Kompost z kartonów,tektury

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Mam pytanie czy to jest popularna huba drzewna?
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Nie jestem mykologiem i niewiele wiem o grzybach.Bardziej interesuje mnie praktyka.
Czyli tak praktycznie to idziemy do lasu i szukamy zbutwiałego drewna o konsystencji "ciasta", barwy białej lub brązowej.
Później to "ciasto" przecieramy na sicie i zasiedlamy wilgotną tekturę, którą dajemy do kasty budowlanej.
W okresie od maja do października po około miesiącu tektura powinna przekształcić się w ciemne ciasto.
Ciasto to przecieramy i zagospodarowujemy w zależności od potrzeb.
Robię tak już od paru lat, pomimo, że nie mam podstaw teoretycznych.Mam nadzieję, że jest to odpowiedź zadowalająca, bo w sumie jesteśmy na forum ogrodniczym, a nie mykologicznym.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 968
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

W lesie można zgarnąć trochę próchnicy i tam będzie milion grzybów.
Ale skąd wziąć dużo kartonu?
Jak mam, to przekładam nim kompost. od razu widać jak się na nim gromadzą dżdżownice.
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Kartony zawsze można wyciągnąc z kosza na makulaturę ja biorę ten bez kleju czyli nie ten co jest sklejany podwójnie z fałdowanym wkładem
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Też biorę z pojemnika na makulaturę.Kiedyś, jak brałem po parę kartonów, to nie było problemu.
Teraz biorę po kilkaset kilogramów rocznie, czyli dużo, to okazało się,że jestem złodziejem i kradnę cenny surowiec.
Jestem straszony policją i sądem.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

smirka pisze:Kartony zawsze można wyciągnąc z kosza na makulaturę ja biorę ten bez kleju czyli nie ten co jest sklejany podwójnie z fałdowanym wkładem
Czy ktoś wie co to za klej stosują do tych kartonów, roślinny czy inny? Czy to nadaje się na kompost w związku z tym.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Ze względu na niewielkie zainteresowanie szybkim kompostowaniem nie robię filmów.Znalazłem jednak ciekawy film, który wpisuje się w tą tematykę.
Tematyka tego filmu, czyli szybki rozkład celulozy przez grzyby, jest wspólna dla tego wątku.
Pamiętajmy, że w okresie od maja do października kompostowanie dłuższe niż miesiąc nie ma sensu.


youtu.be/GuUWaqV8-zA
Przypominam, że do kompostowania kartonów bierzemy z lasu różne grzyby, przecieramy na sicie i zasiedlamy nimi wilgotne kartony.
W sumie procedura bardzo podobna do tej z filmu.Różne grzyby są nam potrzebne, aby rozkład celulozy przebiegał przez cały rok.
Co prawda w zimie jest wolny, ale trwa.
Na filmie chodzi o owocniki, a nam chodzi tylko o rozkład celulozy, czyli mamy krótszy czas kompostowania.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Suzana nie wiem czy pomogę ale poczytaj
https://fobaro.pl/pl/oferta/opakowaniow ... y_falistej
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Tara, dziękuję.
Wszystko jasne ;:219
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Z grubsza rzecz biorąc otrzymujemy coś w rodzaju kompostu czysto węglowego. Bez dodatku azotu jego wartość jest raczej niska.
Przyjrzawszy się bliżej cóż widzimy? Tektura to z grubsza 70 % celulozy i 30 % wypełniacza ( przeważnie mączka kaolinowa). Kaolin to krzemian glinu - wartość dla roślin żadna. Teraz celuloza. Chemicznie polimer glukozy. Grzyby rozbijają celulozę na glukozę, a na nią natychmiast rzucają się drożdże i produkują alkohol. Ten z kolei bakterie zamieniają w kwas octowy. W sumie zero azotu.
Chciałbym też zauważyć, że do kartonów dodawane są środki zapobiegające niszczeniu przez szczury. Więc wcale nie są takie ekologiczne.
Co do tektury falistej to już tara podała link do producenta bardzo nieekologicznych klejów używanych przy produkcji tejże.
Niestety wszelkie ekologie to rodzaj marzenia. Zatrucie jest powszechne.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam. :wit
Kompost z kartonów zastępuje mi ziemię liściową i dlatego taki jest,jaki jest, bo taki ma być.Używam go w uprawie czosnku niedźwiedziego, bo w sumie tylko tą roślinę uprawiam obecnie.Co to jest ziemia liściowa i do czego służy dobrze wyjaśnia wujek google.
Kompost z kartonów, można używać w hodowli dżdżownic, a także do produkcji kompostu uniwersalnego w wermikompostowniku.
Szukanie materiałów absolutnie ekologicznych, prowadzi do zakiwania się na śmierć i do granic absurdu.
Wystarczy dowiedzieć się jak są hodowane krowy, konie itd., jak produkowane są komposty miejskie, co sprzedawane jest w sklepach ogrodniczych, gdzie idą osady stałe z oczyszczalni ścieków, jakie odpady i chemię jedzą ludzie itd.
Co wtedy pozostaje nam do kompostowania?
Gdyby ludzie widzieli jak produkowana jest żywność sprzedawana w sklepach, to chyba nic by nie jedli.
Kompostując i produkując żywność na działce mamy możliwość ograniczania szkodliwości, ale nie całkowitego wyeliminowania.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Jest zima, ale ja mimo to kompostuję cały czas w beczkach.Kompostuję głównie kartony i tekturę,(czyli odpady zanieczyszczone klejem)) ale także odpady domowe, czyli produkty zanieczyszczone herbicydami,pestycydami,nawozami sztucznymi i wieloma innymi pochodzącymi ze smogu jaki panuje w Polsce.
Pomyślałem sobie czy te setki litrów mojego kompostu mogę stosować bez obaw i dałem do analizy.
Okazało się, że mój kompost jest tak zanieczyszczony monotlenkiem diwodoru, że nadaje się tylko do utylizacji.
Monotlenek diwodoru czyli DHMO powoduje erozję gruntów, przyspiesza korozję metali, jest głównym składnikiem kwaśnych deszczy.
Jeśli dostanie się do płuc powoduje śmierć, a postać gazowa powoduje oparzenia.
Inna nazwa dla DHMO to kwas wodorotlenowy.
Być może DHMO powstaje z rozkładu kleju używanego do produkcji kartonów i tektury.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

mutagen czyli deszczówki nie musisz zbierać. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”