Storczykowo u Norberta

MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Norbercie ja mam moje od ub roku, jeden przyrost już całkiem sporu a idze kolejny jeszcze malutki.
Wisi w koszu przy oknie południowym, lato na zewnątrz, a oglądałeś korzenie?

Obrazek
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Sprawdzałem jakiś czas temu korzenie, są w miarę ok. Może za chłodno ma? W okresie jesienno-zimowym temperatura nie przekracza 20 - 21 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Moje w tym okresie ma max 18 st wisi zupełnie przy szybie, w wykuszu a tam nie ma kaloryfera.
Zasilałeś już?
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Zasilałem regularnie nawozem, wpierw do storczyków, potem do kwitnących, od jakiegoś czasu Petersem, a teraz znowu powróciłem do nawozu do kwitnących. Jakiś czas temu nawet wymieniłem podłoże. Najlepsze jest to, że nie stracił żadnego liścia, po prostu stoi w miejscu. Stanowisko blisko wschodniego okna.
Zastanawiam się czy nie wystawić w sezonie na zewnątrz, albo wpierw spróbować jeszcze z Asahi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie wystawienie na zewnątrz, zobaczysz że ruszy.
Ja wiosną daje 1x iguane
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Mała aktualizacja.
Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, ale nie miałem co wrzucać, a w dodatku w przypadku części falenopsisów weszła jakaś "zaraza". Fakt od jakiegoś czasu walczę z wełnowcami i nie mogę się ich pozbyć. Robiłem opryski Mospilanem, jakiś czas był spokój i znowu się pojawiły. ;:223
Oprócz tego w przypadku paru egzemplarzy spaliłem korzenie Miedzianem. Musiałem nieco przekroczyć dawkę. No cóż, człowiek uczy się cały czas na błędach.
W każdym razie podejrzewam, że u mnie się skomulowało, wpierw wełnowce, potem infekcja grzybowa. Nie wiem też, czy kolejnym czynnikiem nie było nawożenie Petersem. Dlatego w przypadku nawożenia tych storczyków wróciłem z powrotem do nawozu do kwitnących.
Pozytywy, to to że udało się co prawda uratować parę sztuk i powoli się regenerują. Ponadto zdążyłem w porę oderwać 2 keiki i widać, że powoli ładnie się rozwijają.
Dlatego kwiatów w okresie letnim w zasadzie nie doświadczyłem.
Zakwitły ostatnio na razie dwa falenopsisy wypuszczając całkiem niezłą ilość kwiatów, a trzeci wypuszcza pęd.
Co ciekawe w tym wszystkim, druga część falenopsisów w tym czasie rosła normalnie i mając zdrowy system korzeniowy, a część w ogóle nie została zaatakowana przez wełnowce, chociaż w zasadzie wszystkie storczyki są w kupie.

Większym pozytywem jest to, że znowu w kolejnym roku zakwitły mi katleje i żadna nie straciła ani jednego pąka.
Jedna zakwitła jednocześnie czterema kwiatami na raz, co uważam u mnie za sukces.
Druga podobnie, jak w zeszłym sezonie dwoma, a trzecia trzema. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Standardowo zakwitło mi Dendrobium i standardowo tylko kilkoma kwiatami. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Norbercie.
Piękne te Twoje Katlejki.

U mnie też zaczynają zawiązywać pąki.
Jeszcze nocują na dworze pod zadaszeniem razem z dendrobiami.
Młodzież katlejowa też jeszcze nocuje na dworze.

Kiedy zabierać je do domu? Jak temperatura na zewnątrz spadnie do ilu stopni w nocy?
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Tej nocy zabrałem te kwitnące, bo zapowiadali spadek do 5 stopni, wolałem nie ryzykować utratą kwiatów.
Trzy pozostałe niekwitnące zostawiłem, bo generalnie dość długo je trzymałem w zeszłym sezonie na zewnątrz. Październik rok temu był u mnie ciepły, więc cały czas były na zewnątrz.
Więc zabrałem dopiero wtedy, kiedy przez kilka nocy temperatura spadała poniżej 5 - 6 stopni. Generalnie przy temperaturze dziennej poniżej około 10 stopni nie ma już sensu trzymać na zewnątrz, bo to tylko spowalnia albo nawet wstrzymuje wegetację.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Piękne kwitnienia :) Gratulacje ;:63
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Super kwitnienia ! Gratulacje ;:138 ;:215 zwłaszcza za katlejki, bo mam do nich słabość. Śliczne kolory, bez wyjątku :D

Fajnie, że zechciałeś się podzielić swoimi 'przygodami' uprawowymi. Tak jak Ty walczyłeś z wełnowcami, tak ja długi czas z wciornastkami.
Wniosłam je sobie do domu (jak Konia Trojańskiego) i pomimo walki wciąż się gdzieś pojawiały.
Poszły w ruch opryski, u części zupełna wymiana podłoża, kąpiel, prysznic, wzmacnianie roślin Bioseptem i bezwzględna czystość
(okna, parapety, firanki), bo doszłam do wniosku, ze te dziady po wszystkim mogą się przemieszczać.
Póki co - od lipca mam spokój, co nie znaczy ze nie wrócą...

Co do nawozu Petersa - mam go od dawna i leży. Nie przepadam za nim. Nie widzę żeby był lepszy od innych.
Zdecydowanie wolę płynne i najlepiej sprawdzają się u mnie te popularne i łatwo dostępne.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Witaj w mych skromnych progach. :wink: :wit

Widzisz, jeśli chodzi o nawożenie to dziwna sprawa, bo jeśli chodzi o katleje czy inne storczyki to lepiej sprawdza się Peters. Te kwitnienia w przypadku tych pierwszych to właśnie najprawdopodobniej zasługa tego nawozu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Skromna aktualizacja.
Zakwitła jedna katleja i parę hybrydek. :) Trochę kolorów, gdy za oknem biało. :wink:

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Cieszą oko w pochmurne dni :D


Gratulacje.
Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”