Mój pierwszy storczyk :) Narine

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Mój pierwszy storczyk :) Narine

Post »

Witajcie wszyscy
Naoglądałam sie Waszych storczyków, nawzdychałam i .... nie wytrwałam.... nabyłam swojego pierwszego, własnego storczyka :oops:
Jest z przeceny więc puszy się tylko trzema kwiatami ( w tym jeden z naderwanym płatkiem), ale i tak jest przepiękny ;:2
Zdaje się, że Zuzulec ma takiego samego? Obrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Witaj,

fajnie, że do nas dołączyłaś. Widzę podobieństwo Twojego storczyka z moim ostatnim nabytkiem ;) , przy odpowiedniej pielęgnacji jeszcze nie raz będziesz cieszyła sie jego kwiatami...
powodzenia - w razie jakichkolwiek wątpliwości pytaj, zawsze się znajdzie ktoś chętny do udzielenia odpowiedzi...
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

Witamy kolejną "zarażoną"..to niestety choroba nieuleczalna...
mam identycznego falka..a dziś dostałem następnego.to już 37-my..a może dopiero?to jedna dziesiąta kolekcji Jovanki...
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witaj Narine ! Twoj pierwszy storczyk jest przesliczny! ;:63 Oj, oj nie skonczysz na nim ...
Ja dostalam swojego pierwszego z ok. Dnia Kobiet 2 lata temu, a teraz mam ich 12 :!:
I wciaz (z coraz wieksza przyjemnoscia ) sie ich ucze. Wiekszosc z nich aktualnie wypuszcza
lodygi kwiatowe, co zapowiada najwieksza nagrode za nasza pielegnacje ;:215
Cztery inne gatunki kwitna juz pare miesiecy w swietnej kondycji (tfu, tfu, :) ! )
A jeszcze inne sobie odpoczywaja ;:205 Jakie urozmaicenie, prawda ? Wciaz COS
sie dzieje. A jaka przyjemnosc i satysfakcja gdy uda sie jakiegos oslabionego ;:147
odratowac ! Pozdrawiam Cie i zycze abys mogla DLUGO cieszyc sie tym storczykiem,
a potem nastepnym, nastepnym i nast...

Joanna
Awatar użytkownika
Laurelin
50p
50p
Posty: 55
Od: 4 maja 2007, o 13:23
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Ale piękny!!! ;:111
Witaj Narine!!! Jak to dobrze, że nie tylko mnie zauroczyły storczyki, bo jest to ciężka choroba, z której ostrymi objawami trzeba się dzielić z innymi, bo inaczej człowiek by sobie nie poradził ;:112 ;:112 ;:112 ;:87
Niesamowite jest to forum, bo można chwalić się swoimi podopiecznymi, sukcesami w ich uprawie, w razie draki wołać pomocy,
a w wolnej chwili podglądać kolekcje u innych storczykowo Zakręconych ;:1
Pozdrawiam ;:100
Pozdrawiam ;:100
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Dziękuję za tak ciepłe przywitanie ;:2
Rzeczywiście zaraźliwa ta mania storczykowa. Mój mąż już na mnie patrzy z niepokojem....tym bardziej, że choruję już na jedną manię-na szczęście tańszą - FUKSJE ;:167
Za jakiś czas pokażę Wam moje ukochane roślinki. Może i ja Was zarażę?

Wracając do storczyków..Ech...marzy mi się już następny... :roll: Jednak u nas ceny są gigantyczne,a przeceny baaaardzo rzadko ;:110
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Poczytałam sobie sporo o uprawie storczyków,ale jeszcze sporo wątpliwości :?:
Mam pierwsze pytania na temat falka- z góry przepraszam, bo zapewne tendencyjne :
1. Czy korzenie (górne- chyba powietrzne?) mają tak sobie wystawać z doniczki?
2. Od spodu doniczki wychodzi kilka długich korzeni - tak ma być? (przy "normalnych kwiatach" to sygnał do przesadzenia)
3. Jak często stosować teraz to nawilżanie za pomocą karmazytu?
4. Hurrraaaaa!!! Zdobyłam kilka "odnóżek" (keiki?) storczyków z niewielkimi korzonkami. ;:49
Chyba wszystkie to dendrobium. (Wiem, że rozmnażanie to zadanie nie dla takich zielonych jak ja, ale korci spróbować, skoro mam okazję :)) Posadziłam je w ziemi dla storczyków. Co dalej z nimi robić, żeby ich nie zmarnować?
Dziękuję z góry za pomocne informacje.
marciata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 lip 2007, o 18:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post »

Witaj Narine,
chętnie obejrzę Twoje fuksje - również mam absolutnego fioła na ich punkcie!
Prawda że to przecudne i wyjątkowo wdzięczne kwiaty??? Tak pięknie i obficie kwitną!
Moich w tym roku zazdrościli wszyscy sąsiedzi! Tylko pod koniec miałam problemy z przędziorkiem :( Ale większość lata i początek jesieni był "karminowy"
Moje trzy okazy właśnie zimują sobie na ganku :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Narine :P

Bardzo przyjemny jest ten Twój Phalaenopsis.
To hybryda : arcyciekawa we wzorze i kolorze i wiem,że dość wytrwała jeżeli chodzi o długość kwitnienia,choć...... reguł w nich nigdy nie ma :P .

