Kosa spalinowa - jaka, dobór,montaż żyłki i inne sprawy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Ja mam Oleo Mac Sparta 380T i sobie chwalę. Oleo-Mac oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości.
Jeśli ktoś myśli że za 450zł kupi dobrą kosę to jest w błędzie.
NAC i jego klony to zwykły chiński szajs. Jakość adekwatna do ceny. I jeśli ktoś myśl że te kosy mają faktycznie po 2-3KM mocy to jest naiwny.
Proponuje wejść na forum pilarz.org albo pilarz.net.pl i poczytać.
pankracy1991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2018, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

toolpusher pisze:Ja mam Oleo Mac Sparta 380T i sobie chwalę. Oleo-Mac oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości.
Jeśli ktoś myśli że za 450zł kupi dobrą kosę to jest w błędzie.
NAC i jego klony to zwykły chiński szajs. Jakość adekwatna do ceny. I jeśli ktoś myśl że te kosy mają faktycznie po 2-3KM mocy to jest naiwny.
Proponuje wejść na forum pilarz.org albo pilarz.net.pl i poczytać.
Może i za 450 nie kupi się i można być w błędzie ale taki budżet przewidziałem na moją małą działkę. Naiwny czy nie prosiłem o opinie a nie reklamę Oleo-Mac choć i w nich się rozejrzę. Z tych co podałem to co jest warte uwagi jak na mój skromny budżet ?
jaro710j
200p
200p
Posty: 216
Od: 29 mar 2015, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Bierz jak największą pojemność skokową w tej cenie. Wszystko w tym przedziale to szajs, tylko część ma bardziej ambitną nazwę. Jeśli się tak upierasz przy tym budżecie to kup możliwie najtaniej największą pojemność. Zostanie Ci w budżecie trochę kasy na głowicę oregona (oryginalna rozleci się błyskawicznie), klej do gwintów Loctite lub silikon wysokotemperaturowy ( tolerancje gwintów są tak żałosne, że aby to jakoś działało trzeba rozkręcić do części pierwszych i wkleić śruby na loctite lub silikon), żyłkę i jakieś szelki jeśli nie będzie w zestawie oraz oczywiście rękawice antywibracyjne. No i wiadro melisy :wink: Taka rada od użytkownika (nie z własnej winy) sprzętu w tym przedziale cenowym :D A i na moce nic nie patrz, bo to większa fikcja niż kino sci-fi 8-)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Jeśli chodzi o oleo to po jednej zimie, w temperaturach jak na zewnątrz dosłownie rozleciały się przewody paliwowe (made in italy na nich było napisane).
NACa miałem przed oleo, kosa, a piła. Jak smok po baranku z siarką piła ;)
Straszliwe zużycie paliwa, duża ilość oleju w mieszance (w tej mojej 1:25), potworne wibracje, moc.... no nie wiem, może podana w malutkich chińskich konikach ? W każdym razie przy wyższej trawie czy tarczy mocno się męczyła. Makabryczne szelki, dopiero jak mi kumpel sprezentował stare stihla to odetchnąłem przy koszeniu (oleo nie wiem jakie ma, bo ciągle używam tych staroci od stihla).
Po trzech latach przytarł się tłok, nie chciało mi się bawić w naprawy bo koszty by podwoiły wartość kosy i odstawiłem ją do lamusa.
Kolega dobrze radzi, bierz największą pojemność i już.
Żyłkę polecę kwadratową, najlepiej mi się oregon sprawdza z jakimś niby utwardzeniem w środku. Do NACa czy innego chińczyka zakładaj o rozmiar cieńszą niż producent podaje jako max.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

