Różności Yaku

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Różności Yaku

Post »

Witam wszystkich w moim wątku. Kaktusy hoduję z różnym natężeniem ponad 30 lat. Obecnie całość zajmuje ok. 1 metra kwadratowego. Zimowisko na wewnętrznych parapetach, sezon w większości w miniszklarence na balkonie. Tak jak w temacie są to różności, w większości kwiaciarnianej proweniencji z dawnych lat, choć jest też trochę z numerami polowymi.
Sezon zaczynam jeszcze na zimowisku na przełomie stycznia i lutego kwiatkami G. bruchii

Obrazek

Obrazek

a potem już jakoś leci:
M. longiflora się wyrywa z pojedynczymi kwiatkami, choć w sezonie powtarza kwitnienie
Obrazek

T. valdezianus zastartował w pączkami, ale w czasie dużych mrozów pączki zaschły.
Obrazek

Echinofossulocactus sp.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Różności Yaku

Post »

Witam nowego zainfekowanego Kaktusiarza ;:215 Ale masz piękną kępę Gymnocalycium bruchii ;:138 ;:138 piękna ;:167
A jak u mojego T. valdezianus pojawiają się pąki, to przenoszę doniczkę z zimowiska na parapet, gdzie dostaje trochę promieni słonecznych. Przy czym nie podlewam :-) bo na zimowisku też pąki zasuszył....
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Różności Yaku

Post »

Początek doskonały, teraz mam nadzieję będzie tylko lepiej - a więc więcej roślin i więcej kwiatów na nich. ;:173

Jak czytam kaktusami interesujesz się od dawna i od dawna je hodujesz - dziwi mnie więc fakt, że tak długo się zastanawiałeś nad "ujawnieniem". Tutaj, między ludźmi "pozytywnie zakręconymi" powinieneś się czuć jak u siebie. :wink:
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różności Yaku

Post »

Pięknie u Ciebie ,niby nie dużo a jednak........same dobroci.
Ja sama mam tylko kilka i to takich z niższej półki, bo stara jestem i dużo się na oglądałam a rezultat marny.
Tobie życzę powodzenia i będę zaglądać ;:108
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Różności Yaku

Post »

Zdaje się, że już się zachwycałam Twoim G.bruchii ;:138 .
hen_s pisze:Tutaj, między ludźmi "pozytywnie zakręconymi" powinieneś się czuć jak u siebie. :wink:
- mnie tego bardzo brakowało, Yaku, dobrze, że założyłeś swój wątek.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Różności Yaku

Post »

O, znam Cie z innych wątków. Fajnie, że założyłeś swój - będziesz pan zadowolony 8-)
I my też :D
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Różności Yaku

Post »

Też cieszę się, że założyłeś wątek ;:108 , 1-2 m2 to chyba najzdrowsze podejście :!:
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Różności Yaku

Post »

Super. Jeszcze więcej kaktusów do oglądania :D
Bardzo fajnie, że zdecydowałeś założyć własny wątek ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Różności Yaku

Post »

ejacek napisał(a):
(...) 1-2 m2 to chyba najzdrowsze podejście :!:
Błąd. Najczęściej spotykany u początkujących którym na początku fascynacji kaktusami wydaje się, że im tak niewiele ich potrzeba... :!: :D
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Różności Yaku

Post »

Spotkałem się kiedyś z opinią doświadczonego kaktusiarza, że po wielu latach uprawy kolekcja bardzo często ulega właśnie zawężeniu do 1 max kilku metrów kw. , często gdy wcześniej kaktusiarz ulegał łakomstwu na nabywanie kaktusów które po czasie z radości stawały się utrapieniem. Więc czy błąd to jednoznacznie tego nie można powiedzieć, wszystko zależy od aktualnego 'stanu ducha' kaktusiarza i jego potrzeb na zaspokajanie kaktusowego apetytu. Oczywiście nie mówię o działalności komercyjnej typu Hinz.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Różności Yaku

Post »

Zazdroszczę samodyscypliny z rozmiarami kolekcji. Tak jak napisał Henryk, u mnie zaczęło się od kilku sztuk, a potem to by się chciało mieć i to i tamto. Cała kolonia G. bruchii to jest super widok. Ale bruchusie są tak różnorodne, że nie mogę się powstrzymać przed sprawieniem sobie jeszcze innego, a potem na kolonie nie ma miejsca.
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Różności Yaku

Post »

Dziękuję wszystkim za przywitanie i odwiedziny.

gracesz - kępa bruchii pewnie była by większa gdyby dostała większą doniczkę i więcej wody. Ale miejsca nie ma więc musi walczyć z konkurencją tym co ma. T. valdezianus stał na zimowisku bezpośrednio przy szybie, mógł więc zrzucić pąki albo z zimna, albo się przeliczył z ilością, bo to dopiero jego drugie kwitnienie. Ja również nie podlewam kaktusów na zimowisku. Wodę dostana jak pójdą na balkon.

hen_s - o założenie wątku "męczył" mnie od dawna Grzesiek (peter86). Ale dość długo rozstrzygała się kwestia czy kolekcja nie zostanie zlikwidowana. Póki co rośliny zostają. Na jak długo? Nie wiem. Mam nadzieję, że uda się tu pozostać na długo.

ejacek - To chyba normalna kolej rzeczy, że najpierw jest zachwyt i człowiek chce wszystko i dużo, a koniec końców zostaje z tym, co jest w stanie ogarnąć. Ja już chyba jestem na tym etapie :wink:

wiera - To, że masz tylko kilka kaktusów ma się nijak do ich wartości. Najważniejsze ile one są warte dla Ciebie. Można mieć jednego małego kaktusa i być z niego dumny. Więcej wiary :)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Różności Yaku

Post »

Mam jeszcze pytanie dla znawców gymnoli: Czy często się zdarza u nich samozapylenie?
Pokazany bruchii wziął i zawiązał 3 owoce. Ja w tym procederze nie uczestniczyłem, a poza nim kwitł tylko Echnofossulocactus. Owadów na początku lutego żadnych nie było. Trochę zdziwiony jestem, bo mam dziada dość długo i nigdy takich numerów nie robił.

Obrazek

A to domowy grudniaczek. Też jakiś dziwny, bo po normalnym kwitnieniu w grudniu zrobił powtórkę na Wielkanoc.
Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”