Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Witam,

Od 2 miesięcy jestem członkiem PZD i zostałem posiadaczem działki. Zakup był błędem, gdyż działkę zakupiłem w marcu gdy była sucha, a od lipca zaczęło robić się na niej bagno. Działka jest w dole, nachylenie jest z dwóch stron, oba spadki prowadzą na moją działkę.
Nie widzę za bardzo perspektyw na pomoc z zarządu, mam ogromną motywację żeby doprowadzić tę działkę do użytkowania.
Obecnie mam do załatwienia 3 strumyki przechodzące na i obok działki. Jeden to ten o który będę pytał, drugi jest mniejszy, zostawię go na później, a trzeci to potok który idzie przez środek alei którą za każdym razem próbuję dostać się na swoją działkę.
Z racji wykonywanego zawodu mam trochę wiedzy o zasadach odwodnienia, ale nie znam się na materiałach które wybrałem.
Proszę rozpatrywać mój plan pod kątem przede wszystkim ekonomicznym, a nie profesjonalnym. Wiadomo, że profesjonalista postawi studnie z kręgów betonowych, wynajmie minikoparkę do korytowania, położy pomarańczowe rury PCV 200mm i zasypie wszystko piaskiem, żwirem i da geowłókninę...
Ja uważam, to działka rekreacyjna, a więc mogę pokombinować, może się uda i nie będzie to się wiązało z obciążeniem finansowym (na działkę, która sporo kosztowała a nie mogę do niej nawet dojechać wózkiem dziecięcym).

Wybrałem rurę drenarską pełną, koszt ok 2,3zł/mb a nie zapcha się, po obsypaniu piaskiem nie powinna się uszkodzić podczas chodzenia po działce (PCV 110 to koszt ok 12zł/mb, a 160 to 20zł/mb).
Początek to odstojnik, jeszcze nie wiem jak go zrobię gdyż ciągle napływają ogromne ilości wody i mułu, może jakoś wybetonuję. Instalację zaczynam nasadką z kratką, aby nie wlazły mi do niej żaby czy nie zapchały jej liście.
Dałem trójnik do prowizorycznej toalety, aby moja żona mogła spędzać ze mną więcej czasu, nie ma tam żadnego miejsca na skorzystanie, więc wydzielę kabinę w środku mojej zdobycznej altanki (6m2).
Dalej idzie trójnik z czyszczakiem, liczę że ot wystarczy aby w razie awarii odmulić rurę do wlotu.
Proszę o wskazówki i opinie :uszy
http://i66.tinypic.com/14cqnv7.jpg
http://i66.tinypic.com/2vdp3t2.jpg
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Myślałeś o sprzedaniu w marcu? :wink: To chyba najrozsądniejsze wyjście.
Zamiast walczyć z wodą co może być b. trudne, można wykorzystać te warunki i zrobić ogród w stylu japońskim z wysepkami, oczkiem wodnym i mostkiem. Oferta roślin na tereny podmokłe jest szeroka.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Sprzedać to bagno? Nikt chyba tego nie wezmie jak to teraz zobaczy. Tam nie było żadnej wody pol roku temu, a teraz wszystko płynie, a teren jest rozkopany rowami odprowadzającymi. Podobno ludzie pozasypywali rowy melioracyjne i u sąsiadki nademna wybija z gruntu bo jest niżej niż reszta ogrodu. Plusem jest zyzna gleba i dobre zaciszne miejsce. A oczek wodnych nie będę na razie robił, bo działkę kupiłem do zabawy dla córki, ktora jeszcze nie chodzi, ale zacznie.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

No to masz problem. Czarno to widzę. A córka będzie przeszczęśliwa. Dzieci uwielbiają zabawy w błocie. :wink:
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Krótka piłka - pisemnie do tych co rządzą ROD o przegląd drożności rowów melioracyjnych. jako ze rów melioracyjny to urządzenie wodne -
Prawo wodne : Art. 191. Kto niszczy lub uszkadza brzegi śródlądowych wód powierzchniowych, tworzące brzeg wody budowle lub
mury niebędące urządzeniami wodnymi oraz grunty pod śródlądowymi wodami powierzchniowymi albo utrudnia przepływ
wody w związku
z wykonywaniem lub utrzymywaniem urządzeń wodnych ? podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Napisz co się dzieje i postrasz, że zgłosisz gdzie trzeba, jeśli tego nie zrobią. jeśli się okaże, że nikt nie zasypał to jakoś to musisz ogarnąć. Cieki na ROD to często się spotyka, raczej to zaleta niż wada,pod warunkiem, że woda płynie w korycie.

Masz jakieś zdjęcie tego bagna?
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Mam zdjęcia poglądowe, nieaktualne, z przed 2-3 miesięcy.

Pierwsze zdjęcie: http://i66.tinypic.com/2s9xf0i.jpg
Tutaj widać miejsce gdzie woda z nieużytków wpływa na działkę (mapka działki poniżej), widać też rurę, która co tydzień się zapychała, okazuje się, że do niej do środka ktoś włożył kształtki ceramiczne sześciokątne zmniejszając przekrój z ok. 10cm do 4cm, więc rura jest całkiem do wykopania, usunięcia i muszę położyć tą moją drenarską wg "projektu".
Jako odstojnik dam beczkę z PCV 200l. Obecnie w tym miejscu cały dołek jest wypełniony mułem, a woda płynie po szerokości 1 metra po całej działce w stronę spływu.

