Storczyki Storczykowej cz. 4

Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Kwiat Phal. philadelphia rzeczywiście od spodu wygląda jak ptak z czterema skrzydłami...
A keiczek na Phal. jest, widac zaczątek malenkiego listeczka. Bardzo się cieszę z tego keika.
Ale z Phal. Lea Marie jest źle, bo stracił ostatni zywy korzeń, a wciąż nie puszcza świeżych. Puszcza za to nowe listko. Jest sztywny, ale nie wiem, jak długo wytrzyma bez korzeni. Z innymi Phal. jest dobrze, choć parę zdechlaczków jest. Niektórych to nawet nie wiem czemu tak zmarniały. Były ładne i zdrowe, a potem z dnia na dzien oklapciały. Jeden Phal. jest zdechlaczkiem już ponad 2 lata, bo był kupiony z wełnowcami i długo się nie umiał pozbierać, a teraz znowu stał się wiotki.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Malenki keiczek rośnie, widac juz listeczko :). Może mu zrobię fotkę, to sobie zobaczycie. Bardzo mnie to cieszy, bo bardzo lubię tego storczyka, a obecnie jest z nim kiepsko. Ta roślina tyle przeszła, 3 lata temu o mało nie uschła w szklarni, bo tak ją spaliło słońce, ale potem odzył, kwitl często i bardzo obficie jak na moje warunki, bo u mnie normą są kwitnienia do 5 kwiatów na pędzie (za to dużych), rzadko jest więcej, a ten miewał nawet po 20 na pędzie naraz. Inne Phal. mają się dobrze, choć MM zrzucił pąki, mam nadzieję, że chociaż equestris ilocos alba zakwitnie, bo bardzo bym chciała ujrzeć jego kwiaty. mam te equestrisy od sadzonek.
Awatar użytkownika
JoasiaM
200p
200p
Posty: 301
Od: 13 wrz 2010, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Dusiu w końcu dotarłam do Twego wątku ;:65
Twoje storczyki jak i zdjęcia są rewelacja. Bardzo mi się podoba Philadelphia, w końcu i ja zakupiłam, ale moja już przekwitła. A na Valerę słów mi brak, jest taka delikatna.
Czekam na zdjęcie tego keiki, po tym co przeszła roślinka tym większa radość. ;:63
Pozdrawiam serdecznie. Asia
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Zrobiłam keiczkowi zdjęcie, może jutro wstawię, bo zamierzam jeszcze porobić trochę zdjęć kwitnącym Phal., a w nocy dość ciężko to zrobić dobrze, bo nie ma podglądu. Keiki jest jeszcze maleńkie, ale mam nadzieję, że urośnie i że za rok będzie już dużą roslinką. A Phal. valera to jeden z moich ulubionych ze względu na fantastyczny kształt płatków, to mój ulubiony kształt, taki gwiaździsty. I do tego ten Phal. pachnie w słonku.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Rosną pączki na sadzonce equestrisa ilocos alba, mam nadzieję, że choć jeden zakwitnie. Keiki na białym Phal. też podrosło. Kwitnie kilka hybryd, są pędziki, ale spadaja pąki :(. Jak to dobrze, że mają się zacząć znowu wydłużać dni... Chciałabym już wiosnę, żeby zniknął ten okropny śnieg i wyszło słonko.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

A kto by nie chciał wiosny i dłuzszych, słonecznych dni? Tak wszyscy do nich teskimy, ale jeszcze musimy się pomęczyć. :(
Awatar użytkownika
Henrykbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1660
Od: 28 lut 2010, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Myślałem.ze nic nie piszesz na swoim wątku a okazało się,że nie zauważyłem,że masz już trzecią część. :oops:

Melduję się w nowej części i gratulacje.
Pozdrawiam,Henryk

Moje Storczyki
Awatar użytkownika
KONdzio1156
100p
100p
Posty: 125
Od: 30 lip 2010, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ostrów wlkp (pruślin)

