Kompost z kartonów,tektury

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Powoli się oziębia i szybkie kompostowanie w kaście budowlanej nie zdaje rezultatu.
Pora na uruchomienie kompostownika beczkowego.
W takim kompostowniku mamy regulację temperatury i wilgotności. Można w nim kompostować na gorąco 70oC, na ciepło 35oC lub na zimno czyli 20oC.
Taki kompostownik opisywałem już parę razy na forum ogrodniczym, więc nie ma sensu pisać jeszcze raz.

Dołączam filmik o aktywacji takiego kompostownika.

youtu.be/gCGQxh-jLTU
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj chciałbym napisać, dlaczego zamiast kompostować na gorąco stosuję wermikompostowanie.
Uczyniłem tak, bo jestem leniwy i nie chce mi się kompostu przerzucać co parę dni. Robią to za mnie setki tysięcy dżdżownic przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, bez przerwy na święta, czy urlop.
Przy kompostowaniu na gorąco pracuje około 1/3 pryzmy licząc od rury wentylacyjnej., dlatego kompost trzeba często przerzucać.
W kompostowni robią to maszyny, a u mnie na działce muszę to ja przerzucać.
fanlipy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 maja 2022, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Cześć,
Jako początkujący kompostowicz mam pytanie, czy żółta wytłoczka z jajek nadaje się do kompostowania, niepokoi mnie ten kolor:
Obrazek

Jest to wytłoczka z Lidla, tylko jedna część (bez naklejki)
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Pamiętaj! Za prowadzenie działalności polegającej na przetwarzaniu odpadów bez wymaganego zezwolenia grozi ci kara administracyjna w wysokości od 10 000 zł do 1 mln zł.
Tak mówi ustawa o odpadach.
Warto więc zastanowić się nad przerobem większej ilości odpadów, bo można zapłacić gigantyczny mandat.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
W tym roku, od kwietnia wyprodukowałem ponad tonę kompostu, ale nie nadaje się on jeszcze do stosowania.
Wykazał to test fasolowy. Test fasolowy to sadzonki uprawiane na kompoście. Jeśli sadzonki mają żółte
przebarwienia, to znaczy, że kompost musi jeszcze dojrzewać.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam. :wit
Obecnie mam dwie linie do produkcji kompostu.Jedna do produkcji kompostu typu ziemia liściowa, a druga do produkcji kompostu uniwersalnego.
Uruchomienie linii do kompostu typu ziemia liściowa zajeło mi trzy lata.Teoretycznie jest to bardzo proste, ale jak mówią diabeł tkwi w szczegółach.
Wniosek jest prosty.Jak ktoś chce przerabiać tekture i karton na kompost, to nie powinien sie zrażać niepowodzeniami.
Ja uprawiam czosnek niedźwiedzi w celu sprzedaży skiełkowanych nasion do siewu i produkcji towarowej.Ani liście, ani cebulki nie są konsumowane.Ważne , że czosnek rośnie super i setki tysiecy dżdżownic żyjących w kompoście też sie dobrze mają.
joopi333
50p
50p
Posty: 62
Od: 13 maja 2015, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Mowa o dżdżownicach i chciałbym zapytać czy w kompoście na działce pojawią się same czy trzeba je extra dodać? Ile i jak szybko się rozmnożą?
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Moje obie linie kompostowe pracują pełną parą, choć do wydajności letniej jeszcze daleko.
Przypominam, że dla mnie kompostowanie w lecie, trwające dłużej jak miesiąc nie ma sensu.
Tak naprawdę, jak ktoś ma kasę, to kompostowanie nie ma sensu.Niestety, ja nie mam kasy, a potrzebuję dużo kompostu,
dlatego musiałem opracować szybkie i tanie kompostowanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”