Storczyki na poddaszu

Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Wow Ola wszelki Duch - pojawiłaś się u nas ;:7

Piękne kwitnienia i piękne zdjęcia ;:108 Cattleya jest śliczna. Miałam taką, ale niestety odeszła ode mnie ;:223 pięknie ją uchwyciłaś ;:167 ;:167 aż nie mogę się na patrzeć w to zdjęcie ;:167 no i piękna również Phal stuartiana ;:167 ma piękne wybarwienie ;:130
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

No cześć, no cześć :uszy trochę tęskniłam za tymi komplementami :;230

Z racji Korony, musiałam odstawić moje nowe pasje (fotografię i jeździectwo). Więc wróciłam chcąc nie chcąc do moich kwiatów. No bo co tu robić? Ale szczerze mówiąc zaniedbałam je strasznie. Nie poświęcałam im za dużo uwagi, nie przesadzałam, podlewałam jak mi się przypomniało, a nawozu nie widziały z 1,5 roku ;:222 i to widać po nich bardzo. Kwitną mizernie. A korzenie sie jeszcze nawet nie obudziły, nie mówiąc już o nowych liściach.

Stuartiane przesadziłam z rok temu, miała dużo korzeni powietrznych więc myślałam, że zdrowa. Ale kilka dni temu odkryłam ze w doniczce wszystko zgnite. Ani jednego zdrowego korzenia. Noi leży tak bidula i sie reanimuje.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zaczęłam je wyprzedawać powoli. Pomyślałam że u prawdziwego pasjonata będzie im po prostu lepiej... i tak Yaphonów już nie mam, Kleopatry też, Black Swan i Stuartiana następne w kolejce i kilka jeszcze innych.

Ale nie ze wszystkimi chcę się rozstać. Na pewno białasy u mnie zostaną, Manhattan też, Malibu Madonna, Liodoro , Biała Dama, Monte Elegante, Nego Penny... One jednak zajmują szczególne miejsce w moim sercu ;:222 więc się uchowają. Mam nadzieję że jak ich będzie mniej i zostawię sobie te chętniej kwitnące to i bardziej mnie ta pasja znowu zacznie cieszyć.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Nieeeeeee no żartujesz!!!!!
Sprzedałaś swoje rośliny ;:124 chyba zamknę się w sobie po tym wszystkim ;:223
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Dobrze Cię znowu widzieć Olciu Szkoda tych wcześniejszych zdjęć... Ale na szczęście masz chyba jedne z tych najładniejszych tutaj ;:167

Kleopatra, stuartiana, białasek i cała reszta? piękne Ale ja najbardziej zakochana jestem w Malibu Madonnie i białej katlejce :wink:

Może to taki czas, na coś innego, na inne pasje o których piszesz. A storczyki cichutko gdzieś tam przetrwają u Ciebie, żeby potem znowu się ujawinić i wybuchnąć...
Zostawienie u siebie tych z którymi jesteś najbardziej związane jest najlepszym pomysłem, bo nie wyobrażam sobie żebyś była tak gotowa wszystkiego się pozbyć :lol: Coś jednak miedzy Wami zawsze będzie...
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Dziś piękne słonko więc cyknęłam kilka swoich skromnych w tym roku kwitnień. Poza tym była to idealna okazja do przetestowania mojego nowego aparatu ;:167

Taka maziajowata hybrydka mi zakwitła. Kupiona przez internet jakieś 2 lata temu. Długo musiałam czekać aż się zaklimatyzuje. Ale postanowiła się ze mną zaprzyjaźnić. Chociaż strasznie nieokiełznana i nieuporządkowana. Nawet kwiaty jej bokiem rosną :;230

Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

Moje basal keiki na Liodoro zakwitło. Na zdjęciu widać co prawda tylko 2 kwiaty, ale jest jeszcze drugi pędzik który ciągle rośnie..Noi jeden dodatkowy sie wykluwa z rośliny matki. Chyba basalka tak zostawię i nie będę rozdzielać póki dobrze sobie obydwa radzą. Mam przynajmniej szanse na obfitsze kwitnienia ;:108 Z tego co zdążyłam zauważyć, im więcej słońca tym jego kwiaty mają więcej różowego. U basala dominują żółcie i pomarańcze.. Zmieniłam mu stanowisko na bardziej nasłonecznione i zobaczymy jakie będą kolejne kwiaty. Sama jestem ciekawa

ObrazekObrazek

Białas a'la Sogo Yukidian trzyma kwiaty już 5 miesięcy i ciągle wygląda majestatycznie ;:167

ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Tej pani nie muszę chyba przedstawiać :uszy Biała dama będzię kwitła. Już niedługo. 2 kwiaty co prawda tylko, no bo nie nawoziłam ale dobre i to :tan Przesadziłam ją w zeszłym roku. Przyjęła się idealnie. Tak się rozrosła nierównomiernie w doniczce, że podzieliłam ją na 2 części. Ale nie mogłam się w końcu z nią rozstać więc z powrotem posadziłam obydwie razem ;:306 ;:306 Okazuje się że rozdzielenie jej było dobrym pomysłem bo nawypuszczała pełno nowych przyrostów. Póki co dojrzał tylko 1.

