Kaktusy Gracesz

Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Dobra ręka! ;:138

Roślinki i kwiatuszki super. ;:333 Czy różnice między nimi są to cechy osobnicze czy coś innego trzeba by zapytać Marka L., powinien widzieć. ;:204
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Piękny pokaz Echinocereus pulchellus i Gymnocalycium andreae STO 90-342 cudo ;:138 .
Miałam tego żóltka ,ale odszedł ,a Echinocereusa poszukuję .Może ktoś ma na zbyciu te dwa osobniki była bym rada :D
A siewki o la Boga jaka ilość .Trzymam za nie kciuki .Niech rosną w zdrowiu :D
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

hen_s pisze: Czy różnice między nimi są to cechy osobnicze czy coś innego trzeba by zapytać Marka L., powinien widzieć. ;:204
Dokładnie!! bo owoce, z których wybrałam nasiona mam od niego :-)
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
Awatar użytkownika
honorka22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1403
Od: 3 maja 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Nic dodać, nic ując, po prostu rewelacja ;:172
I przedszkole, i kwitnące maluchy i te większe roślinki - super widoczki ;:oj
Pozdrawiam, Honorata :)

Kłujaki - Honorka22
AleksanderJG
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 26 kwie 2020, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Bardzo ciekawą lekturę miałem czytając cały wątek. Jestem pod wrażeniem pasji i profesjonalizmu.
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Bardzo dziękuje za miłe słowa ;:196 Aleksander witam na moim wątku :wit mam nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej...
A dzisiaj chciałam Wam pokazać siłę przetrwania kaktusa.

Wczoraj zakwitła Echinopsis obrepanda v. calliantholilacina FR 776

Obrazek

Obrazek

I nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że po pierwszym podlaniu kaktus ten pękł :(

Obrazek

a tak to wyglądało z bliska:

Obrazek

Obok (po lewej) stoi druga echinopsis z tego gatunku i jak widać wygląda zupełnie normalnie. Razem puściły pąki, tamta jeszcze czeka, a tej się spieszyło... Mam jeszcze jedną z tego numerka i ta też pękła, tylko rok wcześniej... jakieś strasznie wybuchowe koleżanki ;:185

A jak już pokazuje obrazki z krainy dreszczowców, to dodam jeszcze coś z świata owadów. Mam w szklarni, oprócz tępionych mrówek, osy. Tak to wygląda obecnie:

Obrazek

a tak wyglądało to jeszcze rok temu o tej porze:
Obrazek

Nie są dla mnie kłopotliwe, właściwie są niezauważalne... więc są :-) ale jak się będą dalej tak rozbudowywać i wkroczą na miejsca dla kaktusów, to dostaną nakaz eksmisji :;230

To na tyle obrazków z "dreszczykiem" ;:306
A żeby zostawić Was w dobrym nastroju to na koniec coś ładnego :-)

Na poprzedniej stronie pokazywałam Echinocereus pulchellus i zachwycałam się kwiatkami. Ale mam jeszcze jednego pulchellusa, chyba z 7 lat, który albo wcale nie puszczał pąki, albo jak już coś próbował, to zasuszał... Oba w ubiegłym roku przesadziłam. I to była dobra decyzja, bo oba zakwitły. Z tym, że ten drugi to dopiero ma kwiat ;:167 Sami zobaczcie:

Obrazek
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Echinocereus pulchellus - piękna roślina, cudny kwiat. ;:138

Echinopsis obrepanda var. calliantholilacina FR 776 - kwiat może nie tak spektakularny ale widać go w kolekcji, widać w szklarni, wyróżnia się na pewno wielkością, kolorem i kształtem. Z racji zainteresowania kaktusami Ameryki Południowej stawiam na niego. :D
U mnie również jest roślina z tym numerem polowym - kwitnie co roku bez problemu. I nie pęka na szczęście tylko cieszy oko. ;:173
Awatar użytkownika
honorka22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1403
Od: 3 maja 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Ale masz wybuchowe kaktusy :;230 .
Nigdy mi kaktus nie eksplodował, wiec jestem ciekawa, czy takie uszkodzenie roślinki wpływa jakoś negatywnie na dalszy wzrost i kwitnienie roślinki? Czy kaktus sam sobie poradzi z taką rana, czy potrzebna jest jakaś ingerencja chirurgiczna?
Faktycznie ślicznie zakwitł Echinocereus pulchellus ;:172
Pozdrawiam, Honorata :)