pankracy1991 pisze:Może i za 450 nie kupi się i można być w błędzie ale taki budżet przewidziałem na moją małą działkę. Naiwny czy nie prosiłem o opinie a nie reklamę Oleo-Mac choć i w nich się rozejrzę. Z tych co podałem to co jest warte uwagi jak na mój skromny budżet ?
Mam kosę NACa od prawie 7 lat i póki co wciąż działa (i.e wymienione sprzęgło i gaźnik). Jego zdecydowaną zaletą są bardzo tanie części np. sprzęgło za 12zł, zestaw tłok+cylinder 35zł, gaźnik 20zł itp, więc nawet jeśli coś się psuje to kupujesz nowe, wymieniasz i dalej kosisz. Niestety ten sprzęt nie nadaje się do wielogodzinnego koszenia, bo rzeczywiście można go zatrzeć, więc jeśli masz więcej koszenia to lepiej kupić inną markę.
chris18404
200p
200p
Posty: 222
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Mam kose stiga 2.2KM, jaką polecacie żyłkę? 2,4? Kwadratowe są dobre? Kosa używana do wykaszania obrzeży, fos, w dużej trawie raczej nie pracuje, trawa do 40cm. Co polecacie?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Ja używam oregona duoline, jedna z lepszych z którymi miałem kontakt.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Kupiłem kilka dni temu kosę NAC BC520V w promocyjnej cenie 299 zł. w jednym z hipermarketów budowlanych w KRK.
Producent twierdzi, że silnik ma moc 2KM przy pojemności 52cm. Kosa ma służyć do koszenia trawnika przed domem (na brzegu lasu). Jest tam sporo chwastów a koszę nie częściej niż raz w miesiącu więc dotychczasowa żyłkowa elektryczna Gardena z trudem dawała radę.Liczę na to, ze nowa kosa poradzi sobie szybciej i lepiej. Innych cudów po niej nie oczekuję.
W najbliższym czasie zdam relację z pierwszego odpalenia kosy.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Cohen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 12 cze 2018, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Cześć wszystkim,

Potrzebuję pomocy. Rodzice trochę "przespali" temat i nie było czasu aby się nad zakupem dobrze zastanowić a kosę trzeba już. Nie wątpię też, że odpowiedź na moje pytanie znajduje się gdzieś w tym wątku, ale tak jak wspomniałem z braku czasu nie mogę sobie na to pozwolić.

Potrzebna mi kosa - to co udało mi się w tym wątku wyczytać, to że Oleo-Mac Sparta 44 jest bardzo dobrym wyborem, jednakże przy naszych wymaganiach sądzę, że będzie to zbyt "over the top", także w kwestii pieniężnej. Co będę kosił? - Wyższe trawy w rowach, chwasty oraz maliny jesienne (główny powód zakupu). Powierzchnia tego wszystkiego badziewia do wykoszenia na "fest" to nie więcej niż 100 m2. Oczywiście nie ma potrzeby, żeby ogarnąć tę 100-wę jednego dnia, zwłaszcza, że maliny zajmują mniejsze pół tej powierzchni.

Teraz pytanie, jaka kosa do tego? - Z jednej strony zachęcany jestem ofertą NACa, gdyż sąsiad przerabia już drugą, a poprzednią miał 5 lat i popsuł na własne życzenie, ale z drugiej chciałbym spać spokojnie i pracować bez większych frustracji. Podana Sparta 44 to koszt ~1500,00 zł, czy znajdzie się coś godnego polecenia, co będzie dopasowane do moich wymagań i pozwoli zachować trochę cięższy portfel? Co do miejsca zakupu, to preferowany jest internet, ale jeśli znajdzie się coś atrakcyjnego, co można dostać w Lublinie, to też chętnie rozważę.

Z góry Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Adrian
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

100m2 ? Weź to co ma najdłuższą gwarancję i najmniej wyłączeń w tejże.
Awatar użytkownika
Cohen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 12 cze 2018, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Wróć! - Pomyliło mi się, miałem na myśli 100 arów ;)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Z czego "większa połowa"* to maliny do koszenia raz w roku. Czyli zostaje 40 arów. No to da się zrobić czymś w stylu NACa pod warunkiem że będziesz kosił niską trawę. Jak będzie wyższa, z jakimś zielem typu pokrzywa czy inne takie to się zmęczysz, kosę też i kanister z paliwem trzeba mieć w NACu przy sobie bo pali jak jalapeńo ;)


* - "Tyle razy Wam powtarzałam, że niema większej i mniejszej połowy! Ale jak zwykle większa połowa klasy nie uważała." jak mawiają matematyczki ;:14 :tan
Awatar użytkownika
Cohen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 12 cze 2018, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Dzięki za odpowiedź. Czy pomiędzy jakimś NACiem a Spartą jest jeszcze coś godnego uwagi? Maliny raz w roku - to fakt, ale te "samosiejki" w bruzdach też trzeba skubnąć co jakiś czas + te trawy to dosyć wysoka i gęsta sprawa jest. 8-)
Oprócz silnika zależy mi też na przyzwoitej jakości pozostałych komponentów, co by koszenie nie było całkowitą katorgą. :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”