ObrazekObrazek

Noi wybaczcie ten 1 malutki wpisik nie na temat, ale strasznie długo przymierzałam się do tego zakupu i w końcu pękłam.. Monstera Deliciosa. Jedna jedyna roślina w moim domu nie będąca storczykiem. Ukatrupiłam wprawdzie już 3 zamioculcasy więc prawie się pogodziłam że ręki do innych roślin nie mam. No ale może z nią pójdzie mi lepiej? W końcu epifit. Upolowałam ją w całkiem niezłej cenie w jednym z marketów budowlanych. Młoda roślina sądząc po liściach bez pęknięć ale jak pięknie rozrośnięta ;:167 Myślę że całkiem nieźle rokuje. Oczywiście przesadziłam zaraz po zakupie. Święci pańscy czego ja tam w tej doniczce nie znalazłam ;:202 ;:202 Na szczęscie korzenie ładne. 1 liść z pęknięciami jest niestety uszkodzony mechanicznie. Ale drugi już prawie się rozwinął i chyba ładnie będzie "rozszczelniony" ( czy jak to właściwie się nazywa)? Zaopatrzyłam się też w miernik ogrodniczy którym zamierzam sprawdzać poziom nasłonecznienia przy tym moim zachodnim oknie. Wiem że to warunek konieczny na pęknięte liście. A wbrew pozorom okna dachowe od zachodniej strony wcale dużo światła nie dają. Albo praży strasznie bezpośrednio, albo nie ma go w ogóle. No zobaczymy. Trzymajcie kciuki ;:215 Stojak na dwie dodatkowe rośliny już czeka na zapełnienie :;230

ObrazekObrazek ObrazekObrazek

W kolejce do kwitnienia czeka jeszcze Dtps Abed Nego Penny. 2 nowe pędy ma. Choć kwiaty trzyma krótko więc mogą się nie utrzymać wszystkie razem. Oprócz tego 2 inne hybrydy: żółtka kojarzycie, i 1 niespodziankowa hybryda którą dostałam chyba od męża i szczerze mówiąc nawet jej nie pamiętam.. No na śmierć zapomniałam co to i jak kwitnie.. Ale chyba kolejny białas.. Noi Cattleya Monte Elegante zawsze kwitnie na wrzesień. To by się zgadzało bo widzę już 1 nowy przyrost więc może się uda...
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Witaj Olu :wit

Piękne i ciepłe powitanie po długiej nieobecności ;:215

Hybrydka muśnięta fioletem bardzo ciekawa i ładnie kwitnie.
Phal. liodoro faktycznie ma kwiaty bardziej w odcieniu żółtym niż w różu, ale tez mi sie podoba. Mój ma keiki, ale muszę je oddzielić,
bo obiecałam Sandrze. Twój jeszcze pokwitnie trochę , bo zapączkowany ;:63

Biały Phal. - sama elegancja, a w dodatku tyyyle miesięcy kwitnie - bardzo wdzięczne te nasz hybrydy :)

Czekam Olu na zapowiedziane kolejne kwitnienia. A Monstera Deliciosa - musi Ci sprawiać dużo radości, więc super, ze zakup się udał !

Zrób mi proszę zdjęcie tego miernika ogrodniczego do sprawdzania poziomu nasłonecznienia - ciekawa jestem ja wygląda i jak działa ?

Twój nowy aparat sprawdził się ;:333
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Masz fuksa, że coś ze storczyków Ci zostało ;:14

Jak to Ci się udało, że ubiłaś zamioculcasy ;:oj

Monstere kiedyś jakąś miałam, ale tak się rozrosła, że musiałam jej się pozbyć delikatnie mówiąc :?
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Kasiu fajnie, że znów jesteś i pokazujesz Nam swoje storczyki. I to jeszcze teraz z nowym aparatem cudownie je prezentujesz :)

Maziajkowata hybrydka jest ładniutka :wink: Ma wyjątkowy kolor i wyjatkowe ułożenie kwiatów :lol:

Klimatyzowała się długo, ale wydaję mi się, że była i jest warta cierpliwości... No i przecież to jest obfite kwitnienie :D

Świetnie zrobiłaś, że zostawiłaś keiki Liodoro z mamą. Skoro dobrze się czują razem to nie ma po co ich rozdzielać. Kiedy zakwitną razem to dopiero będzie kolorowo 8-)
Ciekawe to Twoje spostrzeżenie odnośnie kwiatów i słońca... Jestem tak samo ciekawa jak Ty. Koniecznie napisz, jak zobaczysz jakieś zmiany :wink: Swojego zrobiłabym właśnie z większą ilością różu na płatkach.

