Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jang
500p
500p
Posty: 729
Od: 11 paź 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Witam wszystkich serdecznie w moim zielonym kąciku :wit

Na początek moja Fockea edulis.
Dlaczego akurat Fockea ? No cóż postanowiłem ją przesadzić... Dlaczego teraz w styczniu ? Powody była co najmniej dwa. Po pierwsze doniczka już przestała być okrągła ponieważ korzeni w środku było tak dużo, że zaczęły ją zniekształcać. Po drugie co niektóre z korzonków postanowiły dołem doniczki wyjść na zewnątrz i pooglądać świat... :wink:

Tak wyglądała przed przesadzeniem:
Obrazek
Obrazek
a tak korzonki:
Obrazek
Widać na powyższym zdjęciu jak zaczęła się deformować doniczka...

Po przesadzeniu wygląda tak:
Obrazek
Obrazek

Jutro ciąg dalszy zdjęć Fockei z prawie gołymi korzonkami, wymiary kaudeksu i skład mieszanki.
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Witaj Janku - Sąsiedzie. :lol: Zapowiada się ciekawa relacja - zatem czekamy.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Obrazek
Bardzo ładny "grubasek" z rozgałęzioną, zieloną "czuprynką". Zastanawiam się jedynie, dlaczego podczas przesadzania, posadzona jest przy brzegu doniczki, a nie na środku oraz czy przy dolnym brzegu doniczki to jest "dalszy ciąg" kaudexu - korzeni roślinki ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
jang
500p
500p
Posty: 729
Od: 11 paź 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

annaoj pisze:Witaj Janku - Sąsiedzie. :lol: Zapowiada się ciekawa relacja - zatem czekamy.
Witam Cię droga sąsiadko :D w moim skromniutkim kąciku. Dzisiaj już więcej nie będzie bo niestety za chwilę do pracy...
Akwelan_2009 pisze:Bardzo ładny "grubasek" z rozgałęzioną, zieloną "czuprynką". Zastanawiam się jedynie, dlaczego podczas przesadzania, posadzona jest przy brzegu doniczki, a nie na środku oraz czy przy dolnym brzegu doniczki to jest "dalszy ciąg" kaudexu - korzeni roślinki ?
Witam Cię również Mieczysławie :D i podziękowania za "grubaska".
Ja tam kiepskim fotografem jestem w związku z tym ta odległość od "dołu" wygląda na faktycznie dużą ale aż tak w rzeczywistości to nie jest. Jutro zmierzę ile to faktycznie wynosi. Niemniej jednak jest posadzony "grubasek" trochę z tyłu bo jak się sam domyśliłeś trochę właśnie od tej strony było korzonków (w tej okrągłej doniczce zresztą też roślinka nie była na środku bo pewnie korzonki ją przepchały na sam skraj). Sporo było takich drobnych ale 2 były takie pomiędzy 5 a 8-9 milimetrów i są dosyć długie. Jeden z nich ani myślał się schować pod podłożem i dlatego wrzuciłem na niego ten "sporych" rozmiarów kamyczek (u dołu po lewej).
AleksandraBdg

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Piękna "Foczka"!! Ma bardzo ładny kaudeks a Ty go pięknie wyeksponowałeś!! Czekam na więcej roślin!
Awatar użytkownika
Agula66
50p
50p
Posty: 87
Od: 6 paź 2012, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Muchów woj.dolnośląskie

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Janku witaj na forum ;:304
Twoja Fockea edulis przypadła mi do gustu :wink:
Jest bardzo piękna ;:65
Czekam na cd :wink:
Pozdrawiam :D Agata
Zapraszam - http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p3348662" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
przemo1413
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2064
Od: 22 mar 2011, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grójec k. Warszawy
Kontakt:

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Witaj na forum :wit
Grubasek piękny ;:215 czekam na fotki korzeni :D
Moje kaktusy:)Cz.1Cz.2
Moje lilie :)
Awatar użytkownika
jang
500p
500p
Posty: 729
Od: 11 paź 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Olu, Agatko , Przemku witam serdzecznie w moim kąciku :wit
Foczka śle podziękowania za miłe słowa.

"Doniczka" ma wymiary wew. 16,5 x 12,5 x 7 cm.
Odległość od "dołu" doniczki (oczywiście tej nowej, niebieskiej) do kaudeksu ~6cm a z tyłu ~2cm. Kaudeks ma średnicę 52mm.
Obrazek
Wysokość kaudeksu, nad powierzchnią 97 mm a pod 62 mm:
Obrazek
Obrazek
Jak widać na powyższych zdjęciach, na środku części podziemnej kaudeks rozdzielił się na dwie prawie równe części (ten "przedziałek" na środku).

