Szkodniki w ogrodzie: krety, dziki, sarny,zające

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie;krety, dziki i sarny

Post »

A ja sobie poradziłem z kretem, ale rozłożyłem pracę na 3 lata.
Oczywiście siatka ze szkła.
Najpierw podnosiłem daninę i ponownie układałem.

ALe w kolejnym roku zrezygnowałem z wycinania i ponownego układania. Wystarczy tylko siatkę naciągnąć i poprzybijać szpilkami. Szpilki skorodują i znikną po kilku latach, zaś trawnik przerasta siatkę w kilka miesięcy.
Arek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 6 sty 2013, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Szkodniki w ogrodzie;krety, dziki i sarny

Post »

Najlepiej położyć siatkę na krety, przysypać ją max 5cm warstwą ziemi i posiać trawę. wtedy żadne krety nam nie wyjdą. Ekolodzy na pewno będą to krytykować, ale to jeden z najskuteczniejszych sposobów aby więcej nie widzieć jak krety nam niszczą trawnik. Zabić ich nie zabijamy w ten sposób bo po prostu sobie wyjdą w innym miejscu. Kupowanie trutek nie jest skuteczne i tez sporo kosztuje.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie;krety, dziki i sarny

Post »

Arek pisze:Najlepiej położyć siatkę na krety, przysypać ją max 5cm warstwą ziemi i posiać trawę.
ANNA1976 pisze:Na jaką głębokość należy wkopać taką siatkę lub podmurówkę aby stała się przeszkodą dla kretów?
Nie zgodzę się z Arkiem. W ten sposób załatwimy jeden problem (krety) ale pozostanie inny (nornice).
Raczej polecam położyć siatkę na świeżo skoszony nisko trawnik, naciągnąć szpilkami, przysypać symbolicznie kilkumilimetrową warstwą ziemi. Podlewać, nawozić, kosić ..... a po jednym sezonie siatka stanie się niewidoczna.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Szkodniki w ogrodzie;krety, dziki i sarny

Post »

Artur, tylko że po takim zabiegu nie zrobisz aeracji, wertykulacji i innych zabiegów pielęgnacyjnych gdzie ingeruje się w glebę.
Co do postu Arka, 5cm to stanowczo za mało.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie;krety, dziki i sarny

Post »

PiotrekP pisze:Artur, tylko że po takim zabiegu nie zrobisz aeracji, wertykulacji i innych zabiegów pielęgnacyjnych gdzie ingeruje się w glebę.
Oczywiście, ale mimo że na części trawnika mam siatkę ponad 5cm jak sugerujesz - to niestety nornice niszczą okresowo trawnik.

Nie wiem czy gorsze szkody powodowane przez krety czy nornice. Mnie w równym stopniu denerwują krecie i te drugie też.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Szkodniki w ogrodzie;krety, dziki i sarny

Post »

Powiem Ci że nie spotkałem się jeszcze z tym żeby nornice wchodziły na trawnik "od góry", zawsze siatkę układam tak aby była w kształcie "u", czyli boki wywinięte do góry. Mimo że u mnie jest pełno nornic (nie mam siatki), to one zawsze ryją na rabatach. :)
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki w ogrodzie;krety, dziki i sarny

Post »

PiotrekP pisze:Powiem Ci że nie spotkałem się jeszcze z tym żeby nornice wchodziły na trawnik "od góry", zawsze siatkę układam tak aby była w kształcie "u", czyli boki wywinięte do góry.
Mam siatkę podwiniętą, ale to nie pomogło. Muszą przechodzić górą od sąsiadów, no chyba że potrafią zrobić podkop pod podmurówką albo skorzystać gościnnie z krecich korytarzy.

Podmurówkę mam solidną aż do przesady, niemal 1m głębokości.
Arek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 6 sty 2013, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Szkodniki w ogrodzie;krety, dziki i sarny

Post »

Ja po położeniu siatki dookoła trawnika wykopywałem rów na 50cm głębokości i wpuszczałem ją do środka tak aby krety nie mogły się przedostać nawet pod siatkę. Że sypie się 5cm to wiem z doświadczenia. Gdy położymy większą warstwę ziemi na siatce jest większe ryzyko, że krety zaczną w niej kopać. Najlepiej wertykulować na mniejszą głębokość. Ale to jak zrobimy zależy od nas samych
Kubulus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 sty 2013, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Mój sposób na kreta

Post »

Witam Wpadłem na pewien pomysł na pozbycie się kreta i chciałbym poznać wasze opinie czy to może być skuteczne lub czy już ktoś z was wcześniej taką metodę zastosował.
Otóż wymyśliłem, żeby w tunele wykopane przez kreta powtykać rurki i wystawić je lekko nad ziemię te rurki muszą być czymś zatykane od góry. I właśnie odtykamy taką rurkę wsypujemy karbid polewamy wodą żeby porządnie dymił i rurkę zatykamy. Dym powinien rozchodzić się po tunelach. Taki zabieg powtarzamy np. raz w tygodniu. Sposób ten ma na celu nie tyle wytępienie kreta co raczej profilaktyczne wypłaszanie go zanim zryje trawnik. Czy myślicie, że to może mieć sens?
_fox_

Re: Mój sposób na kreta

Post »

Ta i poczekaj aż nazbiera się trochę acetylenu i włóż w rurkę zapaloną zapałkę :;230 i nie wiem czy zdążysz uciec ;:108
Z kretem trzeba się zaprzyjaźnić i poprosić aby się przeniósł do sąsiada, inne sposoby walki z nimi dobre są tylko na kilka dni.
seledynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 cze 2012, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam.W tym roku dziki dopadły moją działke i cała trawa jest rozkopana z wielkimi dziurami wszystko wywalone do góry nogami :( nie ma szans przekopania tego zostały tony gliny działka wygląda jak po wojnie jedne wielkie bryły zamiast trawnika. Co teraz zrobić? na pewno łopata,grabie odpada trzeba założyć nowy trawnik tylko jak zacząć.Są jakieś firmy czy narzędzia specjalne do tego? Nie wiem co planować od czego zacząć ;:223
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rozkopana trawa przez dziki....poradźcia

Post »

masz możliwość zabezpieczenia swojej działki przed następną dewastacją? czy jest to otwarty teren?
seledynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 cze 2012, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozkopana trawa przez dziki....poradźcia

Post »

Najpierw będzie zabezpieczenie bo zawiodły siatki więc to będzie oczywiście w pierwszym rzędzie do zrobienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”