Tutaj alejka należąca do ogrodu działkowego i prowadząca do mojej działki i kilku innych. Ogrodzenie po prawej to sąsiadka, a moja działka jest dalej (niżej) http://i64.tinypic.com/1hwbae.jpg
Woda wybija z gruntu po lewej, widać kawałek osuwiska, jak postawiłem na tym szpadel to wciągnęło mi go na całą jego wysokość, widać jak tam "bombluje" ta woda, a wszystko wylewa się na alejkę. Potem wykopałem tam rów aby woda płynęła jednym kanałem, a nie po całej powierzchni, dokopałem się zapchanych rur drenarskich i miejscowo pomarańczowych PCV. Fragmenty gdzie była drenarska były zapchane.

Zarząd zobowiązał się ustnie na położenie nowych rur na alejce i na razie nic nie ruszyło.
Zarząd nie może mi zamienić działki, nie ma planów instalacji kanalizacji/deszczówki i nie wie skąd ta woda się bierze. Wzięli mnie na przetrzymanie abym poczekał na zamknięcie hydroforni na zime, aby sprawdzić czy dalej będzie leciało no i zamknęli i dalej tyle samo płynie wody.

Mapka działki i zdjęcie. Chronię prywatność mojej rodziny :)
http://i63.tinypic.com/21mxie9.jpg niebieski kolor to te potoki wody, środkowy jest mały i zajmę się nim później, poziomy to ten który chcę "robić", a pionowy na alejce mam nadzieje że zlikwiduje Zarząd.
http://i67.tinypic.com/2hre5i1.gif
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

A nie chcesz sprawdzić tak z grubsza dla siebie co to za woda? to jakiś potok? rów? na google.pl/maps jest widoczny? bo może to źródliska?
edit
Działki są tylko powyżej i poniżej Twojej? Po lewej nic nie ma?Z działki powyżej wybija na Twoją przy płocie, tak?
Obrazek
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

pelikano11 pisze:A nie chcesz sprawdzić tak z grubsza dla siebie co to za woda? to jakiś potok? rów? na google.pl/maps jest widoczny? bo może to źródliska?
Gruntowa która wylewa się na alejkę? Nie wiem jak to się bada, kij 2 metrowy wkładam i wchodzi bez problemu.

Ta z nieużytków nad którą będę pracował to woda która wylewa się z rury z działki nademną, potem idzie przez nieużytki, a potem wpływa do mnie. Wygląda jakby ktoś wylewał sam ją ze swojej działki, ale źródła wody u niego nie widać, nie udało mi się właściciela spotkać. Ten sąsiad sam jest w dole w stosunku do terenu za nim, 60m od niego jest jakiś dom, a 200m dalej najbliższy zbiornik wodny, staw o wymiarach ok. 20x20m. Płynąca woda jest czyta, chociaż pewnie filtruje się po drodze.
Działki są tylko powyżej i poniżej Twojej? Po lewej nic nie ma?Z działki powyżej wybija na Twoją przy płocie, tak?
Tak.
druga mapka
Obrazek

Mapy google mają za małą skalę.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Z grubsza to miałem na myśli mapa np na google.pl/maps ..
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

pelikano11 pisze:Z grubsza to miałem na myśli mapa np na google.pl/maps ..
Chciałem wysłać przez PW ale mam zablokowane, może jakoś na maila?
Trochę obawiam się umieszczania lokalizacji działki publicznie ze zdjęciami.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Mi nie musisz wrzucać, Ty masz się orientować żeby gadać z zarządem. Nie upubliczniaj tutaj na forum :!:
A jeszcze coś, tak na moje oko, mogę się mylić - czy przypadkiem jakiś drenaż/kanał nie jest zniszczony na zapleczu - to kolorem żółtym /tak pirazydrzwi wrysowałem/
Obrazek
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

pelikano11 pisze:Mi nie musisz wrzucać, Ty masz się orientować żeby gadać z zarządem. Nie upubliczniaj tutaj na forum :!:
A jeszcze coś, tak na moje oko, mogę się mylić - czy przypadkiem jakiś drenaż/kanał nie jest zniszczony na zapleczu - to kolorem żółtym /tak pirazydrzwi wrysowałem/
Obrazek
To by się zgadzało, bo
1) leżą tam rupiecie
2) gdyby tam był kanał to wszystkie problemy wody na mojej działce by się skończyły, a sąsiedzi na górze swoją wodę wypuszczaliby do tego narysowanego rowu, a nie do pozostałych sąsiadów niżej.

Tylko zarząd pewnie nie może nic zrobić i nie zrobi na nieużytkach, ciężko nawet tam wjechać koparką bo są mocno podmokłe.
Mogę zgłosić tę rupieciarnię do straży miejskiej, ale dużo może to nie dać, a sąsiedzi staną się moją totalną opozycją...
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

A po co wchodzić w konflikt z sąsiadami i zawiadamiać straż? /poza tym wszystkich was tam zalewa...chyba - co z tymi pod tobą na mapce?/
Wróć do mojego pierwszego postu...rowów melioracyjnych.. dodałbym na zapleczu ( z mapą). To trochę zagranie w ciemno, bo nie wiesz czy tam rzeczywiście kiedykolwiek był kanał lub są resztki. W każdym razie wg mnie budowa przez ROD kanału w alei po lewej nie ma sensu.
Budowa przez Ciebie prostopadłego do głównego kanału też nie załatwi sprawy, nawet gdybyś zrobił swój kawałek 'żółtego łapacza'. Trudno radzić. Melioracje zawsze muszą być załatwiane całościowo bo inaczej d.pa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”