Oczywiście, na naszej stronie jest wiele wątków ,z których skorzystasz czytając.
Fura :roll: wiedzy w internecie daje dopiero obraz tego, z czym się zmagamy ale...
pomału wątpliwości będą oczywistością.I nigdy nie przeminą ,będą tylko inne.

-korzenie powietrzne: normalnie tak wygląda phalaenopsis ,jego urok i natura--->jest opisane w naszych wątkach.
-korzenie dołem mogą wychodzić- kłopot będzie przy przesadzaniu :P ,bo szkoda ich tracić!
ale generalnie . nie lubią storczyki mieć za dużych doniczek.
-nie wiem jakie masz warunki w domu- każdy ma inne.
Wilgotność powietrza określamy dobrą ~` 60%.
Sama musisz określić potrzebę u siebie.
.Ustawianie na keramzycie wilgotnym wspomaga wilgotność wokół.
Ale , doniczka nie może czerpać wody
przez podsiąkanie!!! -zastosować trzeba kratki dystansowe.

Myślę,że kilka razy jeszcze pomyszkujesz po forum i znajdziesz wiele
ciekawostek dla swojej wiedzy.

Zycze wiele zadowolenia z pięknego kwitnienia falenopsisa


pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Witaj Narine w storczykowym gronie ;:4

Twój pierwszy storczyk jesy cudny, ale samotny... Myślę jednak, że już niedługo będziesz miała storczykową rodzinkę, gdyż storczykowa choroba roziwija się z zastraszającym tempie :lol:

Czekam na następne fotki :D

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Dzięki Jovanko za cenne informacje :wink: Jeszcze pewnie sporo czasu minie, zanim to wszystko stanie się dla mnie oczywiste :oops:
A warunki mój storczyk ma takie :
Stoi na parapecie wschodniego okna (jak wyczytałam-najlepsza lokalizacja?)
Pod parapetem grzejnik, mimo to podłoże roślin tam stojących przesycha bardzo wolno, gdyż temperatura to ok 18 stopni (+- 2 stopnie)

Agasto, mój storczyk rzeczywiście bardzo samotny... Nie to co u Ciebie ;:114

Marciatka! Jak miło spotkać w końcu miłośnika fuksji ;:226
Ja też chętnie zobaczę Twoje :P Moje w tym roku akurat nie były zbyt imponujące :cry:
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Teraz apropos moich "keików" z dendrobium typu phalaenopsis..., które (jak doczytałam) to nie keiki, a pseudobulwy.... :(
Ponoć nic z tego nie będzie, bo powinny być przynajmniej po 3....
Już im żółkną liście :(
Korzonki chyba nie są zbyt ciekawe... na jędrne nie wyglądają....

Co robić? szkoda ich wyrzucić przecież:(

Może pobudzić je w ten sposób http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=0&r=5989 ?
Awatar użytkownika
Laurelin
50p
50p
Posty: 55
Od: 4 maja 2007, o 13:23
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Witaj Narine! ;:1
Wprawdzie doświadczenia wielkiego nie mam - storczyki są moimi podopiecznymi dopiero drugi sezon, ale powiem jak ja sobie poradziłem z podobnym problemem.
W zeszłym roku latem, przy przeprowadzce, z Dendrobium odłamały się dwa keiki. Przez dwa tygodnie stały w słoiczkyu zanurzone w wodzie - to był błąd, ale na szczęście dowiedziałem się że to nie tak z nimi należy postępować, i chyba dzięki temu je uratowałem.
Posadziłem je w malutkiej doniczce w 3-4 cm warstwie kory sosnowej dla storczyków. poczatkowo podłoże trzeba było podlewać co kilka dni - tak szybko przesychało ( podlewałem przez zanurzenie w wodzie).
Po dwóch miesiącach zauważyłem, że listki stały się bardziej jędrne ( wcześniej chyba po trzy listki ubyło na każdym- żółkły i zasychały ) i przybyło korzonków, przesadziłem do ciut większej doniczki.
Wiosną była niespodzianka, bo przy jednym keiki wyrosły dwa pędy, a przy drugim trzy.
Czyli - ukorzenianie się powiodło i to bez żadnych środków chemicznych ( mam na myśli ukorzeniacze ). Takiego storczyka wydałem cioci i z tego co słyszałem to rośnie jak na drożdżach. Niestety, nie wiem czy kwitł w tym roku.
Pozdrawiam ;:100
Pozdrawiam ;:100
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”