Storczyk śmietnikowy

Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Storczyk śmietnikowy

Post »

Dzisiaj przy śmietniku znalazłem... storczyka. Jakiś lokalny francuski patafian uznał zapewne, że skoro storczyk już przekwitł, to można go wywalić. Nie wiem jeszcze, czy uda mi się go uratować (bo też i nie mam pojęcia ile przy tym śmietniku stał, a dosyć chłodno jest ostatnio), tym bardziej, że nie mam żadnego doświadczenia w uprawie storczyków, ale od czegoś trzeba zacząć. Zacznijmy więc od próby identyfikacji. WYDAJE mi się, że może to być storczyk z rodzaju Oncidium. Ale jaki dokładnie? Poniżej wklejam miniaturę do fotki ? tych, którzy mogliby jakoś pomóc w identyfikacji proszę o kliknięcie i obejrzenie fotki w pełnej rozdzielczości (cztery megapiksele). Dodam, że charakteryzuje się on między innymi obecnością bulwowatych, grubych, okrągłych w przekroju i długich na kilkanaście centymetrów, wzniesionych, zielonych zgrubień poniżej stożka wzrostu, z którego wyrastają liście.

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

To jest oncidium. Ja bym go przesadził i przy tym sprawdził stan korzeni (tylko muszisz mieć ziemie dla storczyków) , łodyżek kwiatowych nie ucinaj one zaschną to wtedy je obetniesz.
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

No tego, że to Oncidium, to ja się już zacząłem domyślać? ;-) Ale pytanie: które? Bo przecież nie wszystkie Oncidium mają te same wymagania? ;-)

Wielkie dzięki za porady. ;:180 Co do przesadzania ? będę się musiał wybrać po ?ziemię? dla storczyków (bo z przyczyn obiektywnych nie mam takowej na podorędziu), ale najpierw odczekam jednak ze dwa dni, żeby się upewnić, że przeżyje ? bo nie wiem czy czasem nie przestał sobie nocy przy śmietniku, a w nocy było coś koło +1°C...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

Na zdjęciu widać, że jest całkiem w dobrej formie. Czy ta pozostałość na pędzie to zwiędnięty kwiatek?
Ja bym na Twoim miejscu postawiła je w jasne i ciepłe miejsce i go nie ruszała. Sam pobyt na zimnie (nie wiadomo jak długim) jest dla tego storczyka szokiem, a przesadzanie byłoby kolejnym. Przez ten czas go obserwuj i działanie podejmij dopiero jak zacznie się coś niedobrego dziać.
Łodyżki obetnij, bo i tak już z nich nie zakwitnie.
Moje storczyki ------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=21813" onclick="window.open(this.href);return false;
Storczyki cz. 2 --------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=41733" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

Mi sie zdaje że to hybryta taka jak moja. Jak chcesz to poszukaj u mnie w wątku gdzieś go pokazywałem. :wit
Ale ja bym sie wstrzymał z łodyśkami niech uschną całkowicie i wyedy je wyciąć ja bym tak zrobił.
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

@ Nesuniaaa ? Tak, pozostałość na pędzie to lekko oklapły i przywiędły ostatni kwiatek tego storczyka. Co do formy rośliny i szoku, jaki przeżyła ? chyba nie jest tak tragicznie, bo po podlaniu korzenie wyraźnie się zazieleniły w ciągu zaledwie kilku godzin. A z tym obcinaniem łodyżek ? nie wiem, czy warto się spieszyć, czy może jednak ? jak to sugeruje Piotr ? poczekać, aż same zaschną i dopiero wtedy ciachnąć. Przynajmniej roślina będzie miała czas wycofać z nich wszystko, co ma jakąś wartość odżywczą. W każdym razie wielkie dzięki za porady!

@ Piotr ? Powiedz mi jeszcze w którym wątku i na której podstronie. :-P

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

Czemu u mnie na śmietnik takich storczyków nie wyrzucają :?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

@ Piotr ? dzięki. Wydaje mi się jednak, jak tak patrzę na tego jedynego zwiędłego kwiatuszka, który został, że te dwa poprzecznie ułożone płatki u góry są u mnie dłuższe.

@ Myrtille ? nawet więcej niż jeden nowy przyrost. ;-) Dzisiaj rano wygląda równie zdrowo co wczoraj, więc chyba go jednak nie przemroziło na tym śmietniku.

@ Dawidbanan - :;230 Fakt faktem, że mi szczęka opadła, jak zobaczyłem, co stoi na śmietniku. Zwłaszcza że Oncidium we Francji to koszt minimum 20 euro, a tak rozrośnięte i duże dochodzą do 40 euro...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Anno
500p
500p
Posty: 607
Od: 24 paź 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

Zwłaszcza że Oncidium we Francji to koszt minimum 20 euro, a tak rozrośnięte i duże dochodzą do 40 euro...
Szczęście Ci sprzyja ... :uszy
Only a few find the way, some don't recognize it when they do. Some don't ever want to
Moje storczyki
Mój Garnek
Awatar użytkownika
Vika
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 mar 2011, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

Śliczne to oncidium ! Takie dorodne :)
Teraz nic tylko czekać na obfite kwitnienie w nagrodę ;)
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

Piękny okaz i wygląda zdrowo. Tylko go nie zalej, a z pewnością odwdzięczy się za opiekę. Z doniczki wywal koniecznie, bo z własnego doświadczenia wiem, ze w doniczkach można poza podłożem znaleźć niemal wszystko, co długo trzyma wodę. W podłożu Oncidium, które dostałam do reanimacji znalazłam kłęby gazy i gąbki florystycznej. Nieświadoma właścicielka wstawiała go do namoczenia zgodnie z zasadami, nie wiedząc, że gąbka trzyma wodę. W efekcie roślince zaczęły gnić korzenie. Udało mi się uratować jedną pseudobulwę, która wypuściła dwie nowe. Dziś, po prawie roku roślinka wypuszcza nowy przyrost i wygląda tak Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Storczyk śmietnikowy

Post »

Wielkie dzięki za porady!

Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”