnim zrazem pigwowiec i po następnym roku otrzymuję 1roczne drzewko. Czy nie tak?
Pigwowca. No na to by wyglądało. Chyba ;:131
mich354
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 gru 2012, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

po słojach się liczy wiek drzewa
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

mich354 pisze:po słojach się liczy wiek drzewa
A nie po butelkach? :D . Żeby policzyć po słojach to trzeba by ściąć, a ja chcę odwrotnie - posadzić ;:306
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak liczymy wiek drzewka?

Post »

Obliczanie wieku drzewa , szczególnie młodego jest bardzo ważne w przypadku chęci jego wycięcia. Rożnica między 9 a 11lat jest tu zasadnicza z ekonomicznego punktu widzenia. Z wyłączeniem drzew owocowych. http://www.agata.twardoch.pl/wiek-drzew ... bliczenia/ Tu ciekawe podejście do tematu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”