Szklarnia z poliwęglanu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Zrobiłeś coś rodzaju trzy w jednym, szklarnię, tunel foliowy i ziemiankę. Przy tak małej powierzchni dostęp światła będzie utrudniony, bo nie wszystkie ściany przepuszczają światło, więc będzie potrzeba doświetlania roślin wczesną wiosną. Jeśli nie będziesz nadmiernie podlewał, to po czasie ziemia powstanie sucha i zmniejszy parowanie. Za dnia rośliny muszą parować, bo im więcej pobiorą jedzenia z podłoża, to będą szybciej rosnąć, a nadmierna wilgotność z braku wentylacji spowoduje rozwój chorób. Agrowłóknina zmniejsza parowanie ziemi, a także nie pozwala rosnąć chwastom, co głównie w tym celu jest stosowana.
szczecho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lis 2020, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

ściany od strony północnej i wschodniej z premedytacją zrobiłem stałe nieprzepuszczające światła, od strony południowej i zachodniej światła powinienem mieć dużo, zasugerowałem się biuletynem Citrus In The Snow Russa Fincha z Nebraski, on twierdzi że od strony północnej i wschodniej nie ma potrzeby stawiania ścian przepuszczających światło bo jest ono względnie mało przydatne roslinom, a skoro udaje mu się uprawiać cytrusy to pewnie wie co mówi

konstrukcje umieściłem w ziemi bo od dawna podobały mi się konstrukcje typu Walipini i chciałem coś podobnego zbudować, docelowo chciałbym też umieścic w niej takie ogrzewanie/chłodzenie jak on tam ma w swojej szklarni w Nebrasce, metodą Geoearth Tubes, tylko wykonaną wertykalnie a nie horyzontalnie (ze względu na brak możliwości rozkopania działki), będzie to kompletnym eksperymentem którego rezultatów przewidzieć dzisiaj nie potrafię ale czysto teoretycznie powinno to działać, na pewno podziele się tutaj rezulatatem



korzystając z okazji, może mógłbym otrzymać jeszcze podpowiedź w innej kwesti, mianowicie zakupiłem w Juli taki oto pojemnik:
https://www.jula.pl/catalog/artykuly-bu ... lsrc=aw.ds

i teraz pytanie moje jest takie, czy on się nada do trzymania w nim wody do podlewania roślin? pytam ponieważ w opisie pisze że może służyć do np łapania deszczówki, ale na paragonie z zakupów dostrzegłem po powrocie do domu napis głoszący: "NIE ZATWIERDZONE DO KONTAKTU Z ŻYWNOŚCIĄ" i dostałem momentalnie mindfucka, bo nie chce podlewać roślin wodą w której nie daj Boże będą się rozpuszczać jakieś chemiczne syfy z tej beczuszki, nie wiem czy trzymać się tego planu pierwotnego czy może lepiej ją użyć jako jakiegoś pojemnika do chowania szpargałów np. przed zawilgotnieniem.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Jeśli chodzi o walipini to tego rodzaju konstrukcje są typowe dla krajów zimniejszych niż Polska. Sztuka polega na tym, że szklarnia ma dno poniżej poziomu przemarzania gruntu. (dla Polski 1,2 m ). Walipini nie są ogrzewane. A więc Twoja szklarnia nie ma z tym systemem wiele wspólnego.
Nebraska leży na szerokości geograficznej Maroka, jednak jej klimat jest kontynentalny. W każdym razie różnica dzień - noc, dla polski 16/8, dla Nebraski wyniesie jakieś 14/10. A więc to co ten pan wypisuje może się sprawdzić tamże, ale wcale nie musi u nas. Masz zamiar stosować geotermię? Oj, drogo. Nieproporcjonalnie do wartości tego szałasu, bo trudno to inaczej nazwać. Tak płaski dach to dobry we Włoszech. Jak przywali śniegiem to będzie bum!! No ale próbuj.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Donoś koniecznie jak eksperyment przebiega. Jest tam sporo pomysłów co do których mam swoje zdanie i chciałabym je skonfrontować z rzeczywistością. :lol:
Powodzenia
Pozdrawiam. Sławka
poprostumateo
200p
200p
Posty: 217
Od: 19 maja 2015, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLB

Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z forumowiczów ma szklarnie z poliwęglanu. Głównie chodzi mi jak to jest z wytrzymałością tego materiału, czy po kilku latach nie będzie pękać, czy też nie zmieni koloru na żółty. Może ktoś ma już taka szklarnie kilka lat i może się wypowiedzieć?
Karpik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 sty 2021, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Mam 5 lat (6mm gruby) i nic się z nim nie dzieje. Przy zakupie dostałem 10 lat gwarancji. Podstawa to zabezpieczyć miejsca gdzie będzie otwarty, specjalnymi oddychającymi taśmami do poliwęglanu. Dodatkowo zabezpieczyłem specjalną listwą. Poliwęglan ciężko uszkodzić ale na pewno omijać okazyjne ceny. Najlepiej coś rodzimego z gwarancją.
Awatar użytkownika
enia9
50p
50p
Posty: 50
Od: 3 mar 2010, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Moja wytrzymała tylko 4 sezony i dach zaczął sie kruszyć, chyba mróz i śnieg jej zaszkodził...zimą nikt nie jeździł i nie usuwał śniegu, więc myślę, że dlatego..
ale to bylo ok 10 lat temu, może teraz lepszy jest poliwęglan..
też mnie to interesuje, bo się przymierzam i oglądam.
szczecho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lis 2020, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Postanowiłem odświeżyć troche temat i wrzucić pare zdjęć. Wewnątrz mam pomidory, ogórki, papryke, cebule, szczypiór, tamarillo (roczne), i tymczasowo trochę sadzonek różnych roślin: granatów, tamaryndowce, lawenda, aksamitki, arbuzy itp. nie chce mi się wszystkiego wymieniać, zdjęcia z 6-8.6.2021r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

W moim przekonaniu śtrona wschodnia musi być doświetlona . To szczególnie
ważne przy wczesnych uprawach . Ja np.stronę południową zawsze cieniuję by
rośliny nie ulegały poparzeniu .
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Pytanie: planuję szklarnię z poliwęglanu - brać o grubości 4mm czy 6mm?
pozdrawiam,
Tomek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Zdecydowanie "6" . W razie gradu przy czwórce..... jesteś w plecy. A warunki klimatyczne coraz gorsze, trafiają się wręcz ekstremalne, wichury, tornada i nie ma się na lepsze. Mocno posadowić, umocować. Nie wiem jak, ale jakiś sposób jest byś nie szukał szklarni u sąsiada w krzakach.
Pozdrawiam! Gienia.
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Dzięki.
Szklarnia będzie przykręcona do podmurówki (bloczki betonowe) - to dodatkowo podniesie ją o kilka centymetrów i odseparuje stelaż od gruntu.
pozdrawiam,
Tomek
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Szklarnia z poliwęglanu

Post »

Rozmawiałem dzisiaj z jednym producentem szklarni w poliwęglanu - sam mówił, żebym brał 4mm. 6 od 4 różni się tylko wielkością komory powietrza, więc wynika z tego, że zewnętrzna wytrzymałość 4 i 6 są identyczne. Nie wiem jak z ogólną sztywnością - na pewno jest różnica pomiędzy plastrem 4 i 6mm.
Dodatkowo znalazłem dane odnośnie przenikalności cieplnej - tutaj widać, że 6 jest 11% "cieplejsza" (dla 4 U = 3,9 W/m2K, a dla 6 U=3,5 W/m2K)
co przy szczelności całej konstrukcji, moim zdaniem na nic nie wpływa.
Wynika, że "głównym problemem" konstrukcji jest dobre zakotwiczenie, aby jak to ujęła @Gienia1230, w razie wichury, nie szukać naszej szklarni u sąsiada :)
pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”