Susza w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Susza

Post »

U mnie glina występuje (na moich dwóch grządkach) na głębokości 10-15cm. A obok gliny mam granit, w tym w jednym miejscu już na głębokości 5cm, bo sobie zrobiłam porządek i zdjęłam wierzchnią warstwę trawy z korzeniami. O granicie dowiedziałam się w tym roku, jak chciałam georginie wsadzić (nie weszły :P). W sumie obecnie mam miejscami grubiej kory niż humusu nad tą gliną, ale to efekt ingerencji ludzkiej, a nie naturalna nawierzchnia. Miejscami mam też żwirek, bo poprzednia właścicielka miała tam trawnik i jak jej zakładali, to zdarli wierzchnią warstwę chwastów, położyli żwirek, na to trochę ziemi i posiali trawę. Ja zdarłam "trawę" (czyli dobrze zapuszczone chwasty) i tam gdzie chcę coś wsadzić, dłubię dziurę w ziemi. Jak po deszczu, to nawet łatwo idzie, jak deszczu niet, to wrzosy sadziłam w dołeczkach o wymiarach ich doniczek (które to dołki w pocie czoła dłubałam!). Obrobienie 1m2 u mnie na sucho trwa 2-3h (ręcznie, bo duża koparka po drugiej stronie ulicy robi to szybciej), a jak jest mokro, to tą sama pracę wykonuje się jakieś 15 minut. Nie chcesz wiedzieć jak klęłam, kiedy osobiście doświadczyłam tej różnicy - oczywiście na mokro obrabiałam tylko ostatni metr!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”