MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

To ja też rozłupię wszystkie rurki nożycówki ;:7 zobaczymy co się w nich znajdzie. u mnie w mieście lata jeszcze może z 20 sztuk ogrodowej może uda się im zamurować pakiet dodany trzeci . Dzięki za info ;:304




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
mar95
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 sty 2019, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Rawska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

To już jedna z ostatnich rogatych, u mnie wystawione 1 maja całkiem nieźle latały, w centrum kraju pogoda im sprzyjała. To mój pierwszy sezon z nimi i już zaliczyłem wtopę, miałem najście gryzoni w ulu z rogatymi, eh zgryzły mi kilkadziesiąt kokonów ;:174 mimo siatek ochronnych znalazły sobie wejście i prosto do pudełeczka ;:223 Ogrodowe ładnie latają, myślę że będzie więcej zasiedleń względem ubiegłego roku.
Obrazek
Pozdrawiam Marcin
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Byłem na działce i ani jednej rogatej nie widziałem lata tylko ogrodowa i nożycówka ciekawe jak w środku ile rogate zamurowały przed ogrodową bo rurek zamurowanych masa mimo kiepskiej aury w tym sezonie ;:304



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Witajcie! :wit

U mnie sezon murarkowy w pełni i już uważam go za udany.

Początkowo zapowiadało się kiepsko, chłody sprawiły, że w tym roku murarki wygryzły się najpóźniej odkąd się nimi zajmuję. Myślałem, że nie przetrwają tak długiego posiedzenia w kokonach, jednak przyroda jak zawsze mnie zaskoczyła - kokony opustoszały w ponad 95%, co jest u mnie bardzo dobrym wynikiem, zawsze pozostawało dużo więcej pełnych kokonów z martwymi pszczołami lub z pasożytami.

Przy okazji chciałem podziękować koledze zagiel który podzielił się ze mną swoimi kokonami - masz dobry materiał i jak się przekonałem - niewiele pasożytów :)

Nawet murarka rogata się do mnie wprowadziła, co u mnie jest nowością.

O ile poprzednie dwa lata u mnie były trochę porażką, w tym roku będzie co łuskać. Po dwóch latach omijania pszczółki w końcu przekonały się do formatki, którą chętnie w tym roku zasiedlają. Pęczek trzciny wystawiam w celach rezerwowych, oczywiście został zasiedlony w pierwszej kolejności.

Pozdrowienia!


Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Maciek.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Dzięki miło mi ;:333 niestety mimo łupania nie da się wszystkiego wyeliminować zawsze coś zostanie w kokonach ale się opłaca ;:304





Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Tak jak przypuszczałem, rogate latają na rekord. Dalej jest ich kilkaset sztuk. Niektóre całkiem wytarte, niektóre rude mocno. Ogrodowe opanowały oczywiście wszystkie chatki. Nożycówki ku mojemu zdziwieniu też są w każdej chatce. Zajmują w "osmiowych" chatach rurki 6 mm.
Po siatkach, daszkach domków biegają samce murarki lucernowej. Samic nie widzę przy rurkach jeszcze , ale one mają długi czas na pojawienie się.
Porobnice lipa wyszła, chyba nie lubią takiej wiosny. Mało ich było, niby latają, ale nie widzę wiercenia kolejnych dziur. Szkoda.
Awatar użytkownika
ernownik
50p
50p
Posty: 61
Od: 7 sie 2020, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Witajcie, u mnie też sezon uważam za udany, choć w tym roku nawet w bardzo słoneczne dni nie było u ogrodowych efektu roju, który w minionych latach pojawiał się co roku. Murarek latało mniej ale za to zamurowały dotychczas w 80-90%-tach 2 ule z trzciną wymienioną na nową. Suppa ładne masz te rogate. Zagiel można by się z Tobą dogadać odnośnie pakietu startowego kokonów rogatej na przyszły sezon? Suppa co to za metalowe formatki? Kupne czy własnej roboty?
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

ernownik to mój pierwszy rok z rogatą nawet nie wiem ile będę miał jej kokonów ;:185 bo w tym sezonie rogate miały mniej czasu przed ogrodową i mimo oddzielenia murowały w tych samych pakietach :( potentatem w pszczołach jest kolega klik napisz do niego na priv .Ja chciałbym tylko bym miał nie mniej kokonów po tym sezonie niż miałem na początku a to się dopiero okaże po łupaniu.




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
adam_k27
200p
200p
Posty: 264
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

U mnie też rogata pierwszy rok. W uliku dla rogatej mam zamurowane 15 rurek. U ogrodowej 3 pakiety zamurowane w ponad 90%, a pszczoły uwijają się wokół czwartego pakietu który niedawno dołożyłem.

Tutaj pytanie do znawców jak potem odróżnić które rurki zamurowały ogrodowe a które rogate? Podobno można po murkach, ale czy da się po tym jednoznacznie stwierdzić która rurka została zasiedlona przez który z tych dwóch gatunków? Czy po wyłuskaniu zaś można stwierdzić różnicę po samych kokonach? U mnie te dwa gatunki murarek były w oddzielnych domkach, ale przecież jakieś osobniki mogły zdecydować że wolą się przenieść do sąsiadek. No i mogły się zagnieździć jakieś miejscowe samotnice.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

adam_k27 na stronie 35 są zdjęcia kokonów rogatej nie da się ich pomylić z ogrodową ;:215

Obrazek ostatni pakiet dodany prawie zalepiony

i cały domek miejski zalepiony

Obrazek na działce dwa razy tyle masa łupania ;:304

a tu gość pełzający i nie jadowity kiepskie zdjęcie bo płochliwy



Obrazek po prawej stronie na środku
Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

adam_k27 Po korkach da się, ale zawsze jest element niepewności. Czasami ogrodowe nie skończą korka i wygląda jak rogatej.

adam_k27 i zagiel Da się pomylić kokony. Oczywiście różnice są mocne, ale jest też naturalna w naturze zmienność i nierówność :wink: . Zawsze mam parę kokonów rogatej w pudłach z ogrodową. Ogrodowe też czasami potrafią zrobić jasny kokon i wygląda niepewnie. Ja robię osobne pudełko do zimowania z kokonami wątpliwymi i wygryzają się z nich i rogate i ogrodowe. Kokony rogatej oprócz innej barwy i faktury kokonu są zazwyczaj mocno przyklejone do jednej ze ścian komórek. Nie są owalne jak kokony ogrodowej tylko z jednej strony płaskie z drugiej lekko spiczaste. Mimo tych wszystkich różnic, przynajmniej ja się czasami walnę.
adam_k27
200p
200p
Posty: 264
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Zagiel i klik dzięki za przydatne informacje. ;:215
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Przy takiej ilości jaką Masz to nie ma się co dziwić ;:306 .Ja siię nigdy nie pomyliłem bo nie miałem takiej możliwości hahaha
Mzam nadzieję że będę po tym sezonie miał szansę dziękiza wskazówki ;:304


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”