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

storczykowa wklej zdjęcie
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

U storczyków się niewiele dzieje. Rośnie może parę pąków na pędzikach, ale i tak większość opada. kwitnienia będą jeszcze marniejsze niż normalnie. Każdy pęd na moich Phal. puścił od 3 do 5 kwiatów, ale dużo z tych nielicznych pąków opadło, więc zamiast 5 kwiatów jest np. 1, góra 2. Ale się często zastanawiam, dlaczego niektorym wszystkie storczyki kwitną tak obficie, a mi puszczają tylko po parę pąków, naprawdę rzadko, żeby było powyżej 10. Tylko ten, co teraz ma keiki, miewał i po 20 kwiatów...
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Mogę się podzielić swoim doświadczeniem w tym temacie, jeśli Cię to interesuje.
Po pierwsze decydują geny. Jeśli kupiłaś falka z 6 kwiatami to raczej już zawsze będzie kwitł taką ilością.
Po drugie dobre rezultaty jak chodzi o obfitość kwitnienia zaobserwowałam po stosowaniu nawozu blossom booster.
Po trzecie i ostatnie - jeśli chcesz się cieszyć obfitym kwitnieniem wybieraj Phalaenopsis z rozgałęzionym pędem.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Większość moich Phalaenopsis właśnie była kupiona z 4-6 kwiatami, ale pewnie dlatego, że to młode rośliny, ktore jeszcze powinny być sadzoneczkami, a przez pędzenie są zmuszone do szybkiego zakwitnięcia, bo hodowcom się nie opłaca trzymac rośliny 4 czy 5 lat, jak mogą to przyśpieszyć i sprzedać po roku. Przy powtarzaniu kwitnienia u mnie jest podobna ilość co przy kupieniu, ale czasami kwiaty są większe (jak u Phal. valera czy takich 2 z przeceny, które kwitły małymi kwiatami w sklepie, a u mnie wyrosły ogromne kwiaciory). Tylko parę roślin było kupionych z obfitym kwitnieniem, 2 już uschły (ale moje kwitnienia były obfite, jeden mial 30 kwiatów, drugi ze 20), jeden jest, to ten z keikiem. Mam też sporo Phal. które naraz mają 1 czy 2 kwiatki, ale przez kilka miesięcy się przedłużają, jak zrzucą jedne, zaraz rozwijają następne, więc jakby zliczyć miejsca po kwiatach, to by było tego sporo. Jeden to tak dlugo puszczał (półminiaturowy), że po obcięciu pęd miał z metr.
Co do tego nawozu, u nas nie jest dostępny, a więc go nie mam (zresztą podobno on jest chyba sypki? Ja stosuję tylko i wyłącznie nawozy w płynie).
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Dzisiaj kąpałam Vandy. Żadna nie będzie teraz kwitła, ale może na wiosnę. Wszystkie mają się dobrze. Phalaenopsis też, prócz paru zdechlaczków. najbardziej mnie martwi Phal. Lea Marie Salazar, bezkorzenna piękność, która nie chce puścić nowych korzeni. Bardzo bym chciała, żeby przeżył, bo to najpiękniejszy Phal., jakiego kiedykolwiek widziałam, ale stracił wszystkie korzonki, od początku wątłe. Trochę hybryd też jest bezkorzenne, te, które przesadzałam kilka miesięcy temu zanim się przekonałam, że im to szkodzi. Nie wiem czemu, ale zauważyłam, że botaniczne lepiej znoszą przesadzanie niż hybrydy, bo większość z nich miała się dobrze po przesadzaniu, a hybrydy prawie zawsze tracą korzenie. Może to dlatego, że botaniczne pewnie nie są tak przyspieszane, ich wzrost jest bardziej naturalny, a więc się lepiej trzymają? Phal. schilleriana po przesadzeniu nie stracił ai jednego korzonka, bardzo ładnie się rozrósł, a hybrydy to praktycznie od razu zaczynały gnić, więc teraz unikam przesadzania, nawet jak któryś ma uschnięte korzonki, wolę je zostawić tak, jak są.
Może na dniach porobię jakieś zdjęcia Phal. Nie wiem czemu w ostatnich dniach tak mało osób się pojawia na forum. Zwykle jest tyle nowych postów, że dużo czasu mi zajmuje przeglądanie, a dzisiaj tylko w paru wątkach były nowe wpisy...
Awatar użytkownika
akwarybka
500p
500p
Posty: 577
Od: 23 maja 2010, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Norwich / Anglia

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

No cóż Dusiu, trzymam kciuki by wszystkie Phal. wróciły do zdrowia ;:4
Na forum niewiele osób, no bo w końcu Święta. wiele osób woli przybywać w tym czasie z rodziną, niż siedzieć przed komputerem ;:108
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”