Mieszanka którą zaserwowałem "grubaskowi" :
wszystko po 1 części:
- torf
- torf kokosowy
- żwirek akwariowy, granulacja od ~4 do ~10mm
- perlit
- grys bazaltowy
Za jakiś czas jak już moje dżdżownice kalifornijskie "wyprodukują" troszkę wermikompostu to będę go dawał zamiast torfu.
Włożyłem "Foczkę" do doniczki, wsypałem prawie 90% mieszanki a do pozostałych 10% dołożyłem rozdrobniony węgiel drzewny (nie duży kawałek, mieścił mi się w zamkniętej dłoni), taki prawie pył i te 10% poszło na górę doniczki.


Mieszanka którą podlewam moje roślinki (1l. płynu):
- przegotowana woda (w czajniku są rurki ceramiczne z efektywnymi mikroorganizmami)
- biohumus ok. 100ml (produkcja: moje "robaczki" kalifornijskie :D )
- EM Ogród 10ml
- EM-5 5ml
czasami dodaję do 5ml "SUBSTRAL" Nawóz do kaktusów.

Pewnie byłbym wyciągnął na wierzch trochę więcej kaudeksu ale jak widać na tych dwóch ostatnich zdjęciach zaraz pod powierzchnią mieszanki roślinka ma baaardzo dużo drobnych i krótkich korzonków, nie chciałem ich teraz jeszcze wyciągać na wierzch, pewnie zrobię to przy następnym przesadzaniu...

Podobno aby kaudeks się jeszcze bardziej i szybciej rozrastał należałoby przycinać mu "czuprynkę" ale dzięki temu szanse na kwiaty żadne... a ja nie wiem niestety czy to jest "on" czy "ona" ? a tylko po kwiatach można to rozpoznać...
Ciąć, nie ciąć, oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Agula66
50p
50p
Posty: 87
Od: 6 paź 2012, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Muchów woj.dolnośląskie

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Ja bym nie cięła i tobie też to radzę! Roślina i tak jest duża. Jak już chcesz, żeby szybciej rosła to poczekaj na pierwsze kwiaty i wtedy będziesz widział czy to on czy ona a potem dopiero tnij czuprynę. Ja i tak bym nie cieła.
Pozdrawiam :D Agata
Zapraszam - http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p3348662" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jang
500p
500p
Posty: 729
Od: 11 paź 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Agula66 pisze:Ja bym nie cięła i tobie też to radzę! Roślina i tak jest duża. Jak już chcesz, żeby szybciej rosła to poczekaj na pierwsze kwiaty i wtedy będziesz widział czy to on czy ona a potem dopiero tnij czuprynę. Ja i tak bym nie cieła.
Wiesz może źle się wyraziłem, nie tyle szybciej (wtedy kupiłbym sobie jakieś sztuczne nawozy, dużo światła ....) ile chodzi o to, że kaudeks bardziej rozrasta się wtedy na szerokość... a ja nie miałbym nic przeciwko aby mu się jeszcze troszkę przytyło :wink:
Awatar użytkownika
Agula66
50p
50p
Posty: 87
Od: 6 paź 2012, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Muchów woj.dolnośląskie

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

A to rób jak chcesz, ale moją opinię znasz :wink:
Korzenie piękne ;:333
Pozdrawiam :D Agata
Zapraszam - http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p3348662" onclick="window.open(this.href);return false;
AleksandraBdg

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

Ja swoją obcięłam, miała za długie pędy i troszkę mi zawadzała ;:173 Wiesz może jakie warunki należy spełnić aby miała ochotę zakwitnąć?
Awatar użytkownika
jang
500p
500p
Posty: 729
Od: 11 paź 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Sukulenty i inne (bez kaktusów) - jang

Post »

AleksandraBdg pisze:Ja swoją obcięłam, miała za długie pędy i troszkę mi zawadzała ;:173 Wiesz może jakie warunki należy spełnić aby miała ochotę zakwitnąć?
W naturze występuje w RPA i Namibii. Gleby tam podobno przepuszczalne ale żyzne czyli albo tak jak ja niewiele torfu (humusu, wermikompostu) i podlewać zawsze nawozami (biohumus, astvit) albo zrobić bogatszą mieszankę i podlewać nawozami rzadziej...
Podobno najczęściej kwitnie we wrześniu i październiku ale tylko na długich nie przycinanych pędach....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”