Storczyk na wakacjach

Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Storczyk na wakacjach

Post »

Wiele storczyków powinno się od późnej wiosny do wczesnej jesieni wystawiać na powietrze, by większe różnice temperatur spowodowały zawiązanie się pędów kwiatowych.
Inne można wystawiać, a nie trzeba.
Są też takie, których wystawiać nie należy.

Na pewno nie ja jedyna nie jestem do końca pewna jak powinna wyglądać opieka nad roślinami wystawionymi na zewnątrz (na balkon, taras, do ogrodu).

Moje pytania:
- które storczyki należy wystawić , a których absolutnie nie wystawiać?
- która strona świata jest najlepsza?
- lepszy osłonięty balkon ? taras - wyżej niż gleba, ale nie osłonięty? ogród - bezpośrednio na ziemi czy na jakimś podwyższeniu?
- jak wygląda podlewanie, zasilanie? co z deszczem, burzami ?

Może to dobry pomysł, by w jednym wątku zebrać informacje, które przejawiają się w wątkach osobistych. Podzielnie się swoim doświadczeniem!
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

z tego co ja wiem na zewnątrz wystawia się cymbidia, dendrobium typu nobile, można wystawić vandy.

Nie wystawia się falenopsisów, dendrobium typu falenopsis.

nie wiem co z oncidium, które też mam i czasami wietrzę, ale nie wiem czy na noc można je też zostawiać.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja w zeszłym roku wystawiałam na balkon wszystkie poza rodzajem phalaenopsis i paphiopedilum (tzn. dendrobia phalaenopsis, oncidium, cambrie i vandy). Ponoć najlepszy jest wschód, ale ja balkon mam od południa i innych możliwości brak.
Osłonięte były od słońca parasolem. Balkon mam częściowo zadaszony, a przed deszczem dodatkowo ochraniał roślinki parasol przeciwsłoneczny :D. Jeśli padało parę dni zabierałam rośliny do domu - bałam się grzybów i pleśni.
W tym roku zaopatrzyłam się już w regał na balkon, bo w zeszłym nie szło się prawie ruszyć na balkonie przez storczyki....
Łatwiej też będzie je zacienić.
Tyle z moich doświadczeń.

Jeśli rośliny mają być w ogrodzie - to z pewnością nie bezpośrednio na ziemi, bo nalezie do środka robali, ze ślimakami wespół. Najlepiej podwiesić pod drzewami - liście będą chronić i przed słońcem i przed deszczem.
Jeśli na balkonie czy tarasie - trzeba koniecznie osłonić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dobrze też jest ustawić doniczki na tackach z keramzytem, żeby zwiększyć wilgotność wokół roślin.
Podlewać jak jest potrzeba - tak samo jak w domu :wink:
No i koniecznie wystawić dopiero po "zimnych ogrodnikach" - w razie nocnych przymrozków delikatniejsze okazy mogą odchorować, albo nawet nie przeżyć.
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Mala Mi dziekuje za ten temat ;:2 Mam nadzieje, ze jeszcze ktos podzieli sie doswiadczeniami...i cennymi wskazowkami.
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Mam nadzieje, ze AnnaL nie bedzie na mnie zla...ale znalazla swietne rozwiazanie :) Dziekuje Aniu za super pomysl ;:97 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 569#831569
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Będę się cieszyła jeśli komuś mój pomysł przypadnie do gustu i go wykorzysta. ;:79 Ania
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Cymbidia, Cambrie, Oncidium, Encyclia, Dendrobia, Miltonia - wszystkie stoją już od ok. 2 tygodni na balkonie loggi południowo zachodniej w cieniu figi i oleandra. Chłodne noce im nie zaszkodziły. Cymbidium ma całkiem nowy przyrost, Nobile szaleje, ma chyba 8 nowych, Cambrie rosną. Tylko jedno Dendrobium jakoś nic nie puszcza. Jak stanęło po ubiegłorocznym kwitnieniu, tak ani drgnie. Zamgławiam towarzystwo z rana. W pobliżu naustawiałam miseczek z wodą. Chyba im dobrze. W mieszkaniu zostały tylko 2 Sabotki, Phalaenopsisy oraz nowy Samuraj.
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Post »

a dlaczego nie wolno wystawiać phalenopsisów ??
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Nie chodzi o to że nie można. Chodzi o to jakie warunki trzeba mu zapewnić. Generalnie mowa tutaj o temeperaturze. Phalaenopsisy lubią półcień i temperatury 16-18 w nocy i 21-27 w ciągu dnia (mowa o tych dostepnych w marketach i kwiaciarniach, a nie o botanicznych). Latem ciężko czasem utrzymać w nocy poziom 16-18 stopni na dworze. Poza tym korzenie phalaenopsisów są przysmakiem dla wszelkiego robactwa ogrodowego.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

i Phalaenopsis są podatne na gnicie, więc nie mogłyby stać w odkrytym miejscu, bo jakby był deszcz, to mogły by zgnić. w szklarni można trzymać Phal. ale na podwórku nie.
Grymasella
200p
200p
Posty: 280
Od: 5 wrz 2008, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

u mnie dawno wystawione cymbidia.
10 dni temu - cambrie, masdevalie, vanda, oncidium (pierwszy raz). Wczoraj wieczorem wzięłam z powrotem do domu bo 2C w nocy to ciut za mało dla nich (cymbidia dadzą sobie radę). Oncidium ma przyrost i (chyba) pęd :shock: Ale ono reanimowane więc niekoniecznie wiążę to z balkonem.
Jako że mieszkam w mieście o alternatywnie czystym powietrzu to wszystkie wrażliwe rośliny (czyli storczyki) mam na zadaszonym balkonie o wystawie północnej (przy czym oczywiście zagląda tu i wschodzące i zachodzące słońce).
Lata temu wszystkie storczyki spędzały ciepłe miesiące w ogrodzie na drzewie. Zwłaszcza cymbidia to lubiły. Phal. też - nie było jakiś wstrząsów i negatywnych skutków ale obecnie juz ich nie wynoszę, lepsze jest wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

W weekend wystawiłam już dendrobium nobile i 2 d.phalaenopsis (tak dla porównania, bo jedno zostało w mieszkaniu), cymbidium i oncidium.
Reszta to falki, więc zostały w domu, sabotki tak samo.

W domu zostały jeszcze 4 cattleye, bo to w sumie sadzoneczki, wczoraj przyszły dopiero.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Grymasella
200p
200p
Posty: 280
Od: 5 wrz 2008, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Mala-Mi, wystaw je dopiero w sobotę. U Ciebie też będzie zimnica w nocy, zresztą dzień też chłodny (13 stopni wg prognozy). Za zimno dla phal.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”