Biała klasyka zawsze będzie piękna ;:167 I do tego jest nieprzemijającą klasyką... prawie pół roku z kwiatami

Czekam na kwitnienie białej damy. Moja ostatnio coś długo śpi i nie zamierza wstawać.

Monstera bardzo ładnie Ci rośnie :) Jak tak dalej pójdzie to za niedługo rozrośnie się na dwa metry w górę i wszerz. Moja tak mi zrobiła i musiałam ją oddać sąsiadce.

Wrócę tu, jak kolejka zacznie się posuwać, a Ty znów pokażesz śliczne zdjęcia. A na razie ;:196
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Zakwitła Biała Dama. Niestety w przeciwieństwie do moich phalaenopsisów kwiaty utrzymują się dość krótko. 2 tygodnie i po kwitnieniu :cry:
Ale kolejny nowy przyrost już prawie osiągnął dojrzałość więc niedługo powtórka ;:108
Obrazek Obrazek Obrazek

Co do Liodoro to chyba miałam rację. Po przeniesieniu w bardziej jasne miejsce kwiaty się zaróżowiły ;:3

Obrazek Obrazek
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Asiu - tak wygląda miernik ogrodniczy który kupiłam

Obrazek

Nawet bezpośrednio po podlaniu mówi że roślina średnio nawodniona, a kwestii światła rozproszonego to w ogóle nie kuma. Pokazuje że światło wysokie tylko gdy postawi się go bezpośrednio w słońcu. Kupiłam go żeby mi pomógł troszkę w pielęgnacji monstery ale widzę że moje oczy i ręce robią lepszą robotę ;:108

Marta - A co do monstery - już rozumiem czemu tak się nazywa. To prawdziwy potwór. Półtora miesiąca po przyniesieniu do domu i przesadzeniu do większej doniczki już mi korzenie z dołu wychodzą i puszcza już 4ty nowy przyrost ! Nie dziwię się czemu musiałaś ją oddać. Chociaż ja bym serca nie miała żeby się z nią rozstać. Nic mi w życiu tak pięknie i wdzięcznie w domu nie rosło ;:167 To pewnie zasługa mojej własnej kombinatorskiej mieszanki podłoża i postępowaniu zgodnie z własnym wyczuciem a nie z tym co mi wciskała pani ekspedientka w sklepie. Póki co szybko rośnie, szybko się ukorzenia i liście też fajnie porozszczelniane ;:180 Czego chcieć więcej? Chyba tylko większej ilości miejsca ;:306 Noi czaję się na inną odmianę teraz. Monstera variegata var alba ;:167 Cudo !

Monia - dziękuję za odwiedziny i miłe słowa. Jeśli chodzi o Liodoro - to czy to dziwne że wolę go w bardziej żółtej wersji? Ta żółć taka intensywna była. Żarówiasta wręcz ;:215 A ten róż taki bardzo delikatny.. Chyba za bardzo jak dla mnie. Z żółcią widać było fajniejszy kontrast ;:224 ;:224
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Dziękuję Olu za zdj.miernika i za opinię na jego temat. Czyli warto polegać bardziej na własnych obserwacjach...

Biała katleja wspaniała ;:215
Wiesz, ze mam słabość do katlejek. Ta ma taką nieskazitelną biel i śliczne pofalowane płatki.
Liodoro za to ciekawe w każdej wersji. Tak je lubię, że mi się nie jest w stanie znudzić.
No i zdjęcia jak zwykle piękne ;:224
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Bo to są tanie gadżety, znając życie to jeszcze chińskie. ;:306

Nic nie zastąpi własnego doświadczenia.
Co do Monstery to w sumie jest bardzo łatwa w uprawie i będąc epifitem jak storczyki nie toleruje przelania.
Podłoże musi być mocno przepuszczalne, polecam mieszankę ziemi, podłoża do storczyków oraz żwirku w proporcji około 3:1:1. Podlewasz wtedy kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
A co do światła, to w zależności od wystawy, na południu poza obręb promieni słonecznych, a przy północnej jak najbliżej okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Norbert - dzięki za wskazówki odnośnie monstery. Ale nie studź mojego entuzjazmu :lol: ja tu sie chwalę jaka to zdolna jestem a ty tak publicznie wszystkim ze monstera łatwa jest :;230 daj się trochę nacieszyć :;230

A tak już poważnie, jeśli chodzi o podłoże, to użyłam ziemi torfowej do palm, zmieszałam z Drobnoziarnistym pumeksem ogrodniczym ( nie mialam perlitu, a wyglądają tak samo) i dodałam trochę kory. Noi zwariowała totalnie z tymi korzeniami :tan

Obawiam sie tylko o nasłonecznienie bo przy moich oknach poddaszowych ciężko o dużą ilość światła rozproszonego. Raczej bezpośrednie albo wcale. Więc radzę sobie tak że po prostu stawiam ją pod tym oknem i rozsuwam jej rolety po Poludniu zeby sie nie poparzyla. Okno od zachodu. Ale jak słonce zelży to juz myśle ze spokojnie w tym oknie może siedzieć
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”