Kłujaki - Honorka22
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Pulchellus bezkonkurencyjny ;:oj
Osy to chyba klecanki, mają żółte czułki i budują gniazda bez osłonki (klecą). U mnie mieszkały pod tarasem.
Kas_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 4 lut 2020, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Czytałem w necie, że te klecanki dają bardzo bolesne użądlenia!
Ja w tym roku pozbyłem się dwóch gniazd os.
Pozdrawiam
Leszek
Awatar użytkownika
eszeweria18
200p
200p
Posty: 223
Od: 29 sie 2018, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pieniny

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

O zgrozo, ja to bym od razu te osy wyprowadziła ;:202
Pękający kaktus, ciekawa sprawa dlaczego. Też mnie ciekawi jak to dalej na niego wpływa. Roślina radzi sobie z taką wielką raną czy raczej trzeba się z nim zacząć żegnać?
'Prędko może się zdarzyć, że nie dostrzeżemy drzew, widząc tylko las'
- Jo Nesb? ? Człowiek - Nietoperz
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Hmmm... klecanki. To nawet dobrze brzmi. Nie miałam na szczęście okazji sprawdzić jak boli ich użądlenie :-) ale doczytałam, że żywią się gąsienicami, to pożyteczne są :-) a do tego nie latają po szklarni i wybrały sobie małą szczelinę aby się do niej dostawać, więc mamy zupełnie oddzielne drogi komunikacyjne. Nie przeszkadzają też podczas biesiadowania, więc póki co zostają :-)
A że to wątek o kaktusach, to może coś w tym temacie...
Co do pękniętego kaktusa, to będę informować jak sobie radzi. Póki co żyje, kwitnie, wodę pobiera... to może jeszcze sobie będzie rósł :-)

A przesadzanie dwulatków trwa... Teraz zajmuje się echinocereusami. I taki np. Echinocereus russanthus v.neocapillus SB 395 w pierwszym roku jest całkiem milusi:

Obrazek

a już po roku pokazuje prawdziwe oblicze:

Obrazek

Inny dwulatek pomimo niewielkiego wzrostu (ok. 1 cm) postanowił już zakwitnąć. Rebutia diersiana WR 631

Obrazek

Nie mam za dużo tym małych "kurdupli", ale dzięki koledze z Oddziału, który częstuje nasionami, co roku parę sztuk mi przybywa. I można się do nich przekonać, zwłaszcza jak kwitną tak, Mediolobivia pectinata:

Obrazek

Od innego kolegi z Oddziału mam Rhipsalidopsis gaertneri, którego prawie zasuszyłam, jak mu w ubiegłym roku zafundowałam trzy miesiące zimowania w nieużywanym pomieszczeniu... Ale chyba nie ma do mnie urazy, bo właśnie zakwitnął:

Obrazek

Mój aparat kiepsko radzi sobie z czerwienią. To zdjęcie choć trochę niewyraźne, najbliżej oddaje kolor. Podobno to oryginalny kolor z natury, a nie laboratoryjna hybryda. A swoją drogą, czy on nie powinien kwitnąć na Święta Wielkanocne? przez tą pandemię, to kaktusom się wszystko pomieszało :;230

I jeszcze jeden prezent od kolegi z Oddziału zaczyna kwitnąć. To na pewno lobivia i to już pełnoletnia, tylko nie wiem jaka:

Obrazek

a tak wygląda w całości:

Obrazek

A na koniec jeszcze jeden kwiatek:

Obrazek

a taki ładny kwiatek daje ... Ferocactus fordii

Obrazek
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy Gracesz

Post »

Ślicznie u Ciebie. ;:138
Kolorki, różne kolorki kwiatów sprawiają że aż się chce na rośliny patrzeć, że się je chce hodować! ;:173

Pewnie Tomek zajrzy i może zweryfikuje tą lobivię, wg. mnie jest to jakaś forma Lobivia tiegeliana. Duża forma, zwykle bowiem nie są to aż tak duże rośliny - chociaż u mnie jedna taka potężna rośnie. Ona w tym pokazie zrobiła na mnie największe wrażenie. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”